niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Lubelskie solarami stoi. Gminy inwestują w zieloną energię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2014, 19:02
Autor: (aa)

W gminie Kraśnik kolektory słoneczne będzie miało ok. 60 procent gospodarstw. Podobnych gmin jest więcej, bo zainteresowanie inwestowaniem w "zieloną energię rośnie.

Już przy pierwszym naszym projekcie montażu instalacji solarnych zainteresowanie mieszkańców było ogromne - mówi Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik.
Na terenie tej gminy w latach 2010-2011 przy unijnym wsparciu zamontowano 431 kolektorów słonecznych na dachach domów prywatnych i w 14 budynkach użyteczności publicznej. Chętnych na solary było tak wielu, że przerosło to możliwości finansowe gminy. Więc jak tylko pojawiła się taka możliwość, gmina wystartowała po następną dotację.

- Wpłynęło 600 wniosków od mieszkańców - podaje Chapski. - Jak urządzenia zostaną zamontowane, to solary będzie miało ok. 60 procent gospodarstw w naszej gminie.

W Kraśniku takie urządzenia zostaną zamontowane na 878 domach. Miasto dostało na ten cel ponad 6,5 mln zł z Unii Europejskiej. - Niebawem przystępujemy do tej największej inwestycji w mieście - zapowiada Michał Mulawa, rzecznik kraśnickiego Ratusza, pełnomocnik ds. pozyskiwania środków zewnętrznych.

Na wodę ogrzaną za pomocą słońca liczą też mieszkańcy podlubelskej gminy Jabłonna. Instalacje znajdą się zarówno na budynkach szkół podstawowych jak też domach (362 zestawów kolektorów). Urząd ogłosił już przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót. - Do końca listopada chcemy zamontować 250 zestawów instalacji. A resztę do końca marca przyszłego roku - zapowiada Violetta Rudzka, wójt gminy Jabłonna.

Do podobnej inwestycji szykuje się też gmina Kamionka. - W tym roku planujemy ogłosić przetargi i podpisać umowę z wykonawcą - przewiduje Grzegorz Szymanek, zastępca wójta gminy Kamionka. - Realny termin montażu to przyszły rok.

Nie wszystkie gminy, które starały się o unijne wsparcie na instalacje solarne dostały dofinansowanie. Na liście rezerwowej znalazł się m.in. Annopol. - Chodzi o duży projekt na ponad 800 instalacji dla całej gminy, głównie na budynki prywatne -mówi Roman Wiśniewski, zastępca burmistrza Annopola. - Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże, ale nie wiem czy uda nam się dostać dofinansowanie.

Podobnych gmin jest więcej, bo zainteresowanie inwestowaniem w "zieloną energię” rośnie. - Lubelszczyzna należy do najbardziej nasłonecznionych regionów w kraju, dlatego inwestycje w kolektory słoneczne szybko się zwracają - mówi Remigiusz Małecki z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Instalacja solarna dla czteroosobowej rodziny to wydatek ok. 15 tys. zł, natomiast dzięki pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego z własnej kieszeni trzeba wyłożyć tylko 2-2,5 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
ja
qwerty
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (18 czerwca 2014 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

niebawem będą montowane w Krasniku...niebawem to znaczy kiedy?

pieniądze na zaliczki od mieszkancow zostaly juz dawno pobrane, mial byc przetarg i nagle glucha cisza nastała...

Rozwiń
qwerty
qwerty (12 czerwca 2014 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z dotacją za 2500 zł to może jeszcze się to opłaca, ale za 15000zł to jest jeden z najdroższych sposobów grzania wody dla powiedzmy 4-5 osobowej rodziny - taniej wychodzi boiler grzany w II taryfie.

Już znacznie lepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła do CWU - kosztuje 5000-6000zł i działa cały rok, ale na to dotacji nie ma...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!