Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 sierpnia 2011 r.
16:56
Edytuj ten wpis

Sobibór – muzeum "kłopotliwe” dla Polski?

0 0 A A
Miejscem zagłady w Sobiborze zgodnie z ustawa sejmowa z 1999 roku powinna zajmować się administracja
Miejscem zagłady w Sobiborze zgodnie z ustawa sejmowa z 1999 roku powinna zajmować się administracja

Jedna z amerykańskich telewizji przygotowuje program na temat sytuacji muzeum byłego obozu zagłady w Sobiborze. Jak udało nam się ustalić, chodzi m.in. o to, jakie są gwarancje Polski, że placówka ta będzie funkcjonować i dawać świadectwo zbrodni Holocaustu, której Sobibór jest ponurym symbolem.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Sobibór jest miejscem kultowym Holocaustu – mówi dr Krzysztof Skwirowski, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i znany badacz historii Żydów. – Przybywają tu od lat liczne wycieczki z całego świata, w tym ci, którym w październiku 1943 roku powiodła się ucieczka oraz ich potomkowie i rodziny. Mamy rocznie około 14 tysięcy zwiedzających.

Dyrektor dodaje: Może nie jest to liczba imponująca w porównaniu z Oświęcimiem czy Majdankiem, ale proszę zważyć, że do Sobiboru dostać się nie jest łatwo i nie da się tego zrobić przy okazji zwiedzania innych większych miast. To musi być całodniowa wyprawa tylko w tym celu. I jeżeli dzieje się tak, że zainteresowanie naszym muzeum nie tylko utrzymuje się, ale rośnie, musi ono posiadać stabilne warunki funkcjonowania.
Dr Skwirowski przypomina, że powołany i założony w ramach Akcji Reinhard obóz sobiborski był najbardziej tajnym spośród wszystkich innych. Powstał przy małej stacji kolejowej Sobibór, 5 km od wschodniej granicy Generalnego Gubernatorstwa wiosną 1942 roku.

Od maja zaczął przyjmować pierwsze transporty skazanych na zagładę Żydów. Przede wszystkim z Lubelszczyzny i Galicji lecz także z krajów Europy Zachodniej. W ostatnim okresie funkcjonowania skierowano tam także transport jeńców Armii Czerwonej pochodzenia żydowskiego. To jeden z nich, sierżant Aleksander "Sasza” Pieczerski zorganizował w połowie października 1943 roku powstanie więźniów zakończone masową ucieczką. Krótko po niej Niemcy zlikwidowali obóz starając się pozacuerać wszelkie ślady jego działalności.

Liczba ofiar Sobiboru nie jest dokładnie znana. Przez wiele lat mówiono o wielkości 300-400 tysięcy. Skąpe zasoby archiwalne pozostałe po likwidacji obozu wskazują na 167 tysięcy, a ponad wszelką wątpliwość wiadomo o 142 tysiącach zgładzonych.

Wicestarosta włodawski Edward Łągwa mówi: "Sytuacja muzeum sobiborskiego, jako części regionalnego Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego jest niefortunna. Co roku stawia nas w sytuacji wyboru na co mamy przeznaczać skąpe środki. Kwestia finansowa utrzymania muzeum w Sobiborze, to wielkość rzędu 400 tysięcy złotych. Dla resortu kultury i dziedzictwa to niewielki wydatek. Dla nas, jednego z najbiedniejszych powiatów w Unii Europejskiej - wielki.

Wicestarosta dodaje: Uważam, że im prędzej muzeum trafi w administrację rządową, tym lepiej. Jesteśmy już naprawdę zmęczeni corocznym proszeniem o pomoc.

Otrzymaliśmy także wgląd w korespondencję prowadzoną ostatnio przez sekretarza stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Żuchowskiego ze starostwem włodawskim. Najpierw po skandalu z zamknięciem muzeum sobiborskiego, deklaruje wolę przejęcia obiektu w administrowanie resortu i proponuje porozumienie w tej sprawie w formie umowy. Potem jednak propozycję wycofuje.
Trudno powiedzieć, o co tu chodzi. O wolę rozwiązania problemu egzystencji muzeum sobiborskiego czy też o pozorne ruchy biurokratyczne obliczone na przetrwanie do najbliższych wyborów parlamentarnych, po których resort zapewne otrzyma nowego szefa, a ten wyznaczy "swego” sekretarza stanu. Nie koniecznie o tym samym nazwisku, co obecny. Być może lepiej zostawić ten "pasztet” następcy.

Tylko co to wszystko ma obchodzić amerykańską telewizję szykującą materiał o Sobiborze, który formalnie od nowego roku powinien zostać zamknięty na kłódkę. Raz – z braku pieniędzy na funkcjonowanie. Dwa – z powodu wątpliwej legalności działania, bo pod administracją inną niż określa to ustawa Sejmu z 1999 roku.

W swym ostatnim piśmie do sekretarza stanu Żuchowskiego, wicestarosta Łągwa wyraża ubolewanie, że "wielokrotne wcześniejsze rozmowy i deklaracje ze strony MKiDN okazały się płonnymi”. Nawet poetycko.

Gwoli przypomnienia. Po to, aby Wrocław mógł rywalizować w wyścigu o przyznanie mu roli kulturalnej stolicy Europy, szef tego samego resortu, przypadkowo wrocławianin, Bogdan Zdrojewski, przyznał swemu miastu 100 mln złotych. Za taką kasę Sobibór mógłby spokojnie funkcjonować... 250 lat.

– Czy Sobibór to jakiś "kłopot” dla Polski? – pyta córka jednego z uciekinierów z obozu, a potem obywatela USA.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium