Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 grudnia 2017 r.
14:08

Widmo unijnych sankcji nad Polską. Prezydent podpisze ustawy o sądach

0 29 A A
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uruchomiła w środę wobec Polski – po raz pierwszy w historii – polityczną „opcję atomową”, czyli słynny artykuł 7 unijnego traktatu

Aktualizacja artykułu: 20 grudnia 2017 r. 18:52
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Unijny urzędnicy nazywają go „opcją atomową”, bo w arsenale Brukseli to polityczna broń o największej sile rażenia. To przede wszystkim mechanizm prewencyjny – na razie nie ma mowy o sankcjach. Dany kraj może jednak skutecznie zostać napiętnowany, co może utrudnić mu np. negocjacje z innymi państwami. Polska może to poważnie odczuć podczas zbliżających się rozmów nad nowym budżetem dla UE.

Główne zarzuty Komisji Europejskiej wobec polskiego rządu? Upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego i wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, wygaszenie mandatów sędziów Sądu Najwyższego oraz zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Ustawy o KRS i SN czekają już tylko na podpis prezydenta.

– Źródłem całej tej sytuacji są bezprawne działania podejmowane przez partię rządzącą w ciągu ostatnich dwóch lat – komentuje poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman (PSL). – Uruchomienie artykułu 7 po raz pierwszy w historii oznacza, że kompletnie tracimy wiarygodność nie tylko w stosunkach politycznych, ale także gospodarczych. Mam tu na myśli inwestorów. To może być o wiele groźniejsze, niż jakiekolwiek konsekwencje wynikające wprost z tego artykułu.

– Ta sprawa zakończy się niczym. Nie ma żadnych podstaw, by nałożyć na Polskę jakiekolwiek sankcje – uspokaja natomiast poseł na Sejm RP Artur Soboń (PiS). Decyzję Komisji Europejskiej nazywa „niepotrzebną demonstracją”. – W tym zakresie wśród europejskich państw z pewnością nie będzie jednomyślności. Nie ma Unii Europejskiej bez Polski, a Polska jest istotnym graczem w UE i liderem w tej części kontynentu – dodaje Soboń.

Do stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości UE, a tym samym nałożenia sankcji, jeszcze długa droga – m.in. Rada UE musi wysłuchać racji polskiego rządu, po czym będzie mogła przedstawić mu swoje zalecenia. 

