piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraśnik

Gorący spór o ciepło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2007, 16:29
Autor: FABIAN PLAPIS

Szykuje się prywatyzacja jednej z najlepszych miejskich spółek. Załoga jest przeciwko. Negatywne stanowisko w tej sprawie zajęła już "Solidarność”.


Prywatyzacja Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej to inicjatywa zarządu spółki. Burmistrz ją popiera, Rada Nadzorcza również. Odbyły się już w tej sprawie spotkania ze związkami zawodowymi. Niedługo zostaną przygotowane projekty uchwał, bo ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Miejska. Wówczas rozpocznie się dyskusja na ten temat - wyjaśnia Jacek Dul, zastępca burmistrza Kraśnika.
To jest zła i niepotrzebna decyzja - odpowiadają pracownicy. - Firma jest w dobrej kondycji. W ostatnich latach miasto dało nam sporo pieniędzy na modernizację, była restrukturyzacja zatrudnienia. To po co teraz oddawać zakład w prywatne ręce? - zastanawia się załoga. I pracownicy dodają, że na spotkaniach z władzami miasta zawsze mówili, że nie chcą prywatyzacji.
- Teraz jednak widać że nikt się nie liczy z naszym zdaniem. I tak zrobią to co będą chcieli. To przecież burmistrz zadecyduje o prywatyzacji firmy - podkreśla ze smutkiem Krzysztof Skóra, przewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarność” w KPEC.

Niepokój pracowników i mieszkańców Kraśnika budzi również fakt, że najbardziej zainteresowana przejęciem miejskiej spółki ciepłowniczej będzie firma Praterm. Jest to potentat w branży ciepłowniczej notowany na giełdzie. Do Kraśnika wszedł w 2005 roku kupując elektrociepłownię Fabryki Łożysk Tocznych. Teraz sprzedaje ciepło poprzez sieci KPEC i dyktuje ceny dla fabryki i mieszkańców dzielnicy fabrycznej miasta. Teraz płacą oni za ogrzewanie kilka procent więcej niż w starej dzielnicy.
- Prywatyzację spółki będziemy przeprowadzać w ramach przepisów. Jednak myślimy o tym żeby zapobiec monopolizacji rynku kraśnickiego - dodaje Dul.
Związkowcy przeciwni prywatyzacji uważają, że miejscy urzędnicy nie maja żadnych możliwości aby monopolizacji skutecznie zapobiec.
- Walczymy również o interes mieszkańców. Jeżeli będziemy mieli monopolistę to ciepło na pewno podrożeje. Już teraz część płaci więcej. Prywatyzacja tak strategicznego miejskiego przedsiębiorstwa wymaga gruntownej analizy i szerokiej konsultacji społecznej - podkreśla Józef Michalczyk z kraśnickiej "Solidarności”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!