piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Widmo unijnych sankcji nad Polską. Prezydent podpisze ustawy o sądach

Dodano: 20 grudnia 2017, 14:08

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2017, 18:52
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uruchomiła w środę wobec Polski – po raz pierwszy w historii – polityczną „opcję atomową”, czyli słynny artykuł 7 unijnego traktatu

Unijny urzędnicy nazywają go „opcją atomową”, bo w arsenale Brukseli to polityczna broń o największej sile rażenia. To przede wszystkim mechanizm prewencyjny – na razie nie ma mowy o sankcjach. Dany kraj może jednak skutecznie zostać napiętnowany, co może utrudnić mu np. negocjacje z innymi państwami. Polska może to poważnie odczuć podczas zbliżających się rozmów nad nowym budżetem dla UE.

Główne zarzuty Komisji Europejskiej wobec polskiego rządu? Upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego i wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, wygaszenie mandatów sędziów Sądu Najwyższego oraz zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Ustawy o KRS i SN czekają już tylko na podpis prezydenta.

– Źródłem całej tej sytuacji są bezprawne działania podejmowane przez partię rządzącą w ciągu ostatnich dwóch lat – komentuje poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman (PSL). – Uruchomienie artykułu 7 po raz pierwszy w historii oznacza, że kompletnie tracimy wiarygodność nie tylko w stosunkach politycznych, ale także gospodarczych. Mam tu na myśli inwestorów. To może być o wiele groźniejsze, niż jakiekolwiek konsekwencje wynikające wprost z tego artykułu.

– Ta sprawa zakończy się niczym. Nie ma żadnych podstaw, by nałożyć na Polskę jakiekolwiek sankcje – uspokaja natomiast poseł na Sejm RP Artur Soboń (PiS). Decyzję Komisji Europejskiej nazywa „niepotrzebną demonstracją”. – W tym zakresie wśród europejskich państw z pewnością nie będzie jednomyślności. Nie ma Unii Europejskiej bez Polski, a Polska jest istotnym graczem w UE i liderem w tej części kontynentu – dodaje Soboń.

Do stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości UE, a tym samym nałożenia sankcji, jeszcze długa droga – m.in. Rada UE musi wysłuchać racji polskiego rządu, po czym będzie mogła przedstawić mu swoje zalecenia. 

Na koniec zdecyduje o stwierdzeniu wyraźnego ryzyka za zgodą co najmniej 22 państw (w głosowaniu nie bierze udziału zainteresowany kraj) oraz za zgodą Parlamentu Europejskiego.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę, że podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Wbrew apelom Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej o: Unia Europejska artykuł 7 UE
niemato jak zapeło
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

niemato jak zapeło
niemato jak zapeło (25 grudnia 2017 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
PiS niszczy konsekwentnie największe zdobycze ostatnich lat. Najpierw podzielili i skłócili Polaków, niszcząc wielkie działo Jana Pawła II, który tak pięknie zjednoczył Polaków, a teraz po cichu wyprowadzają nas z Unii Europejskich. Samotni i podzieleni będziemy łatwym kąskiem dla Putina. Szkoda Polski, tak ją pięknie odbudowaliśmy, byliśmy na prostej drodze aby stać się liderem Europy, podziwiani za naszą determinację w walce z komunizmem.... Nawet jeśli PiS przegra kolejne wybory to tych zmarnowanych lat nikt Polsce nie wróci....
 Jakież to zdobycze ostatnich lat były?. Może chodzi ci o największe złodziejstwa?. Czy Jan Paweł II dał nam jakieś działo?. Zmarnowane lata- tak masz rację po 89 roku to nie tylko zmarnowane lata, ale to okres największej ruinacji gospodarki naszej Ojczyzny. J. Lewandowski (obecnie europoseł) był wtedy ministrem d/s prywatyzacji. Pamiętam jak firmy przynoszące zyski najpierw doprowadzało się do upadłości, by za chwilę sprzedać je za grosze. Tak, to też była determinacja- na czyjeś POlecenie. Czy ktoś za to zostanie POciągnięty do odpowiedzialności?. Ludzie byli wyrzucani na bruk. Na otarcie łez zasiłek dla bezrobotnych. W dalszej perspektywie brak pewności jutra. Polskę odbudowaliście?. Podaj przykład!. Mój przykład to stocznia- Tusk stwierdził, że nam nie potrzebna, bo jest w Hamburgu. Tak, gdyby nie ten zakamuflowany komunizm to dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu w Europie. Cała nadzieja w obecnym rządzie.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy jak trybunał był upolityczniony przez PO to unii nie przeszkadzało?
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spytam jeszcze raz o konkret: który art. Konstytucji został złamany?
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to co towarzysze , tylko kwik nam pozostał. Myślę że dziennik wschodni nam pomoże? Kwiczcie swoje żale , nie krępujcie się.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kaczor i tak ma w zadzie jakąś UE, praworządność czy Konstytucję. Żyje ze składek pisdzielców i naszych podatków, to co go obchodzi niezależność sędziów, swoboda poruszania się po Europie czy praca w Niemczech albo jakieś drogi powiatowe, sfinansowane z budżetu UE. Poprzednicy kradli w białych rękawiczkach, obecni okradają nas w zasranych gumowcach i tak będzie dopóki na świecie są politycy PO, PiS, PSL i cała ta zgraja cwaniaczków
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!