Na koniec zdecyduje o stwierdzeniu wyraźnego ryzyka za zgodą co najmniej 22 państw (w głosowaniu nie bierze udziału zainteresowany kraj) oraz za zgodą Parlamentu Europejskiego.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę, że podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Wbrew apelom Komisji Europejskiej.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niemato jak zapeło / 25 grudnia 2017 o 23:39
undefined napisał:
PiS niszczy konsekwentnie największe zdobycze ostatnich lat. Najpierw podzielili i skłócili Polaków, niszcząc wielkie działo Jana Pawła II, który tak pięknie zjednoczył Polaków, a teraz po cichu wyprowadzają nas z Unii Europejskich. Samotni i podzieleni będziemy łatwym kąskiem dla Putina. Szkoda Polski, tak ją pięknie odbudowaliśmy, byliśmy na prostej drodze aby stać się liderem Europy, podziwiani za naszą determinację w walce z komunizmem.... Nawet jeśli PiS przegra kolejne wybory to tych zmarnowanych lat nikt Polsce nie wróci....
 Jakież to zdobycze ostatnich lat były?. Może chodzi ci o największe złodziejstwa?. Czy Jan Paweł II dał nam jakieś działo?. Zmarnowane lata- tak masz rację po 89 roku to nie tylko zmarnowane lata, ale to okres największej ruinacji gospodarki naszej Ojczyzny. J. Lewandowski (obecnie europoseł) był wtedy ministrem d/s prywatyzacji. Pamiętam jak firmy przynoszące zyski najpierw doprowadzało się do upadłości, by za chwilę sprzedać je za grosze. Tak, to też była determinacja- na czyjeś POlecenie. Czy ktoś za to zostanie POciągnięty do odpowiedzialności?. Ludzie byli wyrzucani na bruk. Na otarcie łez zasiłek dla bezrobotnych. W dalszej perspektywie brak pewności jutra. Polskę odbudowaliście?. Podaj przykład!. Mój przykład to stocznia- Tusk stwierdził, że nam nie potrzebna, bo jest w Hamburgu. Tak, gdyby nie ten zakamuflowany komunizm to dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu w Europie. Cała nadzieja w obecnym rządzie.
 Jakież to zdobycze ostatnich lat były?. Może chodzi ci o największe złodziejstwa?. Czy Jan Paweł II dał nam jakieś działo?. Zmarnowane lata- tak masz rację po 89 roku to nie tylko zmarnowane lata, ale to okres największej ruinacji gospodarki naszej Ojczyzny. J. Lewandowski (obecnie europoseł) był wtedy ministrem d/s prywatyzacji. Pamiętam jak firmy przynoszące zyski najpierw doprowadzało się do upadłości, by za chwilę sprzedać je za grosze. Tak, to też była determinacja- na czyjeś POlecenie. Czy ktoś za to zostanie POciągnięt... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 22:44
Czy jak trybunał był upolityczniony przez PO to unii nie przeszkadzało?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:49
Spytam jeszcze raz o konkret: który art. Konstytucji został złamany?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:29
to co towarzysze , tylko kwik nam pozostał. Myślę że dziennik wschodni nam pomoże? Kwiczcie swoje żale , nie krępujcie się.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 18:01
Kaczor i tak ma w zadzie jakąś UE, praworządność czy Konstytucję. Żyje ze składek pisdzielców i naszych podatków, to co go obchodzi niezależność sędziów, swoboda poruszania się po Europie czy praca w Niemczech albo jakieś drogi powiatowe, sfinansowane z budżetu UE. Poprzednicy kradli w białych rękawiczkach, obecni okradają nas w zasranych gumowcach i tak będzie dopóki na świecie są politycy PO, PiS, PSL i cała ta zgraja cwaniaczków
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:33
Żyd Michnik z bolszewikiem Timmermansem za przyzwoleniem Kaszuba Tuska i TW Boniego po Branickim ,dokonali drugiego zamachu na suwerenność Polski. Aresztować , postawić przed Trybunał stanu i dożywotnio do najcięższego więzienia skoro na szafot nie można.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:26
Nie dla miejsca dla Polski poza UE. Jeśli będziemy poza nią, to będziemy w łapach Rosji. Wszystko, co robi rząd PIS to osłabienie naszej pozycji w UE czy wręcz PolExit. Czyli ruski agent w rządzie Morawieckiego robi dobrą dla Putina. Putin się cieszy, im PIS silniejszy, tym bardziej jest zadowolony
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 16:25
