wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Ukraina: Sądowy zakaz parady gejów w Kijowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2013, 21:23

Na wniosek władz miejskich Kijowa okręgowy sąd administracyjny w stolicy Ukrainy wydał w czwartek zakaz demonstrowania w centrum miasta w najbliższą sobotę, kiedy oczekiwany był Marsz Równości środowisk homoseksualnych.

Kijowskie władze uzasadniły swój wniosek obawą o bezpieczeństwo mieszkańców i gości stolicy. W odpowiedzi na plany przeprowadzenia marszu "Kyiv Pride 2013” do ratusza wpłynęło 10 wniosków, uprzedzających o kontrmanifestacjach, w których zadeklarowano udział prawie 40 tysięcy ludzi.

Przeciwko marszowi opowiedziało się wcześniej ponad 60 deputowanych ukraińskiego parlamentu. Choć w Radzie Najwyższej przebiega ostra linia podziału na opozycję i ugrupowania rządzące, między którymi zazwyczaj nie dochodzi do porozumienia w większości ważnych dla kraju spraw, pod apelem o zakazanie parady gejów podpisali się przedstawiciele wszystkich obecnych w izbie partii.

W połowie maja z apelem o wstrzymanie dyskryminacji środowisk LGBT na Ukrainie wystąpiła organizacja Amnesty International. Oświadczyła wówczas, że ustawodawstwo ukraińskie nie zapewnia należytej ochrony prawnej osób o odmiennej, niż tradycyjna, orientacji seksualnej.

"Ukraina nie jest w stanie zapewnić ochrony ich podstawowych swobód: prawa wolności od dyskryminacji, prawa do bezpieczeństwa osobistego i prawa do wolności zgromadzeń” – mówiła szefowa AI na Ukrainie Tetiana Mazur.

W październiku 2012 roku w parlamencie Ukrainy uchwalono w pierwszym czytaniu zmiany ustawodawcze, zakazujące "propagandy” homoseksualizmu. W związku z przeprowadzonymi wówczas wyborami parlamentarnymi dalsze prace nad tymi zmianami nie były kontynuowane.

"Popularyzacja homoseksualizmu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, gdyż prowadzi do epidemii HIV/AIDS, oraz niszczy instytucję rodziny i może doprowadzić do kryzysu demograficznego" – pisali wówczas w uzasadnieniu autorzy projektu nowelizacji kilku ustaw, dotyczących m.in. ochrony praw dzieci i bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!