Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 marca 2016 r.
15:52

Skazana na 22 lata Nadia Sawczenko dziękuje Polakom

0 26 A A

Sąd w Doniecku ogłosił wyrok 22 lat ciężkiego więzienia dla pilotki i deputowanej do ukraińskiego parlamentu – Nadii Sawczenko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skazana nie przyjęła wyroku do wiadomości i oświadczyła, że odrzuca opcję sądzenia przez państwo, które najechało jej ojczyznę. Nie zamierza odwoływać się od wyroku.

Za naszym pośrednictwem Nadia Sawczenko kieruje z więzienia list do Polaków. Od jej rodziny dostaliśmy fotokopię pisma i tłumaczenie na język polski.

„Polacy!

Jestem bezgranicznie wdzięczna za to, że w trudnym dla Ukrainy czasie byliście dobrymi sąsiadami.

Szczerze dziękuję, że w tym historycznym czasie patrzycie z Ukraińcami w jednym kierunku – w kierunku wartości demokratycznych.

Bardzo chcę, by między nami nadal rozwijały się przyjazne stosunki. Jestem pewna, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by utrzymać przyjaźń naszych narodów i nacji.

Dziękuję za wspieranie mnie w tak trudnym czasie, gdy sąsiad po drugiej stronie znęcał się nade mną i wkraczał na teren Ukrainy.

Przyznanie mi Nagrody „Orła Jana Karskiego” to dla mnie wielki zaszczyt.

Wiem, że została ona przyznana pośmiertnie Borysowi Niemcowowi, znaczy, tę nagrodę dają dobrym ludziom.

Zrobię wszystko, by Was nie rozczarować i być godną tego szacunku, którym mnie obdarzyliście.

Z wdzięcznością,

Nadija Savchenko”

Z kolei ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w liście do Kapituły Nagrody i Towarzystwa Jan Karskiego pisze, że przyznanie Nadii Sawczenko Orła w czasie, kiedy oczekiwała na wyrok w sfingowanym i propagandowym procesie – niesie potężne przesłanie moralne. Jest dowodem, że świat cywilizowanych wartości potrafi w ich imię mówić jednym głosem. Ambasador dziękując w imieniu Ukrainy za Nagrodę deklaruje udział w jej wręczaniu.

Na uroczystość wręczenia zapowiedzieli przybycie adwokaci skazanej: Mark Fejgin, Ilia Nowikow i Nikołaj Połozow, odważnie broniący oskarżonej. Ich wszelkie dowody niewinności przedstawiane w sprawie sąd stojący na straży interesu Putina – odrzucał.

Przede wszystkim zapowiada przybycie także siostra więzionej – Wira Sawczenko, która także dziękuje Kapitule za Nagrodę Orła, a całej Polsce za solidarność z Nadią.

Przypomnijmy – Nagroda Orła Jana Karskiego wręczona będzie na Zamku Lubelskim.

Obrońcy Nadii Sawczenko Nikołaj Połozow, Ilia Nowikow i Mark Fejgin zrobili wszystko, żeby wykazać, że jest niewinna
Obrońcy Nadii Sawczenko Nikołaj Połozow, Ilia Nowikow i Mark Fejgin zrobili wszystko, żeby wykazać, że jest niewinna

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
J-23 / 25 marca 2016 o 20:21

Bazy NATO potrzebne są w Polsce natychmiast. Sowiet rozumie tylko argument siły.

Avatar
Nauczyciel z Zamościa / 25 marca 2016 o 17:59

Drodzy Polacy, Bog Wam zaplac za serce !!! Ukraina będzie pamietac, jak walczycie za Nadije !!!

  Nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski. Przez Polskę najkrótsza droga do Europy, a nie przez Niemcy.
 

Avatar
Ks. Stanisław / 25 marca 2016 o 12:28

Wszystkim Polakom na Ukrainie i ich ukrańkim sąsiadom - Wesołego Alleluja!