Człowieku co ty piszesz? Jakim liderem Europy to w chwili obecnej stajemy się kroczek po kroczku liderami ale Europy wschodniej. Niemcy Francja nigdy nie pozwolą by Polska stała się liderem Europy.   Za poprzednich rządów mieliśmy dyktat UE a ówczesny rzad na wszystko się zgadzał. Kradnąc traktując ludzi jak pomiot. Czemu UE nie reagowała jak łamano przez PO i ZSL prawo prasowe jak terroryzowano dziennikarzy którzy pisali nieprzychylne opinie Tuskowi jak siłą wdzierano się do siedziby Tygodnika Wprost co sądzili politycy PO o Polakach i o swoim kraju To samo myślenie mają w Brukseli. Po co powstał KOD a po to by było głośno w Europie jak nowa władza traktuje około 1 mln polskich obywateli którzy do tej pory byli nietykalni to głównie ten milion miał monopol n władzę na sądy na kulturę na życie społeczne a tu przyszedł PiS i jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki wszystko zabrał To Polski naród wybrał i jak to jest w demokracji należy się temu wyborowi podporządkować 
Człowieku co ty piszesz? Jakim liderem Europy to w chwili obecnej stajemy się kroczek po kroczku liderami ale Europy wschodniej. Niemcy Francja nigdy nie pozwolą by Polska stała się liderem Europy.   Za poprzednich rządów mieliśmy dyktat UE a ówczesny rzad na wszystko się zgadzał. Kradnąc traktując ludzi jak pomiot. Czemu UE nie reagowała jak łamano przez PO i ZSL prawo prasowe jak terroryzowano dziennikarzy którzy pisali nieprzychylne opinie Tuskowi jak siłą wdzierano się do siedziby Tygodnika Wprost co sądzili politycy PO o Polakach i o sw... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 16:07
PiS niszczy konsekwentnie największe zdobycze ostatnich lat. Najpierw podzielili i skłócili Polaków, niszcząc wielkie działo Jana Pawła II, który tak pięknie zjednoczył Polaków, a teraz po cichu wyprowadzają nas z Unii Europejskich. Samotni i podzieleni będziemy łatwym kąskiem dla Putina. Szkoda Polski, tak ją pięknie odbudowaliśmy, byliśmy na prostej drodze aby stać się liderem Europy, podziwiani za naszą determinację w walce z komunizmem.... Nawet jeśli PiS przegra kolejne wybory to tych zmarnowanych lat nikt Polsce nie wróci....
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:56
|Anglicy zrozumieli ,że ta cała UE to sztuczny twór na glinianych nogach i opuszczają to towarzystwo!W Hiszpanii, Katalonia dąży do niepodległości,ale tam legalnie zamyka się opozycjonistów i nic,Węgry też podpadły a teraz Polska!Jesteśmy świadkami historycznej chwili ,powolnej destrukcji i upadku UE.Oby szybko zakończył się czas dyktatu Niemiec i Francji w ramach pseudo prawa KE i UE.Tusk niech zrozumie,że DEMOKRACJA to rządy większości która wygrała wybory i zgoda na te rządy.
Avatar
niemato jak zapeło / 25 grudnia 2017 o 23:39
undefined napisał:
PiS niszczy konsekwentnie największe zdobycze ostatnich lat. Najpierw podzielili i skłócili Polaków, niszcząc wielkie działo Jana Pawła II, który tak pięknie zjednoczył Polaków, a teraz po cichu wyprowadzają nas z Unii Europejskich. Samotni i podzieleni będziemy łatwym kąskiem dla Putina. Szkoda Polski, tak ją pięknie odbudowaliśmy, byliśmy na prostej drodze aby stać się liderem Europy, podziwiani za naszą determinację w walce z komunizmem.... Nawet jeśli PiS przegra kolejne wybory to tych zmarnowanych lat nikt Polsce nie wróci....
 Jakież to zdobycze ostatnich lat były?. Może chodzi ci o największe złodziejstwa?. Czy Jan Paweł II dał nam jakieś działo?. Zmarnowane lata- tak masz rację po 89 roku to nie tylko zmarnowane lata, ale to okres największej ruinacji gospodarki naszej Ojczyzny. J. Lewandowski (obecnie europoseł) był wtedy ministrem d/s prywatyzacji. Pamiętam jak firmy przynoszące zyski najpierw doprowadzało się do upadłości, by za chwilę sprzedać je za grosze. Tak, to też była determinacja- na czyjeś POlecenie. Czy ktoś za to zostanie POciągnięty do odpowiedzialności?. Ludzie byli wyrzucani na bruk. Na otarcie łez zasiłek dla bezrobotnych. W dalszej perspektywie brak pewności jutra. Polskę odbudowaliście?. Podaj przykład!. Mój przykład to stocznia- Tusk stwierdził, że nam nie potrzebna, bo jest w Hamburgu. Tak, gdyby nie ten zakamuflowany komunizm to dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu w Europie. Cała nadzieja w obecnym rządzie.
 Jakież to zdobycze ostatnich lat były?. Może chodzi ci o największe złodziejstwa?. Czy Jan Paweł II dał nam jakieś działo?. Zmarnowane lata- tak masz rację po 89 roku to nie tylko zmarnowane lata, ale to okres największej ruinacji gospodarki naszej Ojczyzny. J. Lewandowski (obecnie europoseł) był wtedy ministrem d/s prywatyzacji. Pamiętam jak firmy przynoszące zyski najpierw doprowadzało się do upadłości, by za chwilę sprzedać je za grosze. Tak, to też była determinacja- na czyjeś POlecenie. Czy ktoś za to zostanie POciągnięt... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 22:44
