piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Zmiana czasu na zimowy. W niedzielę śpimy dłużej

Autor: DUDI

Fot. Tier/freimages
Fot. Tier/freimages

W niedzielę pośpimy dłużej, bo z soboty na niedzielę zmiana czasu. Wskazówki zegarka cofamy z godziny trzeciej na drugą. Do czasu letniego wrócimy w przyszłym roku 27 marca

Po co zmieniamy czas? Ma to się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Zmiana obowiązuje w całej Unii Europejskiej. W Polsce zmianę wprowadzono w okresie międzywojennym

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej.

Gdzie i po co

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Miły sen

– Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki. Osobiście uważam, że jesienna zmiana czasu jest jak najbardziej przyjemna, bo można się wyspać, a organizm po kilku dniach sam się do niej przyzwyczaja. Niektórzy dostosowują się lepiej i po kilku dniach nie czują różnicy, niektórzy zmianę odczuwają zaś kilka dni dłużej – mówi dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika.

W tym roku o przestawieniu zegarków powinni pamiętać wyborcy, którzy jako pierwsi będą chcieli zagłosować w wyborach parlamentarnych. Zapominalskim przyjdzie bowiem poczekać godzinę na otwarcie lokali wyborczych.

Islandia wstaje jak wstawała

Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył.

Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku

 

PAP – Nauka w Polsce

Czytaj więcej o: zmiana czasu na zimowy
Gość
Gość
opiniak.tom
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 października 2015 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cofamy zegarko o godzinę a kraj do sredniowiecza !!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE ws. zniesienia zmiany czasu letniego, być może będzie to ostatnia zatem zmiana. zob. http://serwis21.blogspot.com/2015/10/czas-zimowy-czas-letni-niech-to-bedzie.html
Rozwiń
opiniak.tom
opiniak.tom (24 października 2015 o 00:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie skończyłem poprzedniego wywodu gdyż samo mi się wpisało jako skończone. Otóż gdyby czas zimowy nie był wprowadzony na zachodzie Europy 23 grudnia jeszcze o 9.30 rano byłoby ciemno i dlatego się to robi by było widno już o 8. oszczędność energii byłaby gdyby na zimę w Polsce dodawano jeszcze godzinę. Wówczas ciemno byłoby o godz 9 ale widno do 16.30. Światło w domach po pracy włączano by dopiero o tej godzinie, a tak trzeba świecić już od 15. Mamy tego pecha że mieszkamy zaraz za strefą. Na Ukrainie Zachodniej ludzie po południu mają dłużej widno, a kilka kilometrów dalej na Zamojszczyźnie jest później na zegarku a słońce w tym samym miejscu co za wschodnią granicą. Latem osobiście lubię gdy jeszcze o 22, a nad morzem nawet po 23 jest zmrok i nie potrzeba latarek by iśc na spacer. kto nie wierzy niech pojedzie na wybrzeże w okresie od 17 czerwca do 10 lipca. Długie wieczory dają radość, a poźniejszy świt? Ktoby tam zwracał uwagę na to gdy nikt nie musi do roboty.

Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 00:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że czas letni powinien w Polsce obowiązywać cały czas. Dlaczego bzdurnie brzmią uzasadnienia, że energia itd Na zachodzie Europy ta zmiana ma sens, gdyż po zmianie czasu na zimowy w Polsce leżącej zaraz na początku strefy czasowej już o 16 jest ciemno, ale np we Francji i Hiszpanii dopiero o 17.30
Rozwiń
ona
ona (23 października 2015 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i jakie tu oszczedzanie energi  jak od 16 juz swiecimy swuatł ;/ beznadziej

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!