Avatar
Szurgocińska / 25 marca 2016 o 12:25

MOSKWA PO POLSKU - NIŻEJ

Avatar
Gość / 25 marca 2016 o 09:04
Wojowała i się doczekała. Gdyby była wśród swoich nie było by sprawy. Ale jak sie weszło na tereny zajęte przez przeciwnika i kierowało ogniem moździerzy na przedstawicieli prasy to i trzeba teraz się było poddać rozgrzeszeniu.
Avatar
gs / 25 marca 2016 o 08:18

Amerykański Sekretarz Stanu John Kerry ma rozmawiać z Putinem na temat uwolnienia Sawczenko. Kreml będzie się teraz targował. Pewnie na stole będzie jakaś opcja wymiany ruskich oficerów wziętych do niewoli na Ukrainie.

Niech Kerry powie , kiedy zlikwidują Guantanaamo? "Demokracji będzie uczył kraj który jest państwem niecałe 300 lat"

Avatar
Gość / 25 marca 2016 o 08:15
Niech najpierw przeprosi za rzeż wołyńską i inne wyczyny UPA, która wymordowała 160 tys Polaków i 40 tys Ukraińców.Najpierw skrucha później wybaczenie.
Avatar
Koźmian / 25 marca 2016 o 05:19

 "Jeszcze Polska nie zginęła"  śpiewa Andrzej Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Warszawie, który podziękował za Orła Jana Karskiego dla Nadii Sawczenko

https://www.youtube.com/watch?v=0n_bmi7-Xek
Avatar
Janek z gimnazjum / 24 marca 2016 o 18:55

Komuch moskiewski dał głos pod spodem. Uczą nas właśnie ile dobrego stamtąd do nas przyszło. Do innych zniewolonych narodów także.

Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 18:01
Banderowskie ścierwo. Mam nadzieję że przez 22 lata dobrze pozna uroki Syberii.
Avatar
J-23 / 25 marca 2016 o 20:21

Bazy NATO potrzebne są w Polsce natychmiast. Sowiet rozumie tylko argument siły.

Avatar
Nauczyciel z Zamościa / 25 marca 2016 o 17:59

Drodzy Polacy, Bog Wam zaplac za serce !!! Ukraina będzie pamietac, jak walczycie za Nadije !!!

  Nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski. Przez Polskę najkrótsza droga do Europy, a nie przez Niemcy.
 

Avatar
Ks. Stanisław / 25 marca 2016 o 12:28

Wszystkim Polakom na Ukrainie i ich ukrańkim sąsiadom - Wesołego Alleluja!

Avatar
Szurgocińska / 25 marca 2016 o 12:25

MOSKWA PO POLSKU - NIŻEJ

Avatar
Gość / 25 marca 2016 o 09:04
Wojowała i się doczekała. Gdyby była wśród swoich nie było by sprawy. Ale jak sie weszło na tereny zajęte przez przeciwnika i kierowało ogniem moździerzy na przedstawicieli prasy to i trzeba teraz się było poddać rozgrzeszeniu.
Avatar
gs / 25 marca 2016 o 08:18

Amerykański Sekretarz Stanu John Kerry ma rozmawiać z Putinem na temat uwolnienia Sawczenko. Kreml będzie się teraz targował. Pewnie na stole będzie jakaś opcja wymiany ruskich oficerów wziętych do niewoli na Ukrainie.

Niech Kerry powie , kiedy zlikwidują Guantanaamo? "Demokracji będzie uczył kraj który jest państwem niecałe 300 lat"

Avatar
Gość / 25 marca 2016 o 08:15
Niech najpierw przeprosi za rzeż wołyńską i inne wyczyny UPA, która wymordowała 160 tys Polaków i 40 tys Ukraińców.Najpierw skrucha później wybaczenie.
Avatar
Koźmian / 25 marca 2016 o 05:19

 "Jeszcze Polska nie zginęła"  śpiewa Andrzej Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Warszawie, który podziękował za Orła Jana Karskiego dla Nadii Sawczenko

https://www.youtube.com/watch?v=0n_bmi7-Xek
Avatar
Janek z gimnazjum / 24 marca 2016 o 18:55

Komuch moskiewski dał głos pod spodem. Uczą nas właśnie ile dobrego stamtąd do nas przyszło. Do innych zniewolonych narodów także.

Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 18:01
Banderowskie ścierwo. Mam nadzieję że przez 22 lata dobrze pozna uroki Syberii.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 0

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 1

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 2

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 20

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 29

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!