niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraśnik

Prawo za mną stoi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 listopada 2008, 19:52
Autor: FABIAN PLAPIS

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest korzystny dla Stanisława Szai. Jednak urzędnicy wiedzą swoje.

I domagają się od przedsiębiorcy opłacania nienależnego podatku
od środków transportowych.

Pan Stanisław w imieniu syna prowadzi ośrodek szkolenia kierowców. Do nauki jazdy służy mu m.in. ciężarowy Renault Premium 385. - Samochód ma zamontowane dodatkowe pedały dla instruktorów i jest oznakowany "elką” - tłumaczy Stanisław Szaja.

W kodeksie ruchu drogowego Szaja znalazł przepisy, które pozwalają uznać, że auto do nauki jazdy jest pojazdem specjalnym. Ustawa zaś zwalnia takie auta od podatku od środków transportowych. - Niestety, urzędnicy z gminy wiejskiej Kraśnik wciąż podatek naliczali - kontynuuje pan Stanisław.

I choć podatek opłacał, to postanowił odwołać się od decyzji urzędu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium początkowo stanęło po stronie gminy. Uparty przedsiębiorca, uważając że prawo ma po swojej stronie, odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Sąd przyznał mi rację - dodaje Szaja. Po korzystnym dla siebie wyroku zwrócił się o zwrot nadpłaconego podatku za lata 2006 i 2007. Ale gmina oddała pieniądze jedynie za 2006 rok. Jej zdaniem decyzja o naliczeniu podatku za 2007 rok była prawomocna. Jednocześnie urzędnicy wezwali właściciela szkoły jazdy do złożenia deklaracji podatkowej za kolejny samochód Volvo jak i za auta, które pan Szaja posiadał w poprzednich latach.

- Odebrałem to jako złośliwość ze strony urzędników - komentuje Szaja.

- To żadne złośliwości. Pan Szaja jest zobowiązany składać deklaracje podatkowe. Jeżeli tego nie robi, to urząd może sam naliczyć podatek - wyjaśnia Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik. Dodaje, ze wyrok WSA nie jest dla niego prawem.
- My działamy na podstawie rozporządzenia ministra transportu. A ono mówi że samochód specjalny musi mieć odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, a tego samochód pana Szai nie ma - kończy Chapski.

Sprawa się jeszcze nie zakończyła, obie strony twardo stoją przy swoim. Więc na pewno odbędą się kolejne rozprawy sądowe.

Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
fee
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 listopada 2008 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli ten ktoś twierdzi, że Szaja uczy na dziwnych samochodach innych niż na egzaminie to jak określi samochód: Toyota Yaris, Peugeot 207 czy Renault Premium, Man TGA z naczepą lub motor Suzuki Marauder. Również wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o przeznaczeniu do nauki jazdy jest warunkiem aby legalnie tym pojazdem prowadzić naukę jazdy co potwierdzają kontrolę tak na drodze jak i na miejscu przez upoważnione organy.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2008 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A JAK TAM MIASTO POD RZĄDAMI PIOTRA CZ.
Rozwiń
fee
fee (7 listopada 2008 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie tylko domy stają w Kraśniku bez pozwolenia, ale i bloki mieszkalne w miejscu przeznaczonym na domki jednorodzinne. I skutecznie bierze się na przeczekanie... Omijanie prawa jest kraśnicką specjalnościa, w której specjalizują się urzędnicy...
Rozwiń
Paolo
Paolo (7 listopada 2008 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
P. Szaia nie dał pewno w łapę, albo na kmapanię więc się mszczą
Gmina Kraśnik robi tez inne wałki, pozwala stawiać domy na działkach, ale niezgodnie z planem zagospodarowania :-(
no i co z tego...???

Poza tym może ktoś przyjży się skupowaniu ziemi przez jedengo wysokiego urzędnika tej gminy......po co mu tyle ornej ziemi??? ktoś wie???

Pewno zaraz zmieni plan i biznes rozkwitnie, już nie orne, tylko budowlana działeczki

Gmino Kraśnik wstyd - PSL do domu
Rozwiń
kk
kk (6 listopada 2008 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wpisz swój nick napisał:
Na dziwnych samochodach uczy jeździć, zupełnie innych niż egzaminacyjne i niz wszyscy. Do tego brak adnotacji w dowodzie o specjalnym przeznaczeniu. Może on ich używa do wykonywania przewozów?


dokladnie o tym samym pomyslalem. dlaczego pojazdy nie maja adnotacji w dowodzie? cos ten szaja kreci...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!