wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Ziobro: Sądy łagodnie karzą za gwałty. Chcemy to zmienić

Dodano: 8 września 2017, 10:09
Autor: Kurier PAP

Polskie sądy orzekają łagodne kary za gwałty, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie przepisów, co zobliguje je do orzekania wyższych kar. Podwyższone mają być kary minimalne. 25 lat więzienia ma grozić za gwałt na dziecku lub szczególnie okrutny.

"Ze smutkiem muszę stwierdzić, że polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekaniu kar za te niezwykle okrutne przestępstwa" - mówił minister Zbigniew Ziobro na czwartkowej konferencji prasowej. "Jeżeli sprawcy wychodzą na wolność, jeżeli otrzymują karę w zawieszeniu, jeżeli śmieją się później ofierze w twarz, jeżeli spotykają ją na podwórku, pod domem i pokazują palcem, to taka sytuacja jest równie strasznym upokorzeniem dla ofiary gwałtu" - dodał Ziobro. 

Jak powiedział nie można się z tym godzić, bo "to gwałci poczucie sprawiedliwości". "Chcemy zmienić to poprzez zmianę ustawodawstwa karnego i wprowadzenie rozwiązań, które będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstwa" - zapowiedział. 

Ziobro dodał, że uczyni wszystko, aby prace legislacyjne nad tymi propozycjami przebiegały szybko. "Wiedzieliśmy, że nasze sądy są łagodne, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy do jakiego stopnia. To nic, że grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie w trybie podstawowym, skoro sądy i tak w większości orzekają karę 2 lat" - dodawał wiceszef resortu Marcin Warchoł, który przygotowywał projekt nowelizacji, będący wynikiem analiz polskiego orzecznictwa i porównań z innymi systemami prawnymi. 

Dodał, że w 29 przypadkach w ostatnim roku sądy zastosowały nadzwyczajne złagodzenie kary (można je orzekać, gdy sprawca pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę). "O jakim naprawieniu szkody można mówić w przypadku zgwałcenia?" - pytał Warchoł. 

Zgodnie z projektem, kara bezwzględnego dożywocia byłaby orzekana za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, które towarzyszy zabójstwu. Ministerstwo chce podwyższenia dolnych granic kar za gwałt. Jak poinformował Warchoł, od 8 lat groziłoby sprawcy gwałtu, którego następstwem jest śmierć ofiary (dziś grozi za to od 5 lat), a od 5 lat - gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu (dziś minimalna kara to 3 lata). 

Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem groziłoby od od 5 do 15 lat więzienia albo 25 lat więzienia (dziś - do 5 do 15 lat). Za gwałt na ciężarnej groziłoby od 3 do 15 lat (dziś - od 2 lat), a za "utrwalanie obrazu i dźwięku ze zgwałcenia" - od 5 do 15 lat (dziś od 2 do 15 lat). Za zgwałcenie osoby małoletniej groziłoby od 5 lat pozbawienia wolności (dziś od 3 lat) albo 25 lat więzienia (dziś grozi za to do 15 lat). 

Przy dodatkowo obciążających okolicznościach, jak szczególne okrucieństwo, recydywa, czy doprowadzenie do śmierci, kara będzie odpowiednio zwiększona, aż do dożywocia, bez możliwości zastosowania warunkowego zwolnienia.

Czytaj więcej o: sąd gwałt Zbigniew Ziobro
Użytkownik niezarejestrowany
1
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 września 2017 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
681 przestępstw na tle antysemickim w pierwszym półroczu w Niemczech. Kiedy debata w KE i sankcje?
Rozwiń
1
1 (8 września 2017 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest reakcją na Rimini i próba wykorzystania tego zdarzenia. Jestem jak najbardziej za, tylko obawiam się tego, że ktoś może zostać fałszywie oskarżony i skazany.
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. I czy to nie jest Ingerencja polityki w Sądownictwo i wyroki ? 2. Co da zaostrzenie kar ? To idąc tym tropem proponuję stworzyć tylko jedną karę od wykroczeń do zabójstw - pluton egzekucyjny i rozstrzelanie. I co myślicie będzie lepiej ?
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A chwilę temu było oświadczenie komendy którejśtam policji, że przecież w Polsce nie ma takich przestępstw... Nagle się znalazły? Cholerni populiści...
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni przywrócić karę śmierci, a także powinna być kary cielesne np. chłosta w centralnym miejscu każdego miasta. Za niektóre przestępstwa wystarczyło by np. 100 batów, a za inne 50 batów dziennie przez 25 lat. To takie tylko przykłady.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!