poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Kraśnik

Chodzą po moich schodach, ale sprzątać nie chcą


- Proszę zobaczyć, jaki jest grzyb na ścianie, bo dach przecieka po stronie sąsiadów - pokazuje pani Halina
- Proszę zobaczyć, jaki jest grzyb na ścianie, bo dach przecieka po stronie sąsiadów - pokazuje pani Halina

Sąsiedzi ani nie sprzątają, ani nie płacą za utrzymanie klatki schodowej, z której korzystają – mówi Halina Lipiec z Kraśnika. – Podobnie jest z drogą, którą tylko ja się zajmuję i ponoszę koszty – dodaje. Sprawę rozpatrywał już sąd, ale oddalił powództwo pani Haliny

Zgodzę się na jakąkolwiek pomoc ze strony sąsiadów, nie muszą mi płacić. Tylko, żeby coś zrobili, cokolwiek – mówi pani Halina, która jest właścicielką nieruchomości przy ul. Oboźnej.

Od strony południowej z jej domem sąsiaduje nieruchomość sąsiadów. Państwo X tam nie mieszkają, w Kraśniku są sporadycznie. Mieszkania wynajmują dwóm rodzinom. Niestety, mieszkania w obu budynkach są tak położone, że jedyne wejście do nich prowadzi przez wspólną klatkę schodową. – Sąsiedzi nic nie robią. Nie sprzątają ani drogi prowadzącej do domu, ani klatki schodowej. Nie płacą za zużycie energii na tej klatce, nie wykonują żadnych remontów. Proszę zobaczyć, jaki jest grzyb na ścianie, bo dach przecieka po stronie sąsiadów – pokazuje pani Halina.

– Woda stoi też w piwnicy – dodaje pani Agnieszka, córka Haliny Lipiec.

W sprawie drogi jest ustanowiona tzw. służebność drogi koniecznej. W przypadku klatki schodowej jej nie ma. – Klatka jest naszą własnością. Lokatorzy korzystają z niej bezumownie – podkreśla pani Agnieszka.

Wszystkie prace porządkowe na terenie swojej nieruchomości objętej służebnością wykonuje wyłącznie pani Halina. Kobieta przed sądem domagała się od właściciela sąsiedniej nieruchomości zapłaty za ponoszone od 2012 r. koszty. Sąd Rejonowy w Kraśniku powództwo jednak oddalił.

– Powódka nie wskazała, w jaki sposób naliczyła wysokość żądanych kwot i nie udowodniła, że faktycznie poniosła wskazywane wydatki na utrzymanie drogi – informuje sędzia Ewa Bazelan, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie ds. cywilnych.

Kraśnicki sąd rozpatrywał też sprawę związaną z utrzymaniem klatki schodowej. Tu też Halina Lipiec nic nie wskórała – według sądu nie było podstaw domagania się od właścicieli sąsiedniej nieruchomości nakładów na remont klatki schodowej, zapłaty za jej sprzątanie, pokrycia kosztów zużycia energii elektrycznej.

– Natomiast za roszczenia związane z zachowaniem lokatorów – utrudnianie remontu, ubliżanie – pozwani (właściciele sąsiedniej nieruchomości – red.) nie ponoszą odpowiedzialności – dodaje sędzia Bazelan. – Podobnie żądanie z tytułu sprzątania odchodów po psie, zdaniem sądu, powódka winna skierować nie do pozwanych, lecz do właścicieli psa (lokatorów – red.).

– Już nie wiemy, gdzie szukać pomocy, aby tę sytuację z sąsiadami rozwiązać – rozkłada ręce córka pani Haliny. I wylicza: sprawa była kierowana nie tylko do sądu, ale też do Rzecznika Praw Obywatelskich, inspektoratu nadzoru budowlanego. Radziliśmy się też prawników z UMCS. I nic w naszej sprawie się nie zmieniło.

Lokatorzy nie chcieli z nami rozmawiać. Komentarz do sprawy usłyszeliśmy za to od właścicielki sąsiedniej nieruchomości. – Widzimy rozwiązanie tego problemu, ale do tego potrzebna jest dobra wola pani Haliny, której niestety nie ma – stwierdziła.

Czytaj więcej o: Kraśnik
dsaadssad
dsasdsad
dsaaasdad
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dsaadssad
dsaadssad (21 października 2016 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sdsdasdsadasd
Rozwiń
dsasdsad
dsasdsad (21 października 2016 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sdasdsadsadasdaaaaaaaaaaaaaaa
Rozwiń
dsaaasdad
dsaaasdad (21 października 2016 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
addadad
Rozwiń
el
el (18 października 2016 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety to są te całe współwłasności. Mój Szanowny stryj zastawil mi jedyny dojazd do piwnicy bo miał kaprys postawić "altankę skręconą na 8 śrub" i zasadzić sobie przy niej winogron. A węgiel to miałam sobie wiaderkwiem nosić bo on miał taki kejny kaprys. Umilał życie wszystkim lokatorom kamienicy. Kiedy moje prośby nie przynosiły skutku ani argumenty że to jedyna droga do piwnicy postanowiłam "altanke" rozkręcić. I skończyło się to dla mnie sprawą karną za zniszczenie mienia, którego nie zniszczyłam tylko rozkrecilam i odstawiłam na bok. Dla sądu nie wazne było to że to on umilal życie. Tak będzie i w przypadku tej Pani. Niestety sady bronia nie ofiary Ale sprawców.
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2016 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamontować trzeba oświetlenie klatki schodowej na pilota, bez włączników na klatce. Sprzątać tylko tę część klatki, z której się korzysta. A przede wszystkim nie zwracać uwagi na tak "szanownych" sąsiadów. Po jakimś czasie sami wezmą się za robotę, choć niekoniecznie zbyt często. Ja byłem w podobnej sytuacji i takie moje postępowanie trochę pomogło - na tyle, aby przestać się denerwować i przejmować zachowaniem sąsiadów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!