sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Po raz pierwszy w Polsce pokazano Google Glass

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2013, 10:08
Autor: PAP

W niedzielę w Warszawie, po raz pierwszy w tej części Europy, firma Google pokazała Google Glass, okulary nowej generacji umożliwiające robienie zdjęć, nagrywanie filmów i korzystanie z internetu. Na razie nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży.

Prezentacja odbyła się podczas konferencji Big Tent 4V Innovation zorganizowanej po raz pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przez firmę Google w niedzielę w Warszawie. Głównym tematem konferencji był wpływ nowych technologii na rozwój gospodarczy i społeczeństwo w tej części Europy.

W trakcie pokazu okularów Google Glass zaprezentowano niektóre funkcje tego urządzenia, takie jak możliwość nagrania filmu i zrobienia zdjęć, a także przeszukiwania internetu. Wszystkie polecenia wydawane były za pomocą komend głosowych w języku angielskim. Na razie nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży

Obecnie jest dostępne w tzw. wersji beta, czyli w wersji testowej. 1500 egzemplarzy trafiło do użytkowników na całym świecie. Mają oni sprawdzić funkcję urządzenia pod kątem możliwości technicznych, ale także reakcji społecznych na osoby, które noszą w miejscach publicznych.

Google Glass po raz pierwszy zaprezentowano w kwietniu 2012 roku. Okulary w prawym górnym rogu mają wyświetlacz, na którym pokazywane są informacje takie jak temperatura, mapa z nawigacją. Ponadto Google Glass może robić zdjęcia i nagrywać filmy, bowiem posiada wbudowaną kamerę. Według ujawnionych przez koncern informacji okulary wyposażone są w aparat o rozdzielczości 5 mega pikseli, łączność Bluetooth oraz 12 GB pamięci, a także łącze Wi-Fi. Google Glass działa w oparciu o baterię, która wytrzymuje około jednego dnia pracy. Urządzeniem można będzie sterować za pomocą komend głosowych, a dźwięk będzie słyszalny za pośrednictwem przetwornika kostnego(drgania przechodzić mają przez kości). Google Glass będą mogły współpracować z każdym telefonem wyposażonym w Bluetooth.

Okulary mają będą też podłączone do internetu, tak, aby mieć możliwość odbierania i wysyłania zdjęć oraz filmów wideo. Poza tym urządzenie ma też umożliwiać korzystanie z poczty elektronicznej lub z serwisów społecznościowych.

Od momentu prezentacji Google Glass oprócz zachwytu wzbudza także kontrowersje. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych funkcji, było rozpoznawanie twarzy i dostarczanie informacji znalezionych w internecie na temat rozpoznanej osoby. W ostatnim czasie firma jednak zdecydowała, że okulary będą pozbawione tej funkcji.

Kolejną kontrowersją związaną z Google Glass jest sama kamera wbudowana w okulary, która pozwoli zrobić zdjęcie zwykłym mrugnięciem oka. Ze względu na tę funkcję w wielu miejscach noszenie Google Glass zostało zakazane.

Inna sprawa - ukrócona już przez Google - dotyczyła aplikacji związanych z tym urządzeniem. Po pojawieniu się aplikacji, które umożliwiała robienie zdjęć erotycznych i dzielenie się nimi w internecie firma Google poinformowała, że takie aplikacje nie będą dostępne na okulary.

Wątpliwości budzi także możliwość korzystanie z Google Glass w trakcie jazdy samochodem lub w ruchu pieszym, może to bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, z powodu rozproszenia uwagi użytkownika.(PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!