czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraśnik

Radny z Kraśnika chce by powstało centrum Jana Pawła II

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2011, 15:15

Centrum pomysłu radnego Bartosia miało nosić imię Jana Pawła II (Jacek Świerczyński / archiwum)
Centrum pomysłu radnego Bartosia miało nosić imię Jana Pawła II (Jacek Świerczyński / archiwum)

Radny z Kraśnika: Stwórzmy w mieście wspólne centrum im. Jana Pawła II dla wszystkich organizacji działających na rzecz biednych i potrzebujących. Miasto: Inicjatywa jest szczytna, lecz nie do wykonania.

Radny ze Stowarzyszenia "Lubię Kraśnik” postuluje, aby w mieście powstało Centrum Charytatywne – Wiara, Nadzieja, Miłość Jana Pawła II. W tej sprawie złożył interpelację.

– Można zaadoptować jakiś budynek w Kraśniku i przenieść w to miejsce wszystkie organizacje charytatywne działające w mieście – tłumaczy Tadeusz Bartoś. – Jeśli tego typu organizacje skupi się pod jednym adresem to łatwiej będzie ludziom do nich dotrzeć – przekonuje. – Miejscu patronowałby papież Polak. Był by to znak pamięci i oddanie hołdu Janowi Pawłowi II.

Według koncepcji radnego w centrum mieściłyby się m.in. centrum wolontariatu. – Poza tym dom samotnej matki, świetlica dla dzieci niepełnosprawnych, stołówka "Kromka Chleba” i noclegownia – wylicza Bartoś.

Pomysł nie jest nowy. – Dwa lata temu było wielkie "halo” z tego powodu, ale nic z tego nie wyszło – zauważa radny. – Jeśli chodzi o lokalizację to wówczas pod uwagę był brany dawny szpital wojskowy przy kościele św. Ducha. Budynek trzeba by było jednak przejąć od prywatnego właściciela.

Teraz temat powrócił. – Liczyłem, że biblioteka miejska, bo takie były wcześniej plany, zostanie przeniesiona do remontowanej synagogi. Wtedy byłby wolny lokal – dodaje rajca.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie organizacje są pomysłem zachwycone. – Nie chciałabym, aby ktoś decydował za nas, gdzie mamy się mieścić – oburza się Aneta Sapała, prezes Centrum Wolontariatu w Kraśniku. – Osobiście nie wyobrażam sobie przenosin. Działamy środowiskowo, więc nie byłoby już możliwości prowadzenia w obecnym miejscu świetlicy dla dzieci.

Centrum działa przy ul. Klasztornej w Kraśniku od 2005 r. Nigdy nie zmieniało swojej siedziby.
Miejscy urzędnicy podkreślają z kolei, że inicjatywa jest bardzo cenna, choć obecnie niewykonalna.

– Miasto nie dysponuje odpowiednim budynkiem – wyjaśnia Halina Wyka, sekretarz Kraśnika. – Poza tym należałoby sprecyzować źródła finansowania tego zadania, ponieważ nie istnieje pojęcie "rezerwy burmistrza miasta”, o którym radny pisze w swojej interpelacji.

Urzędnicy dziwią się jednocześnie, że radny opozycji nie interweniował w tej sprawie u poprzednich władz miasta. – Warto zauważyć, że radny Tadeusz Bartoś reprezentuje w radzie stowarzyszenie "Lubię Kraśnik”, które ściśle współpracowało w minionych latach z władzami miasta – podkreśla Wyka. I dodaje: – Gwarantem prawidłowości wykonywania przypisanych miastu zadań nie jest zgrupowanie wszystkich podmiotów, zajmujących się pomocą społeczną w jednym budynku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marysieńka
Gość
jon
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marysieńka
Marysieńka (4 maja 2011 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko tyle, zę była by to realizacja szczytnych celów firmowanych przepięknym szyldem, ale to nie o to chodzi w tych akcjach. A wdrozenie w zycie powstania centrum, pociagnęło by za soba niemałe koszty nawet w zaadaptowanie samego budynku, że lepiej te pieniądze przeznaczyc na pomoc doraźną, nawet dla tych, którzy mieli by stac sie jego ofiarodawcami, a którym tez sie nie przelewa.
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2011 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
panu radnemu się w dyńce pomieszało z dobrobytu chyba. jeśli chce pomagać to przecież nikt ani nic nie stoi mu na przeszkodzie - teraz raptem musi to robić pod papieską egidą?
Rozwiń
jon
jon (24 kwietnia 2011 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy do samorządu należy organizacja życia religijnego ?
Rozwiń
standard desetio
standard desetio (24 kwietnia 2011 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1303622308' post='469030']
A dlaczego ten śmieszny człowieczek przestał już zbierać żywność. Dobrze, że o tym napisała gazeta internetowa
http://dziamber.wordpress.com/2011/04/21/zanik-aktywnosci-spolecznej-%e2%80%93-8111/
[/quote]
Konrad jesteś sz...ą. Chory człowieku skończ z nienawiścią. Pinokio i tak w ciagu roku się skonczy a ty co? wrócisz do USA czy tak jak I zastepca bedziesz przemykał ze wstydu przed ludźmi?
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2011 o 07:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego ten śmieszny człowieczek przestał już zbierać żywność. Dobrze, że o tym napisała gazeta internetowa
http://dziamber.wordpress.com/2011/04/21/zanik-aktywnosci-spolecznej-%e2%80%93-8111/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!