poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Zaprzysiężenie prezydenta Bronisława Komorowskiego już dziś

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2010, 18:04

Bronisław Komorowski jest piątym prezydentem Polski od 1989 roku. Dziś rozpocznie urzędowanie. Zobacz gdzie mieszka i ile zarabia prezydent Polski.

Dotychczas ten urząd pełnili: generał Wojciech Jaruzelski (wybrany przez Zgromadzenie Narodowe), Lech Wałęsa i dwie kadencje Aleksander Kwaśniewski i tragicznie zmarły Lech Kaczyński.

Bronisław Komorowski dziś zostanie zaprzysiężony

O godz. 10 rozpocznie się uroczystość zaprzysiężenia głowy państwa w Sejmie. Bronisław Komorowski z małżonką Anną pojawią się w Sejmie parę minut przed 10. Zgodnie z protokołem uroczystości, Szef Kancelarii Sejmu przywita prezydencką parę przy wejściu głównym i przeprowadzi go do sali plenarnej. Tam na prezydenta elekta będą czekać marszałkowie Sejmu i Senatu.

W sali plenarnej, przed Zgromadzeniem Narodowym, Bronisław Komorowski złoży przysięgę, wypowiadając formułę: "Obejmując z woli narodu Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. "Tak mi dopomóż Bóg” – te słowa Bronisław Komorowski może, lecz nie musi, wypowiedzieć. Po przysiędze prezydent Komorowski wygłosi orędzie.
O godz. 12 prezydent weźmie udział we mszy świętej w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę będzie koncelebrować metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

O godz. 14 w Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Prezydent z tytułu wyboru na ten urząd automatycznie staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu oraz przewodniczy Kapitule Orderu.

Ile zarabia urzędujący prezydent?

Prezydent RP, zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 tys. 365,22 zł brutto oraz dodatek funkcyjny w wysokości 5 tys. 299,38 zł i dodatek za wysługę lat. W sumie 20 tys.137,64 zł brutto. Żona prezydenta nie pobiera wynagrodzenia. Oczywiście prezydent, jak każdy obywatel płaci podatki. Od wynagrodzenia prezydenta odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy (rozlicza się na podstawie PIT 37), składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy.

Czy byli prezydenci pobierają wynagrodzenie

Tak, wszyscy byli prezydenci pobierają wynagrodzenie, które określa ustawa z dnia 30 maja 1996 roku o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski otrzymują 6 tys. 182,61 zł brutto (4 tys. 373,83 zł netto). Wojciech Jaruzelski nie pobiera uposażenia z tytułu sprawowania urzędu Prezydenta RP. Dodatkowo wszystkim byłym prezydentom przysługuje ochrona Biura Ochrony Rządu na terytorium RP.

Kto zatrudnia prezydenta?

Prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, co powoduje, że swojej funkcji nie sprawuje w oparciu o żadną umowę o pracę a jego wyboru nie można utożsamiać z nawiązaniem stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór).

Rezydencje prezydenta

Bronisław Komorowski ma od godziny 12 do dyspozycji kilka rezydencji w Polsce – ośrodek na Półwyspie Helskim, zamek Prezydenta w Wiśle, gdzie w nieformalnej atmosferze są przyjmowani goście zagraniczni. Zamek został zbudowany w latach 1929-1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów. Był darem ludu śląskiego – powracającego po ponad
600 latach do macierzy – dla prezydenta Ignacego Mościckiego i jego następców. Do dyspozycji prezydenta są także dworek w Ciechocinku i rezydencja w Lucieniu

Prezydent mieszka w pałacu

Przez cztery lata Bronisław Komorowski będzie mieszkać w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Jako pierwszy po remoncie, w 1994, zamieszkał w nim Lech Wałęsa. Przeniósł się tu z Belwederu.
W pałacu, poza licznymi salami reprezentacyjnymi doskonale znanymi z przekazów telewizyjnych - Sali Kolumnowej, Obrazowej, Rycerskiej, Hetmańskiej czy Białej – znajdują się również biura najbliższych współpracowników Prezydenta RP i kilku biur Kancelarii Prezydenta RP.

Przełom XX i XXI wieku zapisał się w pałacowym kalendarium ważnymi wydarzeniami dla naszej historii. To tutaj prezydent RP podpisał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (1997 r.) oraz ratyfikował akt o przystąpieniu Polski do NATO (1999 r.) i Unii Europejskiej (2003 r.).

Gośćmi pałacu byli i są głowy państw, mężowie stanu, osobistości ze świata polityki, religii, kultury, nauki, gospodarki. Tutaj Prezydent RP podpisuje ustawy, wręcza najwyższe ordery i odznaczenia państwowe, nominacje sędziowskie, profesorskie i generalskie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!