Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 maja 2014 r.
11:12
Edytuj ten wpis

Rodzina Kozielewskich i Rotary International z Orłami Jana Karskiego

0 0 A A

Orły Jana Karskiego lecą w roku stulecia twórcy i patrona tej prestiżowej nagrody do rodziny Kozielewskich i do światowej organizacji dobra publicznego Rotary International.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Trudno o lepszą kompozycję - twierdzi Elie Wiesel, członek Kapituły, laureat Pokojowej Nagrody, przyjaciel Jana Karskiego.

Nagroda obchodzi też swój skromny ”jubileusz”, bowiem przyznawana była po raz piętnasty.

Decyzję nagrodową ogłoszono w dniu 13 maja br. w 102 (!) urodziny Jadwigi Lenoch-Bukowskiej, siostry stryjecznej Jana Karskiego, nestorki rodziny. Orły będą natomiast wręczane w dniu setnych urodzin Bohatera - 24 czerwca br.

Uzasadnienie nagrody dla rodziny Kozielewskich brzmi: "Za kultywowanie wartości, które stworzyły najwybitniejszego jej przedstawiciela”

- Ogromnie jestem rada, że taka wiadomość przychodzi w moje urodziny. To tak, jakby Janek z nieba nas obdarował - powiedziała pani Jadwiga.

Dodała, że zrobi wszystko, aby być na jubileuszowych uroczystościach w Lublinie przygotowywanych przez Towarzystwo Jana Karskiego i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który Jan Karski uważał za swój "adres akademicki” w Polsce i którego doktoratem honoris causa został zaszczycony w 1995 roku.

Radość z nagrody wyraziła także siostra cioteczna bohatera Edwarda Natkańska, która także wybiera się na uroczystości. Z kolei reprezentująca rodzinę dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, dzielna bratanica i córka chrzestna legendarnego emisariusza mówi nam, że będzie ambicją rodziny przybycie do Lublina jak najliczniej i pokazania, że Kozielewscy żyją i mają się dobrze.
- Zostaliśmy "uśmierceni” przez polską dyplomację i kręcących się dookoła pamięci Stryja polonusów, którzy chętnie weszli w rolę "rodziny zastępczej” i ruszyli po Prezydencki Medal Wolności do Białego Domu. Do dziś musimy toczyć walkę o status prawny odznaczenia i jego lokalizację. To nas nie tylko męczy, ale także poniża. Dlatego chcemy możliwie licznie być na setnych urodzinach Jana Kozielewskiego-Karskiego w ich prawdziwej dacie 24 czerwca br. - powiedziała nam dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.

Drugim laureatem nagrody jest ogólnoświatowy ruch Rotary International z uzasadnieniem: "Za czynienia dzieł dobra, a Polski lepszą”.

Jan Karski był z nim związany od połowy lat trzydziestych. Kluby Rotary organizowały z nim podczas jego wojennej misji wiele spotkań, podczas których relacjonował sytuację w okupowanej Polsce, w tym tragedię planowej zagłady żydowskiej realizowanej przez hitlerowców.

Bliskie związki z rotarianami utrzymywał jako profesor Georgetown University. Wielu jego studentów zostało rotarianami. On sam - honorowym członkiem Klubu Rotary w Kazimierzu Dolnym w 1995 roku. W miasteczku odsłonięta została trzy miesiące po śmierci Jana Karskiego, pierwsza upamiętniająca go tablica pamiątkowa na kamienicy Sarzyńskich, gdzie bywał wielokrotnie. W niej odbywało się zebranie założycielskie Towarzystwa Jana Karskiego.

Znany polski rotarianin Andrzej Ludek, były gubernator dystryktu i obecny członek władz światowych ruchu mówi:
- Czujemy się dumni i zaszczyceni. Pamięć Jana Karskiego w Rotary to nie tylko jego przedwojenne związki z klubami we Lwowie, Katowicach i Warszawie, ale także entuzjazm i wsparcie dla odradzania ruchu w naszym kraju na początku lat 90. Warto wiedzieć, że jednym z animatorów powrotu Rotary do Polski był profesor Grzegorz Leopold Seidler, kolega Jana Karskiego z podchorążówki artylerii konnej we Włodzimierzu Wołyńskim, z którym potem utrzymywali kontakty akademickie jako profesorowie UMCS i Georgetown University.

Andrzej Ludek dodaje, że do rangi symbolu urasta fakt, że Nagroda Orła Jana Karskiego będzie wręczana w wigilię czerwcowych urodzin bohatera, podczas nieprzypadkowo zaplanowanej na ten czas konferencji dystryktu Rotary w Krakowie. Przyjmować ją będzie przedstawiciel władz światowych organizacji.
Jak się dowiadujemy, w roku stulecia Jana Karskiego, przewidywany jest też Orzeł specjalny, którego laureat ma zostać ogłoszony najprawdopodobniej podczas uroczystości na Zamku Lubelskim.

Nagroda Orla uchodzi w świecie za jedną z najbardziej prestiżowych, niezależnych nagród wywodzących się z Polski. Jest to równocześnie jedyna nagroda ustanowiona przez Jana Karskiego w swoim wyłącznie imieniu i z autorską motywacją "dla tych, którzy godnie nad Polska potrafią się zafrasować, zaś nie będąc Polakami dobrze Polsce życzą”.

Profesor Karski uczestniczył tylko we wręczaniu Orłów pierwszym laureatom nagrody w 2000 roku - księdzu profesorowi Józefowi Tischnerowi i Jackowi Kuroniowi.

Na liście laureatów nagrody odnajdujemy również m.in. burmistrza Jedwabnego Krzysztofa Godlewskiego i rabina z tego miasteczka Jacoba Bakera, Marka Edelmana, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Karola Modzelewskiego, Orianę Fallaci, Elie Wiesela, Abrahama Foxmana, Richarda Pipes'a, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa profesora Tadeusza Pieronka, prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Michaiła Gorbaczowa, Wiktora Juszczenkę, Szimona Peresa, a także "Tygodnik Powszechny”, Instytut Hoovera, waszyngtońskie Muzeum Holocaustu oraz film "Pokłosie”.

Tegoroczni laureaci mają zatem znakomite towarzystwo, którego są godni.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium