Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

23 grudnia 2009 r.
17:19
Edytuj ten wpis

Będzie opłatek w Betlejem koło Kraśnika

0 7 A A

Nie wierzyła, że w Wigilię ktokolwiek zapuka do jej drzwi. A jednak będzie inaczej. Dziś jedziemy do Janiny Hołody z Betlejem. Nakryjemy skromny stół obrusem, ustawimy potrawy, przełamiemy się opłatkiem i zaśpiewamy kolędę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Betlejem to malutka osada za Urzędowem. – Jeszcze przed wojną ludzie tak nazwali to miejsce, bo mieszkali tam bardzo biedni ludzie – mówi Małgorzata Ciosmak z Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej.

W Betlejem spotkaliśmy Janinę Hołodę. Siedem lat temu pochowała męża. W ostatni weekend zmarł jej siostrzeniec.

– I tak zostałam sama. Z kim spędzę Wigilię? Z pieskiem – powiedziała nam pani Janina. Na pożegnanie obdarowała nas czosnkiem. – Bo taka jestem zadowolona, że ktoś mnie w końcu odwiedził…

W osadzie mieszka nie więcej niż 30 rodzin. Pytaliśmy, czy ktoś w święta odwiedzi Janinę Hołodę.

– Każdy zabiegany – słyszeliśmy zza płotów. Dlatego postanowiliśmy dopisać do smutnej historii radosny finał.

– Może znajdzie się ktoś, kto przygotuje pani Janinie świąteczne potrawy – zastanawialiśmy się z Małgorzatą Ciosmak. Wystarczyło rozpuścić wieści. Nie czekaliśmy długo.

– Kiedy dowiedzieliśmy się z żoną o tej historii, postanowiliśmy zrobić pani Janinie wigilię – mówi Stanisław Stelmach z Pułankowic. Dlaczego? – W naszym domu będzie na wigilii kilkanaście osób. Zrobimy więcej uszek, barszczu, pierogów, kompotu z suszu. Jak ktoś ma więcej, to powinien się podzielić – uważa pan Stanisław.

Dziś razem z państwem Stelmachami zjawimy się w Betlejem. Zawieziemy potrawy przygotowane w ich domu, jemiołę i opłatek. Złożymy pani Janinie życzenia, powspominamy, pośpiewamy kolędy.

– Myślę, że bardzo się wzruszy. I bardzo ucieszy – mówi Małgorzata Ciosmak, która również jedzie z nami.

Co sądzą o tym mieszkańcy Betlejem?

– Janina bardzo się ucieszy. Będzie zaskoczona. Tak jak ja jestem zaskoczona waszym pomysłem. I dobrocią tych ludzi, którzy postanowili poświęcić swój czas, zrobić wigilię i pojechać do obcej kobiety – mówi Teresa Gołębiowska. Sama też zajdzie do Janiny Hołody, żeby przełamać się opłatkiem.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec Urzedowa / 30 grudnia 2009 o 19:48
Bardzo mnie zmartwił artykuł w DW na temat samotnej Wigilii.
Nie znam dokładnie sprawy ale mam wrazenie, że P. Ciosmak wpadła na nowy sposób promocji swojej osoby. Ma za mało zajęc i zamiast piec placki na święta postanowiła zaistnieć w mediach. Podyktowała red. Suliszowi trochę bzdur i wywołała szczere oburzenie w mieszkańcach Bęczyna. Jestem pewna,że gdyby tylko bohaterka reportażu chciała - znalazłaby miejsce przy wigilijnym stole u p. C. Co miała odpowiedzieć gościom z Lublina: że nie cieszy się z ich wizyty? Każdy byłby zakłopotany. Szkoda,że pani Ciosmak nie poszła do kościołai zobaczyła kto przywozi choinki, sprząta kapliczkę Św. Otylii. To wszystko Bęczyniacy. Posądzać ich o brak serca i nieczułość i nazywać biedotą to bardzo niesprawiedliwe.
Bardzo mnie zmartwił artykuł w DW na temat samotnej Wigilii.
Nie znam dokładnie sprawy ale mam wrazenie, że P. Ciosmak wpadła na nowy sposób promocji swojej osoby. Ma za mało zajęc i zamiast piec placki na święta postanowiła zaistnieć w mediach. Podyktowała red. Suliszowi trochę bzdur i wywołała szczere oburzenie w mieszkańcach Bęczyna. Jestem pewna,że gdyby tylko bohaterka reportażu chciała - znalazłaby miejsce przy wigilijnym stole u p. C. Co miała odpowiedzieć gościom z Lublina: że nie cieszy się z ich wizyty? Każdy byłby zakłopotan... rozwiń
Avatar
bęczyniak / 28 grudnia 2009 o 18:22
[quote name='urzędowiak' date='24.12.2009, 16:54:37' post='210419']
Weźcie Państwo ze sobą pana Wójta,będzie miał się czym później szczycić.
[/quotewójt ma ciepły stołek, oraz mieszkańców bęczyna głęboko w... (do wyborów)
Avatar
JAŚ / 25 grudnia 2009 o 13:51
Kiedyś któś mówił że jest to tz. ,, trójkąt bermicki"
Avatar
mosquito / 25 grudnia 2009 o 00:02
a sąsiedzi się nie ruszą ? sami katolicy ?
Avatar
K / 24 grudnia 2009 o 19:25
Konia z rzędem temu, kto mi pokaże Betlejem koło Urzędowa, hehe... Bęczyn, a na część pod lasem starsi ludzie mówią Betlejem, ale to nie jest żadna oddzielna miejscowość, gdzie "mieszka nie więcej niż 30 rodzin". Te pismaki z DW są coraz gorsze.
Przynajmniej zdjęcie Pani Hołodziny się zgadza :-)
Avatar
~BĘCZYNIANKA / 24 grudnia 2009 o 17:59
dobry pomysł,dziw że Wójt się nie wypowiedział na ten temat
Avatar
urzędowiak / 24 grudnia 2009 o 16:54
Weźcie Państwo ze sobą pana Wójta,będzie miał się czym później szczycić.
Avatar
Mieszkaniec Urzedowa / 30 grudnia 2009 o 19:48
Bardzo mnie zmartwił artykuł w DW na temat samotnej Wigilii.
Nie znam dokładnie sprawy ale mam wrazenie, że P. Ciosmak wpadła na nowy sposób promocji swojej osoby. Ma za mało zajęc i zamiast piec placki na święta postanowiła zaistnieć w mediach. Podyktowała red. Suliszowi trochę bzdur i wywołała szczere oburzenie w mieszkańcach Bęczyna. Jestem pewna,że gdyby tylko bohaterka reportażu chciała - znalazłaby miejsce przy wigilijnym stole u p. C. Co miała odpowiedzieć gościom z Lublina: że nie cieszy się z ich wizyty? Każdy byłby zakłopotany. Szkoda,że pani Ciosmak nie poszła do kościołai zobaczyła kto przywozi choinki, sprząta kapliczkę Św. Otylii. To wszystko Bęczyniacy. Posądzać ich o brak serca i nieczułość i nazywać biedotą to bardzo niesprawiedliwe.
Bardzo mnie zmartwił artykuł w DW na temat samotnej Wigilii.
Nie znam dokładnie sprawy ale mam wrazenie, że P. Ciosmak wpadła na nowy sposób promocji swojej osoby. Ma za mało zajęc i zamiast piec placki na święta postanowiła zaistnieć w mediach. Podyktowała red. Suliszowi trochę bzdur i wywołała szczere oburzenie w mieszkańcach Bęczyna. Jestem pewna,że gdyby tylko bohaterka reportażu chciała - znalazłaby miejsce przy wigilijnym stole u p. C. Co miała odpowiedzieć gościom z Lublina: że nie cieszy się z ich wizyty? Każdy byłby zakłopotan... rozwiń
Avatar
bęczyniak / 28 grudnia 2009 o 18:22
[quote name='urzędowiak' date='24.12.2009, 16:54:37' post='210419']
Weźcie Państwo ze sobą pana Wójta,będzie miał się czym później szczycić.
[/quotewójt ma ciepły stołek, oraz mieszkańców bęczyna głęboko w... (do wyborów)
Avatar
JAŚ / 25 grudnia 2009 o 13:51
Kiedyś któś mówił że jest to tz. ,, trójkąt bermicki"
Avatar
mosquito / 25 grudnia 2009 o 00:02
a sąsiedzi się nie ruszą ? sami katolicy ?
Avatar
K / 24 grudnia 2009 o 19:25
Konia z rzędem temu, kto mi pokaże Betlejem koło Urzędowa, hehe... Bęczyn, a na część pod lasem starsi ludzie mówią Betlejem, ale to nie jest żadna oddzielna miejscowość, gdzie "mieszka nie więcej niż 30 rodzin". Te pismaki z DW są coraz gorsze.
Przynajmniej zdjęcie Pani Hołodziny się zgadza :-)
Avatar
~BĘCZYNIANKA / 24 grudnia 2009 o 17:59
dobry pomysł,dziw że Wójt się nie wypowiedział na ten temat
Avatar
urzędowiak / 24 grudnia 2009 o 16:54
Weźcie Państwo ze sobą pana Wójta,będzie miał się czym później szczycić.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!