Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 września 2022 r.
9:20

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Czeka nas kryzys tożsamości brytyjskiej Monarchii?

1 2 A A
Londyn, 15 września
Londyn, 15 września (fot. Michał Siewniak)

Szacuje się, że 4,1 miliarda osób oglądało pogrzeb zmarłej królowej Elżbiety na całym świecie. 1 milion odwiedziła Londyn. 400-500 tys. osób ustawiło się w kolejce, by zobaczyć trumnę królowej w Westminster Hall.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co więcej, w jednym etapie kolejka była tak długa (7-8 mil), że trzeba było ją zatrzymać, więc ludzie musieli utworzyć kolejną kolejkę, aby... dołączyć się do "oficjalnej" kolejki. Samą kolejkę, podobno, można było zobaczyć z kosmosu. Ludzie stali w kolejce przez 12-14 godzin, niektórzy koczowali, by mieć pewność, że będą mogli oddać ostatni szacunek Królowej.

2 tysiące głów państw, królowych, królów, byłych premierów. Setki tysięcy wolontariuszy. Wszystko zorganizowane do absolutnej perfekcji, wszystko przećwiczone wiele razy, aby pogrzeb i cała uroczystość przebiegła "sprawnie i gładko". Prawie 2 tys. policjantów na zamku w Windsorze, gdzie królowa została pochowana. Kompletny zastój. Spojrzałem za okno, a tam kompletna cisza. Świat się zatrzymał. Niezwykłe. Historyczne. Podobne wydarzenie może się już nie powtórzyć.

W czwartek, 4 dni przed pogrzebem, miałem okazję odwiedzić Londyn, ponieważ podróżowałem na spotkanie związane z pracą. Jedno z moich spotkań zostało odwołane, dlatego znalazłem chwilę, aby odwiedzić Pałac Buckingham i Parliament Square. Spacerowałem, w Londynie wciąż były setki ludzi podróżujących, aby zobaczyć te doniosłe wydarzenia, które odbywały się na naszych oczach. Parliament Square był pełen ludzi, polityków i dziennikarzy z każdego zakątka świata. Ogromne emocje, cała otoczka związana z wieloma procedurami czasami przytlaczająca.

Londyn, 15 września (fot. Michał Siewniak)

Msza żałobna, transmitowana niemal w każdym języku, była czymś niezwykłym. Chór, procesja z trumną królowej, wszyscy goście, w tym polski prezydent, Andrzej Duda; nie pamiętam, żebym widział tyle ważnych osób w jednym miejscu. Piękne Opactwo Westminsterskie było częścią pierwszego pogrzebu monarchy od XVIII wieku. Opactwo Westminsterskie to także miejsce, gdzie królowa Elżbieta wzięła ślub i została ogłoszona Królową 70 lat temu.

Podczas kazania arcybiskupa Canterbury wszystkim wiernym przypomniano o poczuciu obowiązku publicznego Królowej, o jej zaangażowaniu w służbę ludziom, tu w Wielkiej Brytanii, ale także na całym świecie, w szczególności w krajach Commonwealthu.

Pod wieloma względami cieszę się, że po pogrzebie życie wróci do pewnego rodzaju normalności. Ostatnie 10 dni może już nigdy się nie powtórzyć. Warto dodać, że z mojego punktu widzenia, przekaz medialny nie do końca oddaje "monarchistyczną rzeczywistość Wielkiej Brytanii”. Kilka osób, które próbowały protestować np. w Szkocji, zostało aresztowanych: "Nie mój Król" lub "Znieść Monarchię", to tylko kilka transparentów, które udało się zauważyć. W ciągu ostatniego tygodnia odbyłem niezliczoną ilość rozmów z ludźmi, którzy są mniej przywiązani do Monarchii i kwestionują jej cel i funkcję w naszym życiu. Myślę też, że codzienna rzeczywistość "mocno uderzy zwykłych obywateli"; koszty utrzymania i kryzys energetyczny, inflacja, to tylko kilka przykładów wyboistej drogi, jaka czeka brytyjski rząd. Myślę też, że po początkowym entuzjazmie wyboru nowego Króla, rodzina królewska może doświadczyć kryzysu tożsamości. Może wielu z nas szanowało Królową jako osobę, która panowała przez 70 lat, a dużo mniej instytucję, którą reprezentowała?

Życie toczy się dalej. Wszyscy wrócimy do swoich zajęć. Nie zniknie natomiast kwestia i temat Monarchii, która jest tak mocno osadzona w tradycji i tkance brytyjskiego społeczeństwa. Czy nam się to podoba czy nie, cała globalna społeczność była świadkiem naprawdę niezwykłych wydarzeń. Świat się nie kończy, jednak my jesteśmy częścią końca pewnej epoki, epoki, która przyniosła Brytyczykom poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Autor tekst w Londynie, 15 września
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium