poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Policja ma sposób na kiboli Motoru? To spotters

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2009, 11:03

Ma rozpoznawać i rozwiązywać stadionowe problemy. Być mediatorem i łącznikeim między kibicami, klubami, ochroną a policją. Ale także dopingować ukochaną drużynę. Spotters to dwa w jednym: policjant i kibic.

Spottersi to fani piłki nożnej. Do ich zadań należeć będzie przede wszystkim poznanie środowiska kibiców, które chcą sprawiać kłopoty lub mogą w nich wziąć udział. Mają wyłapywać prowodyrów i pseudokibiców.

Spottersi mają być rozpoznawalni. Wyróżniać mają ich niebieskie kamizelki. Nie będą jednak nosili ze sobą broni, tylko kajdanki i ręczny miotacz gazu.

Jak podaje magazyn "Policja 997" spottersi głównie mają służyć pomocą kibicom, kiedy tylko ci będą jej potrzebować. Mają być tolerancyjni i przymykać oko niewielkie wykroczenia, zwykle karane mandatami. Chodzi o to, by nie prowadzić do wzrostu napięć i zamieszek.

Czy projekt się powiedzie? Trudno powiedzieć. Widomo jedno - spottersi ryzykują bardzo. Bo nie jest tajemnicą, że kibice nie przepadają za policjantami.

"Ryzyko jest wpisane w ten zawód. Chuliganów można także spotkać na ulicy, nie tylko na stadionie. Jest to bardzo specyficzny rodzaj pracy, dlatego do tej roli wybierani będą ci policjanci, którzy - znając jej specyfikę - zdecydują się na nią. Część policjantów występowała już w roli spottersów podczas mistrzostw w 2006 w Niemczech i w 2008 w Austrii i Szwajcarii. Być może dzięki temu projektowi uda się zmienić negatywny dzisiaj wizerunek polskiego kibica, który kojarzony jest z chuligańskimi wybrykami, ograniczyć do minimum panujące na stadionach wśród innych kibiców poczucie strachu, lub przynajmniej zminimalizować negatywny wpływ jaki mają dzisiaj pseudokibice na młode pokolenia fanów piłki nożnej" - pisze na swojej stronie policja.

Swojego spottersa będzie miała też lubelska policja. Funkcjonariusz, który ma chodzić na mecze, to sierżant z pięcioletnim stażem służby. W tej chwili pracuje w Komendzie Miejskiej Policji. – Od września rozpoczyna ostatni etap szkolenia w Legionowie. To będzie taki dzielnicowy od kibiców – mówi "Kurierowi Lubelskiemu" podinsp. Janusz Wójtowicz z KWP w Lublinie.

Ponoć sam zgłosił się do tego zadania.

(łm)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!