Czy jak trybunał był upolityczniony przez PO to unii nie przeszkadzało?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:49
Spytam jeszcze raz o konkret: który art. Konstytucji został złamany?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:29
to co towarzysze , tylko kwik nam pozostał. Myślę że dziennik wschodni nam pomoże? Kwiczcie swoje żale , nie krępujcie się.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 18:01
Kaczor i tak ma w zadzie jakąś UE, praworządność czy Konstytucję. Żyje ze składek pisdzielców i naszych podatków, to co go obchodzi niezależność sędziów, swoboda poruszania się po Europie czy praca w Niemczech albo jakieś drogi powiatowe, sfinansowane z budżetu UE. Poprzednicy kradli w białych rękawiczkach, obecni okradają nas w zasranych gumowcach i tak będzie dopóki na świecie są politycy PO, PiS, PSL i cała ta zgraja cwaniaczków
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:33
Żyd Michnik z bolszewikiem Timmermansem za przyzwoleniem Kaszuba Tuska i TW Boniego po Branickim ,dokonali drugiego zamachu na suwerenność Polski. Aresztować , postawić przed Trybunał stanu i dożywotnio do najcięższego więzienia skoro na szafot nie można.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:26
Nie dla miejsca dla Polski poza UE. Jeśli będziemy poza nią, to będziemy w łapach Rosji. Wszystko, co robi rząd PIS to osłabienie naszej pozycji w UE czy wręcz PolExit. Czyli ruski agent w rządzie Morawieckiego robi dobrą dla Putina. Putin się cieszy, im PIS silniejszy, tym bardziej jest zadowolony
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 16:25
Człowieku co ty piszesz? Jakim liderem Europy to w chwili obecnej stajemy się kroczek po kroczku liderami ale Europy wschodniej. Niemcy Francja nigdy nie pozwolą by Polska stała się liderem Europy.   Za poprzednich rządów mieliśmy dyktat UE a ówczesny rzad na wszystko się zgadzał. Kradnąc traktując ludzi jak pomiot. Czemu UE nie reagowała jak łamano przez PO i ZSL prawo prasowe jak terroryzowano dziennikarzy którzy pisali nieprzychylne opinie Tuskowi jak siłą wdzierano się do siedziby Tygodnika Wprost co sądzili politycy PO o Polakach i o swoim kraju To samo myślenie mają w Brukseli. Po co powstał KOD a po to by było głośno w Europie jak nowa władza traktuje około 1 mln polskich obywateli którzy do tej pory byli nietykalni to głównie ten milion miał monopol n władzę na sądy na kulturę na życie społeczne a tu przyszedł PiS i jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki wszystko zabrał To Polski naród wybrał i jak to jest w demokracji należy się temu wyborowi podporządkować 
Człowieku co ty piszesz? Jakim liderem Europy to w chwili obecnej stajemy się kroczek po kroczku liderami ale Europy wschodniej. Niemcy Francja nigdy nie pozwolą by Polska stała się liderem Europy.   Za poprzednich rządów mieliśmy dyktat UE a ówczesny rzad na wszystko się zgadzał. Kradnąc traktując ludzi jak pomiot. Czemu UE nie reagowała jak łamano przez PO i ZSL prawo prasowe jak terroryzowano dziennikarzy którzy pisali nieprzychylne opinie Tuskowi jak siłą wdzierano się do siedziby Tygodnika Wprost co sądzili politycy PO o Polakach i o sw... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 16:07
PiS niszczy konsekwentnie największe zdobycze ostatnich lat. Najpierw podzielili i skłócili Polaków, niszcząc wielkie działo Jana Pawła II, który tak pięknie zjednoczył Polaków, a teraz po cichu wyprowadzają nas z Unii Europejskich. Samotni i podzieleni będziemy łatwym kąskiem dla Putina. Szkoda Polski, tak ją pięknie odbudowaliśmy, byliśmy na prostej drodze aby stać się liderem Europy, podziwiani za naszą determinację w walce z komunizmem.... Nawet jeśli PiS przegra kolejne wybory to tych zmarnowanych lat nikt Polsce nie wróci....
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:56
|Anglicy zrozumieli ,że ta cała UE to sztuczny twór na glinianych nogach i opuszczają to towarzystwo!W Hiszpanii, Katalonia dąży do niepodległości,ale tam legalnie zamyka się opozycjonistów i nic,Węgry też podpadły a teraz Polska!Jesteśmy świadkami historycznej chwili ,powolnej destrukcji i upadku UE.Oby szybko zakończył się czas dyktatu Niemiec i Francji w ramach pseudo prawa KE i UE.Tusk niech zrozumie,że DEMOKRACJA to rządy większości która wygrała wybory i zgoda na te rządy.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ekspresówką z Lublina do Garwolina za rok [zdjęcia i wideo z drona]
galeria
film

