Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 stycznia 2011 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Parlament Europejski w hołdzie ofiarom Holocaustu

0 0 A A
Parlament Europejski. Leopold Unger zapala świece pamięci Jana Karskiego (Fot. Biuro Prasowe Parlame
Parlament Europejski. Leopold Unger zapala świece pamięci Jana Karskiego (Fot. Biuro Prasowe Parlame

Wczoraj budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli dosłownie pękał w szwach, by pomieścić wszystkich przybyłych na uroczystość Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest on obchodzony w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, od czasu ustanowienia przez ONZ przed sześciu laty z inicjatywy Stanów Zjednoczonych i osobiście prof. Elie Wiesela.

Prof. Wiesel jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, b. więźniem obozu oświęcimskiego i człowiekiem, który upowszechnił termin "Holocaust” na nazwanie zbrodni hitlerowskiej na narodzie żydowskim.

On też znalazł się w gronie zaproszonych do Parlamentu Europejskiego. Także plejada wybitnych przedstawicieli świata żydowskiego.

Z Nowego Jorku przybył prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder, z Moskwy – prezes Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor, zaś z Izraela – minister ds. dyplomacji publicznej i spraw wychodźstwa Yuli Edelstein i przewodniczący Instytutu Pamięci Yad Vashem, rabin Israel Meir Lau.



Głównym wydarzeniem wieczoru pamięci było otwarcie wystawy "Architektura Holocaustu”, pokazującej niedawno odnalezione plany architektoniczne obozu KL Auschwitz, dowodzące na długo wcześniej planowanego przez hitlerowskie Niemcy "przemysłu zbrodni”.

Przybyłych powitał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który – by zdążyć na czas – skrócił program swej wizyty na Malcie. Mówił w swym wystąpieniu:

"Auschwitz to najbardziej przerażający symbol Holocaustu. W 66 lat po wyzwoleniu tego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Europa i świat pamiętają o wymordowanych tam 1.1 miliona Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i wielu innych. Chcemy, musimy i będziemy zawsze pamiętać.

Przechowuję pamięć Auschwitz od mego dzieciństwa. Urodziłem się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, gdzie obóz wybudowano. Byłem, w obozowym muzeum wielokrotnie, zawsze z tym samym przerażeniem i smutkiem w mym sercu. To przywiodło mnie do uruchomienia strategicznego programu zachowania obozu jako miejsca pamięci.

Także do tworzenia Międzynarodowego Centrum dla edukacji przyszłych pokoleń. Dziś Parlament w sercu Europy jest najbardziej właściwym miejscem dla wystaw, jak ta dziś otwierana.

Niedawne odnalezienie plany architektoniczne obozu dowodzą, że wciąż musimy prowadzić dalsze badania. Musimy pokazywać wszystko, co możemy odkryć podążając za strategią, by przyszłe pokolenia wiedziały wszystko.

Plany te nie zmieniają naszej wiedzy o liczbie ofiar, ich narodowości czy tożsamości morderców. Odkrywają jednak jak metodycznie hitlerowscy przywódcy wprowadzali w życie plan "Ostatecznego rozwiązania”.

Te plany pokazują, że to wszystko nie było czynione przez ludzi prymitywnych, a dobrze wykształconych i inteligentnych. Niestety, w tym miejscu, nauka i technologia służyły złu, masowej zbrodni.

Drodzy Przyjaciele, w naszej pamięci o Shoah musi znaleźć się miejsce dla ludzi, którzy ryzykowali swoim życiem dla ratowania innych współobywateli.

Jest pośród nich Jan Karski, który dostarczył światu dowody masowej zbrodni. Są też i inni, jak Jozsef Antall i Henryk Slawik, którzy ocalili 5 tysięcy Żydów, preparując im dokumenty tożsamości.

Byli członkowie belgijskiego ruchu oporu uwalniający Żydów z transportów do Auschwitz. Byli dzielni Duńczycy, którzy uratowali niemal 99 procent Żydów, przemycając ich do neutralnej Szwecji. Było wreszcie wielu nieznanych ludzi, którzy ukrywali innych ludzi w swych domach. Wszyscy oni są zaprawdę Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Chcę podziękować organizatorom dzisiejszej ceremonii i przekazać wyrazy mego osobistego podziwu dla pracowników Yad Vashem dla ich determinacji i poświęcenia w dokumentowaniu naszej wiedzy o Shoah. Życzę Wam sił w przekazywaniu przyszłym pokoleniom prawdy o tragedii, która dotknęła Żydów w czasie II wojny światowej.

Jest to nasz wielki wspólny cel. Jeżeli będą pamiętać, wierzę, że osiągną pokój. Będziemy pamiętać zawsze. To nasz obowiązek. Oseh Shalom!”

W chwili, gdy padło nazwisko Jana Karskiego, rozległy się oklaski. Nie był to zresztą jedyny moment uroczystości, gdy polski bohater był wspominany. Mówił o nim w swym wystąpieniu także znający go dobrze Ronald Lauder, prezes Światowego Kongresu Żydów, podkreślając globalne znaczenie misji Karskiego i fakt, że poniekąd jego dzieło było kwintesencją ratowania Żydów przez Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Prezes Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor, koncentrował się na Holocauście, jako kulminacji antysemityzmu. Wskazywał, że antysemityzm wcale nie jest po 70 latach od wybuchu II wojny zjawiskiem marginalnym, a wręcz przeżywa swój "rozkwit”.

Minister Yuli Edelstein wskazywał na specyfikę aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz jej podobieństwa do czasu Holocaustu. Podobnie, jak wtedy, są obecnie siły uważające, że Izrael nie ma prawa egzystencji, a Żydzi powinni zniknąć ze swego państwa. Prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad otwarcie wręcz mówi, że chce dokończyć dzieło, które Hitler rozpoczął przed laty.

Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego, zaprzyjaźniony z papieżem Janem Pawłem II rabin Israel Meir Lau, były więzień Buchenwaldu, podkreślał, jak ważny jest fakt, że Parlament Europejski przywiązuje takie znaczenie do potępienia Holocaustu i czynienia tego w tak wyrazisty sposób. – Upewnia mnie to w przekonaniu, że taka zbrodnia nigdy już nie będzie możliwa – konkludował.

Szczególnie wzruszający przebieg miała ceremonia zapalenia sześciu świec upamiętniających sześć milionów żydowskich ofiar Holocaustu. Każda w intencji czyjejś pamięci. Do rangi symbol podniesiono fakt, że zapłonęły nie tylko dla upamiętnienia ofiar zbrodni. Jedna z nich zapalona został "in memoriam” Janowi Karskiemu.

Zapalał ją Leopold Unger, polski Żyd, znany dziennikarz brukselskiego "Le Soir”, paryskiej "Kultury” i Radia Wolna Europa, sam uratowany z Holocaustu. Zeszłoroczny laureat Nagrody Orła Jana Karskiego. – Jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że ten zaszczyt powierzono właśnie mnie... – powiedział nam po uroczystości.

Finałem wieczoru był koncert izraelskiej orkiestry symfonicznej imienia Almy Rose, znakomitej skrzypaczki (siostrzenicy kompozytora Mahlera), która była więźniarką KL Auschwitz, gdzie... kierowała zorganizowaną tam przez administrację obozu kobiecą orkiestrą, i gdzie została zgładzona.






Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium