sobota, 17 marca 2018 r.

Kraśnik

Czterech urzędników zatrudnionych w Starostwie Powiatowym straci pracę. Dlaczego? Bo byli karani.

To pierwsze w regionie efekty sprawdzania czy samorządowcy mają coś na sumieniu.

Do 10 stycznia każdy samorząd miał obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Skazanych i zapytać o karalność swoich pracowników. To wymogi znowelizowanej Ustawy o pracownikach samorządowych. Jeżeli pracownik był skazany prawomocnym wyrokiem za tak zwane przestępstwo z winy umyślnej – musi pożegnać się z pracą.
W Kraśniku są już efekty. Okazuje się, że cztery osoby z zatrudnionych w Starostwie Powiatowym mają na sumieniu prowadzenie auta po pijanemu. Dwie z nich już dostały wypowiedzenia. Trzecia została przeniesiona na inne nieurzędnicze stanowisko. Czwarty urzędnik z wyrokiem na sumieniu postanowił ratować się przed utratą pracy i jest na zwolnieniu lekarskim.
Większość samorządów w regionie jeszcze czeka na napływające z KRS dane.
Problemem jest jednak to, że za każde takie zaświadczenie trzeba w rejestrze płacić 50 złotych. W przypadku kiedy samorządy występują nawet z kilkuset zapytaniami, koszty robią się duże.
– Mamy wykładnię prawną, sporządzoną na potrzeby Związku Miast Polskich przez specjalistów prawa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wynika z niej, że nie powinniśmy płacić – podkreśla Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta Chełma. –Dlatego nie zapłaciliśmy i nie otrzymaliśmy z KRS zaświadczeń. Teraz zwróciliśmy się z pismem o wydanie zarządzenia w tej sprawie, abyśmy mogli je zaskarżyć. Chełmski urząd wystąpił z 227 zapytaniami i musiałby zapłacić ponad 11 tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!