czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Sąd zdecydował. TVP nadal będzie rządzić Piotr Farfał

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2009, 15:45
Autor: Dominik Smaga

Krajowy Rejestr Sądowy uznał, że dwaj członkowie zarządu TVP - Sławomir Siwek i Marcin Bochenek oraz prezes Andrzej Urbański są zawieszeni do końca kadencji. Oznacza to, że TVP nadal rządzi Piotr Farfał.

Ntomiast najpóźniej w poniedziałek stołeczny Sąd Okręgowy zdecyduje, czy odwołanie Dariusza Sienkiewicza i Pawła Chromcewicza z funkcji dyrektorów lubelskiego oddziału TVP było zgodne z prawem.

Sąd ma rozpatrzeć złożony przez p.o. prezesa TVP, Piotra Farfała wniosek o wykreślenie z rejestru spółki wszystkich członków rady nadzorczej, prokurenta i dyrektorów niektórych oddziałów, w tym lubelskiego.

Farfał twierdzi, że rada nadzorcza przestała istnieć w piątek z chwilą, gdy minister skarbu zamknął posiedzenie Walnego Zgromadzenia TVP.

Rada uznała jednak, że ma prawo obradować jeszcze przez cały piątek, a jej rozwiązanie nastąpi dopiero o północy.

W tym czasie zawiesiła Farfała w obowiązkach przywracając jednocześnie na stanowiska zawieszonych wcześniej członków zarządu: Marcina Bochenka i Sławomira Siwka. Tego ostatniego wyznaczyła na p.o. prezesa.

W ten sposób w publicznej telewizji zapanował chaos. Tak Siwek, jak i Farfał uważają się za prawowitych szefów spółki. - Informowanie opinii publicznej, iż Telewizją Polską kieruje obecnie rzekomo nowo wybrany p.o. prezes Sławomir Siwek nie ma żadnego potwierdzenia w faktach - napisał wczoraj po południu w specjalnym oświadczeniu Piotr Farfał.

Siwek uznał, że nie będzie podejmować żadnych decyzji, póki sąd nie rozstrzygnie jakie zmiany wpisze do rejestru spółki. Farfał od decyzji się nie wstrzymał i odwołał ze stanowiska Dariusza Sienkiewicza, dyrektora TVP Lublin i jego zastępcę, Pawła Chromcewicza. Później na p.o. dyrektora oddziału powołał prezentera i zarazem szefa "Panoramy Lubelskiej”, Andrzeja Baryłę.

To, czy powołanie Baryły jest ważne okaże się, gdy sąd stwierdzi, czy Farfał nadal jest prezesem. Dzisiaj uznał, że jest. - Ale była to decyzja dotycząca wniosku z czerwca, nie uwzględniająca piątkowych wydarzeń w TVP - mówi Wojciech Małek, rzecznik warszawskiego Sądu Okręgowego.

Sąd wpisał dzisiaj do Krajowego Rejestru Sądowego, że prezes Andrzej Urbański oraz Siwek i Bochenek są zawieszeni do końca kadencji. Nie oznacza to jednak, że każde późniejsze odwieszenie ich przez radę sąd musi uznać za nieważne.

Siwek zapowiadał złożenie wniosku o wpisanie do rejestru spółki zmian podjętych w piątek przez radę nadzorczą. - Nie mamy takiego wniosku - powiedział nam sędzia Małek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!