Ekspresówką z Lublina do Garwolina za rok [zdjęcia i wideo z drona] 19 0

Trasą ekspresową z Lublina do Garwolina pojedziemy najprawdopobniej za rok – zapowiada Krzysztof Nalewajko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Manufaktura Smaków w Opolu Lubelskim. Program koncertów i wydarzeń
23 czerwca 2018, 19:00

Manufaktura Smaków w Opolu Lubelskim. Program koncertów i wydarzeń 0 0

W weekend (23 i 24 czerwca) Park Miejski zostanie zarezerwowany dla Manufaktury Smaków i jej gości Manufaktura Smaków to jedna z największych tego typu imprez w regionie, rokrocznie przyciągająca do Opola kilka tysięcy osób z całego powiatu, województwa i kraju.

MUNDIAL 2018. Brazylia – Kostaryka 2:0. Wielkie męczarnie Canarinhos

MUNDIAL 2018. Brazylia – Kostaryka 2:0. Wielkie męczarnie Canarinhos 1 0

MUNDIAL 2018 Brazylia rzutem na taśmę pokonała w Sankt Petersburgu Kostarykę i objęła prowadzenie w grupie E. Gole dla Canarinhos strzelali Philippe Coutinho i Neymar

Kraśnik: Wycinka drzew w ramach… rewitalizacji zieleni miejskiej

Kraśnik: Wycinka drzew w ramach… rewitalizacji zieleni miejskiej 1 1

Mieszkańcy dzielnicy fabrycznej Kraśnika mają wątpliwości co do legalności wycinki drzew w lasku przy ul. Szpitalnej. Ich zdaniem to najgorszy czas na tego typu prace. Drzewa są zielone i trwa okres lęgowy. Urzędnicy zapewniają, że wszystko odbyło się zgodne z prawem.

Damian Panek: Trudno usunąć z pamięci mecz z Unią Hrubieszów

Damian Panek: Trudno usunąć z pamięci mecz z Unią Hrubieszów 1 0

ROZMOWA Z Damianem Pankiem, byłym trenerem Orląt Spomlek Radzyń Podlaski

Silesian Art Collective i Stanisław Soyka w Puławach
23 czerwca 2018, 18:30

Silesian Art Collective i Stanisław Soyka w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18.30 na dziedzińcu Pałacu Marynki w Puławach odbędzie się koncert plenerowy z udziałem Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective i Stanisława Soyki.

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę 6 4

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Mniejsze będą też zbiory owoców. W naszym regionie najgorzej jest w m.in. w powiatach: radzyńskim, bialskim, parczewskim, łukowskim i tomaszowskim

Wielka Bitwa

Wielka Bitwa 0 0

Alatus Mortis jest już tuż u bram Magicznych Ogrodów… Krasnoludzcy wojownicy są w najwyższej gotowości bojowej! Bitwa z mrocznymi siłami rozpocznie się w parku już w najbliższy weekend. Czy przesądzi o losach Magicznych Ogrodów?

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców!

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców! 14

Znakomicie w Nice 1. lidze żużlowej spisuje się zespół Speed Car Motor Lublin.

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców
galeria

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców 0 0

Pracodawcy szukają ludzi z niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem, ale nie chcą ponosić dodatkowych kosztów dokształcania.

Miliony z RPO trafią na edukację

Miliony z RPO trafią na edukację 0

Samorządy chętnie sięgają do skarbonki Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnym środkom 112 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z województwa lubelskiego zainwestowało w swoje szkoły. Wiele z nich doposażyło pracownie, tworząc przy tym dodatkowe możliwości rozwoju dla uczniów.

Przyroda w powiększeniu
galeria

Przyroda w powiększeniu 0

Janów Lubelski. Małe miasteczko w województwie lubelskim. Największy atut? Bez wątpienia przyroda!

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców 0

Zdrowie społeczeństwa to jeden z czynników, które warunkują jego rozwój, zaś skuteczna profilaktyka i promocja zdrowia pozwalają znacznie obniżyć ogólne koszty przeznaczone na leczenie. Samorząd Województwa Lubelskiego, w ramach swoich zadań, tworzy strategie oraz wytyczne wspierające wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki
galeria

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki 0 2

Powiat świdnicki najczęściej bywa kojarzony z produkcją śmigłowców i motocykli – słynnych „wuesek”, które przez dekady powstawały w PZL – Świdnik. Sama stolica powiatu (miasto Świdnik) narodziła się jako osiedle robotnicze wokół fabryki w I połowie XX w. Skojarzenie z przemysłem lotniczym jest więc właściwe... ale tylko częściowo, bo powiat ma więcej atutów i zachęca inwestorów do ich wykorzystania w biznesie.