piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Kraśnik

Ściąga kury (i jaja) z całego świata

Dodano: 7 lutego 2009, 12:44
Autor: FABIAN PLAPIS

Eugeniusz Jakóbczyk, 71- latek z Kraśnika, na co dzień zajmuje się produkcją kosiarek. Jednak od ponad roku każdą wolna chwilę poświęca hodowli kur, kaczek i gołębi.

- Zawsze jakoś interesowałem się zwierzętami - mówi. - A w szczególności gołębiami. Lubię sobie wyjść przed dom, porzucać ziarna i posłuchać, co mi gołębie mówią. Jeden pije, drugi pali a trzeci wydaje pieniądze na kobiety. Ja akurat polubiłem ptactwo - wyjaśnia Jakóbczyk.

Pogadać trzeba

Codziennie spędza przy ptakach kilka godzin. - Nakarmienie ich raz dziennie to około dwóch godzin - wylicza. - Do każdej klatki trzeba wejść, pogadać, pooglądać i zobaczyć czy wszystko jest w porządku z ptakami.

Jeszcze wszystkiego o hodowli nie wie; dopiero się uczy. Jeździ na wystawy i pokazy hodowlane, najczęściej na Śląsk. Tam podgląda hodowców i wyszukuje sobie ciekawe i nietypowe gatunki.

- Dziwne kury znoszą dziwne jajka - śmieje się pan Eugeniusz. - Niektóre niosą zielone jajka, niektóre czerwone, a jeszcze inne brązowe. Mam kury, które niosą jajka dla dietetyków, bez cholesterolu. Łączy je wszystkie jedno: smakują tak samo.

Kury z różnych stron świata

Pan Eugeniusz hoduje u siebie kury z Węgier, Irlandii, Francji, Włoch a nawet odległej Brazylii czy Japonii. W sumie blisko 200 sztuk ptactwa w kilkudziesięciu gatunkach.

- Mam kaczki Pingwinki, kury Jokohamy Japońskie, Bojowce, Liliputki, kury Padewskie. Ale mam i rodzime, polskie kury zielononóżki. Hoduję kury, które nie mają w ogóle piór, tylko sam puch. To są najlepsze matki; w ogóle nie schodzą z jaja.

Jakóbczyk . Pomaga mu w tym syn mieszkający na stałe we Francji. - Teraz moim największym marzeniem jest kura Antay, ale para kosztuje 700 złotych.

Jaja po 30 zł

Nie kupuje małych piskląt tylko zamawia jaja i sam dba o to, żeby wykluły się z nich pisklaki. - Nie jest to łatwe, ale daje mnóstwo satysfakcji. Ostatnio zamówiłem dziesięć jajek z Irlandii. Udało się wyhodować tylko cztery pisklęta. Więc nie ma pewności, że będzie tyle piskląt ile zakupionych jaj - mówi hodowca.

Jaja kosztują - w zależności o rodzaju - od 10 do 30 złotych. Sama hodowla wymaga również odpowiednich warunków, dobrego nadzoru i doglądania. - Ja nie chce tu wielkiej hodowli na handel.

Domki zrobili mi pracownicy

Wjeżdżając do zakładu, nie trudno przeoczyć duży staw w którym pływają kaczki i dwa ogromne gołębniki zawieszone kilka metrów nad ziemią. Wokół hal produkcyjnych ustawionych jest kilkadziesiąt małych domków, w których mieszkają kury. Wszystkie zostały wykonane przez pana Eugeniusza z pomocą jego pracowników.

- Jakieś dwa lata temu miałem ogromny kryzys w produkcji, praktycznie zakład stanął - wspomina Jakubczyk. - Powiedziałem załodze: pracujecie u mnie już długo, nie chce was zwalniać a i tak muszę wam zapłacić więc robimy domki dla kur i gołębniki dla gołębi. I tak zrobiliśmy wszystko.
Czytaj więcej o:
Gość
Mateusz
Duch0803
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 maja 2012 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurcze... kórcze? No to jak w końcu nazywa się bohater? Najpierw piszecie Jakóbczyk, a potem dalej Jakubczyk
Rozwiń
Mateusz
Mateusz (12 maja 2012 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też mam jedną kurę , ktora nosi jajka bez cholesterolu.Ich kolor jest zielony(nie tak mocno).Dzis nawet wukluło mi się kurczątką tego gatunku tylko nie stety czubił tą kure liliput.
Rozwiń
Duch0803
Duch0803 (25 marca 2009 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MAM JAJA BOJOWCA BURGIJSKIEGO MALO SPOTYKANA RASA MUJ NR.668069249
Rozwiń
Duch0803
Duch0803 (25 marca 2009 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam jaja do sprzedania kturych jeszcze nie widziales
Rozwiń
kraśniczanka
kraśniczanka (17 lutego 2009 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super, widziałam koło black red white,.....kolorowe sliczne domki.Podziwiam, gratuluję,podziwiam, tak trzymac dalej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24