Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 kwietnia 2010 r.
14:50
Edytuj ten wpis

Pogrzeb prezydenta w krypcie na Wawelu - opinie znanych lublinian

Autor: Zdjęcie autora (PAP) mb
0 0 A A

Nie ma żadnych przyczyn, żeby Lech Kaczyński spoczął wśród królów Polski – grzmią przeciwnicy decyzji o pochowaniu pary prezydenckiej w Krakowie. Ich zdaniem Warszawa byłaby lepszym rozwiązaniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda zaapelowali dziś do władz Kościoła o "wycofanie się z tej wysoce niefortunnej decyzji podjętej pochopnie w chwili żałoby i współczucia”.

– Prezydent Lech Kaczyński był dobrym, skromnym człowiekiem, ale nie ma żadnych przyczyn, dla jakich miałby spocząć na Wawelu wśród królów Polski, obok Marszałka Józefa Piłsudskiego – napisali w specjalnym liście.

We wtorek przeciwko pochówkowi na Wawelu przed krakowską kurią protestowało kilkaset osób. Przynieśli transparenty: "Nie Przenoście nam stolicy do Krakowa”, "Czy na pewno godzien królów?”. – Nie na Wawel! Powązki! – skandowali. Protesty pojawiły się też w Internecie. Część internautów sugeruje, że Lech Kaczyński, jako warszawiak, powinien zostać pochowany w Warszawie.

Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył

Wiadomo, że oprócz Wawelu przy szukaniu miejsca pochówku pary prezydenckiej w grę wchodziły trzy warszawskie lokalizacje: Świątynia Opatrzności, katedra św. Jana i Powązki.

Decyzję o wyborze Wawelu ogłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. To on, jako gospodarz katedry wawelskiej, decyduje o pochówku w tym miejscu. – To nie był pomysł, tylko zgoda rodziny – podkreślił prezydencki minister Andrzej Duda.

– Cały dzień spędziliśmy na rozważaniach i dyskusjach. Ostatecznie zapadła decyzja, by prezydent, który zginął w wyjątkowych warunkach, po bohatersku, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom, spoczął w miejscu najbardziej godnym, na Wawelu – tłumaczył kard. Dziwisz. – Żeby spoczął tam razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej ojczyzny, od królów po bohaterów i wodzów.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)

– Pochowanie prezydenta i jego żony na Wawelu jest symbolicznym hołdem dla wszystkich ofiar sobotniej tragedii w Smoleńsku, a nawet dla oficerów zamordowanych w Katyniu – podkreślał dziś poseł PO Jarosław Gowin. Zaapelował, żeby zaniechać protestów w tej sprawie, bo "decyzja już zapadła i nie zostanie zmieniona”.

Czy Lech i Maria Kaczyńscy powinni być pochowani na Wawelu?

Zbigniew Wojciechowski, Związek Piłsudczyków w Lublinie
Para prezydencka na to zasłużyła. Zginęli, gdy pełnili służbę Państwu Polskiemu. A wartości, które reprezentowali, predestynują ich do tego godnego miejsca. Mogę tylko podziękować kard. Dziwiszowi, że uznał tę prośbę bliskich prezydenta i się do niej przychylił. To podwójnie szczególne miejsce: raz – Wawel, dwa – krypta Józefa Piłsudskiego. Ja wiedziałem, że prezydent jest piłsudczykiem. Że wartości ważne dla marszałka Piłsudskiego są bliskie także jemu, i że wcielał je w życie.

Izabella Sierakowska, posłanka Lewicy
Podobnie jak wiele osób, odbieram tę decyzję z mieszanymi uczuciami. Rzeczywiście chyba mają rację ci, którzy mówią, że prezydent był skromnym człowiekiem, że sam nigdy nie pomyślałby o pochówku na Wawelu. Myślę, że lepiej czułby się, gdyby został pochowany w warszawskiej Świątyni Opatrzności. W końcu to ta opcja polityczna, którą reprezentował, "patronowała” Świątyni. A przy jej budowie takie były założenia, że mają tam być chowane osoby zasłużone dla Polski.

Prof. Henryk Gmiterek, historyk, dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS
To nie jest pora i okoliczności na takie dyskusje. Dlatego nie chciałbym zabierać głosu w tej sprawie. Boję się tylko jednej sprawy. Że kilka chwil jedności, zjednoczenia narodowego, ta decyzja zniweczy. Z tego, co już mogłem zobaczyć m.in. w telewizji, jest taka groźba. Uważam, że nawet ci, którzy nie do końca się z tą decyzją zgadzają, nie powinni wypowiadać swoich opinii. Zapadła decyzja i niech się tak stanie. Uszanujmy to.

Lech Sprawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości
W obliczu śmierci i pochówku dziwi mnie próba organizowania plebiscytu, które miejsce jest bardziej właściwe. Jest to decyzja rodziny, uwzględniająca możliwe rozwiązania. Były przedstawione cztery możliwości: trzy w Warszawie i jedna w Krakowie. Rodzina, pewnie niełatwo, wybrała tę ostatnią. W związku z tym, szczególnie w okresie żałoby, wszelkie dywagacje na ten temat są nie na miejscu.
Not. (mb)

Pozostałe informacje

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium