środa, 24 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Wódka w Polsce na razie bez metanolu. Ale badania czeskich trunków trwają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2012, 17:33
Autor: (PAP)

Etykiety butelek, w których znajdował się niebezpieczny alkohol ( Izba Celna w Katowicach)
Etykiety butelek, w których znajdował się niebezpieczny alkohol ( Izba Celna w Katowicach)

Służby sanitarne przebadały do tej pory 110 z 453 próbek alkoholu pobranych do badań laboratoryjnych; w żadnej z nich nie wykryto metanolu - poinformował dziś rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Badania trwają.

Jak powiedział Bondar, służby sanitarne sprawdziły ponad 38 tys. punktów, w których sprzedawano alkohol, ponad 156 tys. butelek alkoholu z Czech zostało zabezpieczonych.

"Pobrano 453 próbki do badań laboratoryjnych. Do tej pory przebadano 110 próbek, ich wynik był ujemny, czyli nie wykryto metanolu" - dodał.

Podkreślił, że to dopiero początek badań. "Nadal nie wiemy, co znajduje się w pozostałych próbkach. Dopóki nie będzie pewności, że całość zabezpieczonego alkoholu jest bezpieczna, nie wróci on na rynek" - zaznaczył Bondar.

Według oficjalnych źródeł w Czechach zmarły ostatnio z powodu zatrucia alkoholem metylowym co najmniej 23 osoby. Czterdzieści dalszych ofiar zatrucia przebywa w szpitalach, niektóre z nich są w stanie krytycznym. Czeski rząd wprowadził częściową prohibicję.

Podrabiane produkty marek Ab Style i Drak są zanieczyszczone metanolem - niezwykle trującą substancją, której spożycie powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć. Do zatruć dochodziło po spożyciu wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak.

Butelki ze śmiertelnie niebezpiecznym alkoholem nie mają czeskich znaków akcyzy (banderoli). Można go spotkać zarówno w butelkach o pojemności 0,5 litra, jak i w opakowaniach sześciolitrowych.

GIS przestrzega przed piciem alkoholu niewiadomego pochodzenia - bez banderoli, oznakowania wytwórcy, miejsca wytworzenia.

Główny Inspektor Sanitarny wydał w niedzielę decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży pochodzących z Czech wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.

Fotografie etykiet butelek, w których znajdował się niebezpieczny alkohol, są dostępne na stronie internetowej Izby Celnej w Katowicach (www.katowice.ic.gov.pl/aktualnosci/news/pliki/alert4.pdf, www.katowice.ic.gov.pl/aktualnosci/news/pliki/alert3.pdf).

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna.

Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).

Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Osoba zatruta ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Może tez nastąpić spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!