piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Rycerskie mistrzostwa świata 2015 roku odbędą się w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2014, 09:00
Autor: PAP

Przyszłoroczne mistrzostwa świata drużyn rycerskich, utworzonych na podobieństwo reprezentacji narodowych, odbędą się w Polsce. Areną zmagań ponad 20 rycerskich drużyn będzie zamek gotycki w Malborku- dawna siedziba Zakonu Krzyżackiego.

W Grunwaldzie list intencyjny w sprawie organizacji rycerskich mistrzostw podpisali dyrektorzy Muzeum w Malborku Mariusz Mierzwiński i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej oraz prezydent Międzynarodowej Federacji Walk Rycerskich Hubert Filipiak oraz Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich Krzysztof Boroń.

Mistrzostwa mają odbyć się w majowy weekend 2015 roku.

Sportowe walki rycerskie to nowy, dynamicznie rozwijający się sport walki. Nawiązuje do tradycji rycerskich pojedynków - fechtunku średniowieczną bronią białą.

Dr Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - patrona ruchu rycerskiego w Polsce powiedział PAP, że Polska stając się organizatorem mistrzostw świata została doceniona w sposób szczególny.

"Polscy rycerze stanowią trzon zachodnioeuropejskiego ruchu rycerskiego. Są lubiani, szanowani i doceniani nie tylko za swoje umiejętności we władaniu bronią ale także za to, że dochowują wierności w rekonstrukcjach historycznych i wypełniają etos rycerski" - ocenił dr Moćkun.

Tegoroczne mistrzostwa świata w sportowych walkach rycerskich, które odbyły się w maju w Castillo de Belmonte w Hiszpanii, okazały się pomyślne dla Polaków. Polska kadra zdobyła dwa złote medale, cztery srebrne i jeden brązowy medal. Dwa złote medale w konkurencjach miecza jednoręcznego i tarczy oraz miecza długiego wywalczył Marcin Waszkielis. W Hiszpanii startowało 18 drużyn z czterech kontynentów.

Hubert Filipiak prezydent Międzynarodowej Federacji Sportowej Walk Rycerskich podkreślił, że taka impreza to ogromna promocja dla uczestników i kraju - gospodarza.

"Mistrzostwa w Hiszpanii okazały się ogromnym sukcesem, zgromadziły 26 tysięcy publiczności. Mimo iż Castillo de Belmonte położone jest 150 kilometrów od Madrytu i ten kraj nie ma tradycji turniejów rycerskich to widzowie dopisali. Zmagania rycerzy były relacjonowane i komentowane przez tamtejsze media" - podkreślił.

Organizatorzy liczą, że w przyszłym roku do Malborka przyjedzie ponad 20 reprezentacji narodowych z Europy oraz z Japonii, USA i Nowej Zelandii.

"Chcemy utrzymać wysoki standard imprezy, proponując uczestnikom nawiązanie do tradycji historycznych oraz przeprowadzenie zmagań w niesamowitym miejscu, jakim jest autentyczny średniowieczny zamek - twierdza w Malborku" - dodał Filipiak.

Dyrektor Muzeum w Malborku Mariusz Mierzwiński podkreślił, że malborski zamek chętnie włącza się do przedsięwzięć nawiązujących historycznie do średniowiecza. "Szukamy przedsięwzięć będących promocją zamku. Oblężenie Malborka gromadziło już 30 tysięczną publiczność. Będziemy więc myśleć nad formułą mistrzostw, tak by przyciągnęły one szeroką widownię" - zadeklarował Mierzwiński.

W ubiegłym roku powołano Międzynarodową Federacją Sportową Walk Rycerskich (IMCF - International Medieval Combat Federation). Polska była jednym ze współzałożycieli tej organizacji. W Polsce powołano także krajową Ligę Walk Rycerskich. Od kilku lat ruch rycerski w Polsce się coraz bardziej rozwija. To już nie tylko inscenizowane pojedynki czy bitwy, ale starcia rycerzy, przypominające sportowe zmagania.

Do walki stają zawodnicy - rycerze w zbrojach, będących kopiami tych średniowiecznych, z bronią, która od tej sprzed kilkuset lat różni się tylko tym, że jest stępiona - i przez to bardziej bezpieczna. Stalowe zbroje ważą od 25 kg do 35 kg. Aby w nich walczyć, trzeba pracować na treningach nad kondycją i wytrzymałością. Do tego dochodzą treningi techniczne, czyli podnoszenie umiejętności posługiwania się mieczem, toporem, tasakiem, halabardą czy młotem rycerskim. Walka jest w pełni realna, ciosy wyprowadzane pełną siłą, nie ma tu aktorstwa czy udawania.

Zamek gotycki w Malborku jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Jego wznoszenie rozpoczęli w 1274 roku Krzyżacy; a rozbudowa trwała do połowy XV wieku. W latach 1309-1457 zamek był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Przełomem dla zamku był rok 1454, gdy król Kazimierz Jagiellończyk wykupił go od ówczesnej załogi, nieopłaconej przez Krzyżaków. Od tego roku zamek malborski był administrowany przez starostę malborskiego i stanowił jeden z największych arsenałów dla wojsk Rzeczypospolitej, a także centrum administracyjno-gospodarcze dla większej części Żuław. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1999 roku zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: rycerz
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!