niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Policja: Euro 2012 przebiegło spokojnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2012, 16:23
Autor: PAP

Piłkarskie mistrzostwa Europy przebiegły spokojnie. W sumie w zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2012, w ciągu ostatniego miesiąca, zaangażowanych było ponad 200 tys. policjantów - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Główna Policji.

"Euro przebiegło w Polsce bardzo spokojnie. Szacuje się, że mecze na stadionach obejrzało około 600 tys. osób a w Strefach Kibica ponad 2,5 mln osób. Incydentów było naprawdę bardzo mało" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Każdego dnia turnieju w każdym z czterech miast organizatorów: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu służbę pełniło około 6 tys. policjantów. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem także w Krakowie, gdzie mieszkały trzy drużyny, oraz w Lublinie i Rzeszowie - ze względu na bliskość granicy polsko–ukraińskiej.

"We wszystkich głównych miastach w czasie turnieju działały policyjne sztaby. Były to nie tylko stadiony i strefy kibica, ale także wiele innych miejsc" - powiedział Sokołowski.

Jak poinformował, podczas turnieju w Polsce zatrzymano 652 osoby, w tym 473 Polaków i 179 obcokrajowców. Najczęściej do zatrzymań dochodziło w związku z chuligańskimi wybrykami.

"Najwięcej osób usłyszało zarzuty za udział w zbiegowisku – 110 osób, za naruszenie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – 113 i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów – 70 oraz udział w bójce lub pobiciu – 49 osób" - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, 23 osoby zostały aresztowane, w tym 14 Polaków, 7 Rosjan, Węgier i Chorwat. "Sąd w trybie przyspieszonym orzekł też kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do roku z zawieszeniem wykonania kary do 4 lat, zakazy wstępu na imprezy masowe do 5 lat, grzywny od 500 do 4 tys. zł, a także skierował do wykonywania prac społecznych, w wymiarze 50 godzin, na rzecz społeczności lokalnych" - powiedział Sokołowski.

"Najwięcej pracy policjanci mieli w dniu, kiedy nasi kadrowicze zmierzyli się na boisku z reprezentacją Rosji. Bezpośrednio po meczu Polska-Rosja zatrzymano 192 chuliganów, w tym 164 Polaków i 28 cudzoziemców" - przypomniał rzecznik KGP.

Koordynacją działań związanych z zabezpieczeniem Euro i wymianą informacji m.in. ze służbami krajów uczestniczących w turnieju zajmowało się Policyjne Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie. Operacja o kryptonimie "Hat trick 2012" rozpoczęła się formalnie na 24 dni przed Euro, czyli 15 maja.

"Do Polski przyjechało w sumie 174 zagranicznych policjantów. Wśród nich byli spottersi, czyli funkcjonariusze, którzy pomagali kibicom" - powiedział Sokołowski.

Do zadań policji podczas Euro należało także konwojowanie piłkarzy z lotnisk do hoteli, z hoteli na stadiony i na treningi. W sumie ponad 3,3 tys. policjantów wykonało 771 eskorty. Łącznie przejechali oni prawie 40 tys. km.

W operacji wzięło też udział 17 śmigłowców policyjnych, które patrolowały przestrzeń nad stadionami i strefami kibiców a także samolot CASA, który przewiózł włoskich policjantów z Polski na Ukrainę, gdzie odbył się finał Euro. "Policyjne statki powietrzne wykonały 223 loty trwające w sumie 260 godzin" - powiedział Sokołowski.

"W czasie Euro, od 7 czerwca do 1 lipca, w miastach organizatorach spadła liczba takich przestępstw jak kradzieże, rozboje, bójki i pobicia" - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, podczas turnieju było także bezpieczniej na drogach. "W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku było mniej wypadków - o 870, zabitych - o 125 i rannych - o 1020" - powiedział Sokołowski. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!