poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Pogrzeb prezydenta: Największa akcja logistyczna w historii Polski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2010, 13:17

Sobotnie uroczystości żałobne w Warszawie i niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie postawiły na nogi wszystkie służby. Jak zadbać o bezpieczeństwo setek tysięcy ludzi i głów największych państw świata?

* Do Krakowa zostali ściągnięci policjanci z prewencji i wydziałów ruchu drogowego z Wrocławia, Opola, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Lublina. Warszawską policję wspierać będą funkcjonariusze z Łodzi, Radomia i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

* Policji będzie pomagać 1000 żandarmów wojskowych, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy, harcerze, a także służby specjalne m.in. ABW i kontrwywiad wojskowy.

* Policjanci sprawdzali trasy i okolice miejsc, w których odbywać się będą uroczystości. Odwiedzali osoby mieszkające w tych rejonach. Pytali m.in. o zezwolenie na posiadanie broni.

* Z wyprzedzeniem będą wyłączone z ruchu ulice, którymi będą przejeżdżać kolumny z VIP-ami – tak by służby mogły je dokładnie sprawdzić m.in. pod względem pirotechnicznym. Sprawdzane będą też budynki, w których przebywać mają ważne osobistości.

* Przedstawiciele szefów niektórych państw (np. Baracka Obamy) przyjechali do Polski na tzw. rekonesans. Zapoznawali się z działaniami służb specjalnych, z planami samej imprezy, planami zabezpieczenia i na tej podstawie tworzyli własny plan zabezpieczenia.

* Polska armia poprosiła o pomoc NATO. Przestrzeń powietrzną nad Warszawą i Krakowem będzie patrolował samolot wczesnego ostrzegania AWACS, współpracujący z polskimi myśliwcami F-16. Jako wsparcie posłużą też polskie myśliwce Mig-29.

* Amerykanie zwykle w takich sytuacjach korzystają z dwóch samolotów. Tym razem jednym samolotem amerykańska delegacja przyleci do Polski, drugi ma czekać na terenie Niemiec.

* Na Krakowskim lotnisku na niedzielę zmobilizowano cały personel i to od świtu. Wprowadzone są specjalne zabezpieczenia. Od środy lądują tam amerykańskie samoloty ze specjalistycznym sprzętem zabezpieczającym i technikami. Część samolotów ma lądować w Katowicach i Warszawie.

* Władze stolicy szacują, że w sobotnich uroczystościach może wziąć udział nawet pół miliona osób. Centrum Warszawy już od piątku jest "strefą zero” – jest niemal całkowicie wyłączone z ruchu.

* Podobnie w Krakowie. Na Rynek, który mieści 100 tys. osób, ze względów bezpieczeństwa wpuszczonych będzie tylko 40 tys. Rynek zostanie on podzielony na sektory z miejscami stojącymi.

* Do Bazyliki Mariackiej wejdzie 800 VIP- ów, w tym około 300 osób z zagranicy i około 200 zaproszonych przez rodzinę. rodzina usiądzie za ustawionymi obok siebie trumnami, w stallach będą przywódcy innych państw, m.in. Barack Obama, Nicolas Sarkozy, Dmitrij Miedwiediew, książę Karol. Polscy parlamentarzyści czy artyści będą przed bazyliką (przygotowano 4 tys. krzeseł).

* W sobotę do godz. 18 w Warszawie i w niedzielę do godz. 20 w Krakowie będzie obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży i podawania alkoholu.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!