piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Portfele znacznie schudną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2007, 16:36
Autor: FABIAN PLAPIS

Od lipca mieszkańcy Kraśnika i kilku okolicznych gmin płacą więcej za wywóz śmieci. Wcześniej zdrożały już podatki lokalne i opłaty w Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec.

Po wakacjach wzrosną opłaty za przedszkola.

W skali roku portfel przeciętnego kraśniczanina będzie chudszy nawet o kilkaset złotych.
Tuż po wyborach w górę poszły wszystkie podatki lokalne. Związek Międzygminny podniósł stawki za śmieci, które właśnie zaczęły obowiązywać. A wszystko przez to, że potrzeba 1,8 mln zł na rekultywację składowiska śmieci.
- Do tej pory mieliśmy najniższą w województwie cenę za składowanie odpadów. Po tym, jak zamknęliśmy stare składowisko, musimy przystąpić do jego rekultywacji - tłumaczył Ireneusz Ofczarski, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnej Strefy Usług Komunalnych.
Teraz władze Kraśnika postanowiły o kilkadziesiąt złotych podnieść opłaty za przedszkola. Miesięcznie koszt korzystania z przedszkola przez jedno dziecko może wzrosnąć nawet o 25 zł.
- Mam dwójkę dzieci w przedszkolu i nie bardzo wyobrażam sobie, że będę płacić o 50 zł więcej co miesiąc. To jest bardzo duża podwyżka. Zastanowię się, albo będzie chodziło jedno dziecko albo dwójka ale na mniej godzin i wtedy będę płaciła mniej - mówi pani Mariola.
- Opłaty są wyższe, ponieważ rosną koszty świadczenia usług w przedszkolach. Prowadzenie publicznych przedszkoli jest zadaniem własnym Gminy Miejskiej Kraśnik i nie jest dofinansowywane w formie subwencji oświatowej tak jak w przypadku szkół publicznych - wyjaśnia Daniel Niedziałek. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.
Prawdopodobnie to nie koniec podwyżek. Miasto planuje sprzedać Kraśnickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Przewiduje się, że nowy nabywca podniesie wtedy ceny. Tak było w przypadku zakupienia przez firmę Praterm elektrociepłowni FŁT. Grzeje ona mieszkańców dzielnicy fabrycznej Kraśnika. Płacą oni o kilkanaście procent więcej za ciepło niż w starej dzielnicy. Praterm zaś jest wymieniany jako główny zainteresowany zakupem KPEC.
Z wcześniejszych zapowiedzi wynika również że miasto powróci do pomysłu wprowadzenia płatnych stref parkingowych. Pierwsze podejście udaremnili radni, którzy kategorycznie sprzeciwi się wprowadzeniu opłat za parkowanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!