wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Mniejsze pieniądze mają przyciągnąć większe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2008, 20:33
Autor: FABIAN PLAPIS

Janów Lubelski i Gościeradów chcą zwalniać z podatków przedsiębiorców, którzy u nich zainwestują.

Jeżeli zainwestujesz w Gościeradowie w uruchomienie działalności gospodarczej, możesz liczyć na to, że przez rok nie zapłacisz ani złotówki podatku od nieruchomości. Przez kolejne dwa lata inwestor może również liczyć na dalsze ulgi. W ten sposób gmina zamierza przyciągać kapitał, który pozwoli na zmniejszanie bezrobocia w gminie.

- Niemal każdy inwestor pyta, jakie oferujemy ulgi podatkowe. Dlatego postanowiliśmy uregulować tę kwestię. Rezygnując z części dochodów gminy w postaci podatków, liczymy za to że dzięki inwestycjom zmniejszy się bezrobocie - podkreśla Jan Filipczak wójt Gościeradowa.

Gościeradowski samorząd zwolni każdego przedsiębiorcę, który zainwestuje w gminie co najmniej 100 tys. złotych lub stworzy pięć miejsc pracy. Warunkiem ulgowego traktowania w sprawie podatków jest jednak utrzymywanie takiego zatrudnienia przez 3 kolejne lata. Przedsiębiorca spełniający te wymogi w pierwszym roku działalności nie zapłaci wcale podatku. Natomiast w drugim roku zapłaci 20 procent, a w kolejnym 10 procent mniej podatku od nieruchomości.

Na podobny krok zdecydowały się władze Janowa Lubelskiego. Jednak tamtejszy samorząd uzależnia wysokość ulgi podatkowej jedynie od poniesionych nakładów inwestycyjnych.

- Do tej pory obowiązywała u nas podobna uchwała jak w Gościeradowie. Jednak wysokość zwolnienia uzależniona była od liczby zatrudnianych osób. Ale to było uciążliwe dla przedsiębiorców, bo musieli co jakiś czas informować urząd, ile osób u nich pracuje. A ten nowy mechanizm jest prosty i myślę, że najlepszy - wyjaśnia Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Ci którzy zainwestują najwięcej, mogą liczyć na zwolnienie w płaceniu podatków nawet przez trzy lata. Samorząd Janowa liczy, że jeszcze w tym roku rozpoczną się dwie bardzo duże inwestycje nowych przedsiębiorców.

- Rozmawialiśmy już z jednym z inwestorów, który liczył, że przez 5 lat nie będzie płacił podatków, jednak ograniczamy ten okres do 3 lat - dodaje burmistrz Kołyś, który uważa, że ulgi podatkowe nie są dla inwestorów najważniejsze, ale mogą nakłonić ich do podjęcia decyzji o uruchomieniu nowego biznesu. - Taki wybieg z naszej strony nagle nie przysporzy nam wielu inwestorów, ale w perspektywie kilku lat może przynieść gminie zyski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!