wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Tak będzie wyglądać po remoncie i rozbudowie

Autor: opr. aa

W przyszłym roku rozpocznie się remont i rozbudowa Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Po zakończeniu prac placówkę od Muzeum Lubelskiego przejmie Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

– Dwa lata temu włączyliśmy się w ratowanie muzeum, gdyż takie były oczekiwania mieszkańców i jest to instytucja bardzo potrzebna powiatowi oraz miastu Kraśnik – wyjaśnia Mariusz Socha, wicestarosta kraśnicki. – Jako samorządowcy czujemy odpowiedzialność za historyczną spuściznę ziemi kraśnickiej, a przecież nasi przedwojenni ułani to chluba i powód do dumy dla wszystkich.

Muzeum pułkowe jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Kraśniku. Budynek, w którym mieściły się zbiory muzeum pułkowego przy ul. Piłsudskiego jest własnością samorządu wojewódzkiego. Obiekt jest w złym stanie technicznym. Nie odpowiada w pełnym zakresie obowiązującym przepisom bhp i ochrony pożarowej – w  tym m.in. dotyczącym ewakuacji osób. Poza tym nie spełnia też wymagań, które obecnie muszą spełniać budynki muzealne. Z tych powodów już na początku 2015 roku Muzeum 24 Pułku Ułanów zostało zamknięte.

W przyszłym roku rozpocznie się jego remont i rozbudowa. – Nie chcieliśmy tylko narzekać na zaistniałą sytuację, dlatego zwróciliśmy się do marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego oraz dyrekcji Muzeum Lubelskiego z propozycją rewitalizacji obiektu – mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki. – Zaproponowaliśmy jednocześnie, że po wykonaniu inwestycji powiat przejmie placówkę od muzeum w Lublinie i będzie finansował jej działalność. Całe Muzeum Regionalne będzie wtedy zlokalizowane w jednym budynku.

Obecnie Muzeum Regionalne mieści się w sąsiedztwie muzeum pułkowego, również przy ul. Piłsudskiego, tyle, że w budynku należącym do samorządu powiatowego.

Prace budowlane na ul. Piłsudskiego mają rozpocząć się w 2018 r. Potrwają dwa lata. Poza modernizacją, zaplanowana jest też rozbudowa. Zostanie dobudowane nowe skrzydło wystawowe. Po zakończeniu prac powierzchnia użytkowa wyniesie łącznie będzie 573,92 mkw, czyli będzie większa o 300 mkw od obecnej.

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Kayah
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 października 2017 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeciez to co jest pozostaje, a tylko z boku prostopadłościan sie dostawia. Bez prostopadłoscianu trzeba sie wstydzić, a z dostawionym blaszanym pudełkiem juz nie? Z zewnatrz to gorsze straszydo powstanie. Jedna stara cześc nie pasuje do drugiej - kostki z epoki komunizmu.
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2017 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie będzie siedziba muzeum, której nie trzeba się wstydzić. O historię trzeba dbać. Brawo!
Rozwiń
Kayah
Kayah (26 października 2017 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co,po co,po co,po co?!
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2017 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak poza tym co takiego krasnk zawdziecza ułanom, oprócz tego, ze w nim stacjonowali?
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2017 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To w takim razie trzeba wyburzyc starą część  gryzącą sie z nowoczesnym pudłem obitym blachą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!