piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Sanok: Dzieci z Ukrainy mieszkają w tragicznych warunkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2010, 10:17

Przyjechali z Ukrainy, aby wziąć udział w zawodach sportowych. Dwudziestu młodych narciarzy przebywa w Zagórzu w jednym małym pomieszczeniu, bez dostępu do łazienki.

Materace na podłodze, między nimi skrawek wolnego przejścia. Tu leżą torby, buty, ubrania. W pomieszczeniu nie ma oświetlenia z prawdziwego zdarzenia. Po kątach błyskają tylko maleńkie lampki, brakuje stołu, przy którym można zjeść posiłek - tak wygląda izba, w której śpią ukraińskie dzieci.

Dramatycznie jest z higieną. Nie ma łazienki i dzieci nie mają się, gdzie umyć po treningach. Na szczęście są dwie ubikacje.

Przyjechali walczyć o puchar burmistrza.

Koliba znajduje się w ośrodku "Zakucie”, tuż obok skoczni narciarskich. Ośrodek jest administrowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Kolibę wydzierżawiono Klubowi Narciarskiemu "Sokół”, jako miejsce gdzie mogą przebierać się zawodnicy.

Młodzi ukraińscy sportowcy są dobrze znani w Zagórzu. Na podstawie porozumienia między "Sokołem”, a klubem sportowym w Krzemieńcu często przyjeżdżają na zawody sportowe. Startują nawet w barwach "Sokoła”.

Podczas ostatniego pobytu spali w Gimnazjum nr 1 w Zagórzu, gdzie udostępniono im na salę gimnastyczną, wraz z sanitariatami. Żywili się we własnym zakresie.

Obecny przyjazd związany jest z zawodami w skokach narciarskich o puchar burmistrza Zagórza. Konkurs ma odbyć się 14 sierpnia. Wcześniej zawodnicy mieli trenować na zagórskich skoczniach.
Są to dzieci w wieku od 7 do 12 lat, w tym również dziewczynki. Towarzyszy im 5 dorosłych osób.

- Przyjeżdżamy tu chętnie, bo współpracujemy od lat z Zagórzem. Zawodnicy z Polski też startują u nas - podkreśla ukraiński trener Wasilij Nikiforuk. - Już zaprosiliśmy ich na Memoriał im. Juliusza Słowackiego, który odbędzie się we wrześniu.

Za wschodnią granicą traktuje się naszych młodych sportowców znacznie lepiej. - Na Ukrainie jesteśmy wspaniale przyjmowani. Wita nas mer miasta. Śpimy w hotelu. Organizowane są wycieczki krajoznawcze - podkreśla Małgorzata Usyk, prezes KN "Sokół”.

Jak doszło do tego, ze dzieci zakwaterowano w tak złych warunkach?

Trudno do tego dojść, bo z różnych stron padają całkowicie odmienne wyjaśnienia. Według Małgorzaty Usyk, pobyt grupy z Ukrainy był wcześniej uzgodniony z władzami gminy. Przed samym przyjazdem narciarzy prezes zadzwoniła do gimnazjum w Zagórzu, aby potwierdzić zakwaterowanie. Usłyszała od dyrektora, że szkoła to nie hotel.

- Musieliśmy zakwaterować zawodników w kolibie, nie mieli się gdzie podziać – przyznaje prezes "Sokoła”.

Załatwiono noclegi na dwa dni

- Jestem zaskoczony sytuacją, przyjazd ekipy z Ukrainy nie był ze mną konsultowany. Koliba nie spełnia standardów, które powinny posiadać obiekty noclegowe – oburza się Artur Rudnicki, dyrektor MGOKiS w Zagórzu. - Zrobię wszystko, by te dzieci umieścić w jakichś przyzwoitych warunkach.

Jeszcze wczoraj dyr. Rudnicki wynajął dla całej ekipy miejsca noclegowe w ośrodku wypoczynkowym na Białej Górze w Sanoku. Niestety, tylko na dwa dni.

- Jeden nocleg kosztuje 25 złotych za osobę. To są koszty, na które nie jesteśmy przygotowani. Nie możemy ich zakwaterować w szkole, bo rozpoczyna się tam remont – tłumaczy dyrektor.

Dzieci z Ukrainy w sobotę prawdopodobnie będą musiały zwinąć narty i wrócić do Krzemieńca. Prawdopodobnie nie wezmą udziału w zawodach o puchar burmistrza. Zresztą, po co miałyby po raz drugi jechać prawie 400 km do Zagórza, jak i tak nie ma tu dla nich miejsca.

Źródło:Tak gościmy dzieci z Ukrainy. Zakwaterowano je w poniżających warunkach
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!