Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

3 marca 2023 r.
21:38

Ściana wspinaczkowa w bibliotece? Tak, jest taka w Kraśniku. Zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora PM
0 A A

Nowy horyzont. Taką nazwę nosi Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budynek jest wyremontowany i ocieplony. W piątek wejścia strzegła biało-czerwona wstęga, ale po jej przecięciu już oficjalnie biblioteka zaczęła działalność.

Dla prowadzącego imprezę konferansjera stała się świątynią. Dokładnie – trzecią – po kościele i domu kultury. W zasadzie nie ma w tym porównaniu nic obrazoburczego. Choć z zewnątrz wygląda jak budynek dawnego żłobka czy przedszkola, jakich czasach PRL powstawało wiele i wszystkie wyglądały tak samo , tak w środku… to już zupełnie inna jakość. Całkowicie „Nowy horyzont”.

I taką też dostała nazwę. Nowy horyzont.

Cele są ambitne: od wychowania nowych czytelników, poprzez przedstawienie oferty skierowanej do młodzieży, aż po seniorów. Jest tu miejsce spotkań przy książce, muzyce i kawie czy herbacie. Jest także ściana wspinaczkowa, no w zasadzie to mała ścianka, przy której będą stawiać pierwsze kroki najmłodsi w swojej ewolucji czytelniczej.

Pomieszczenie, poza ścianką, wypełniają regały z księgozbiorem podręcznym: dosłownie i w przenośni, gdyż wysokość regałów jest dostosowana do wzrostu małych czytelników. Więc nie ma mowy o książkach z górnej półki.

Za to wyświetlacz multimedialny jest całkiem wysoko, a i pilot do niego znajduje się poza zasięgiem małych rączek. Pozostaje więc przysiąść na gustownej różowej pufie i wsłuchiwać się w treści, lub też chociażby podziwiać obrazki. 

Dalej jest wypożyczalnia i czytelnia. Centralnie umiejscowiona wyspa to jest ten właśnie punkt, w którym biblioteka udostępnia czasowo swoje zbiory. Umieszczono je w niszach. Wizualnie jest jasno, lekko, ciekawie, zupełnie inaczej.

To miejsce aż zachęca, aby odnaleźć coś dla siebie. Choć wypożyczalnia jest fantastyczna, tak czytelnia wywołuje prawdziwe „łał”. Czytelnia stała się azylem. To miejsce, gdzie w samotności – na huśtawkach, albo w większej grupie – w lożach można pochłaniać treści, które zgromadzone są na okalających pomieszczenie regałach ze zbiorami. I znowu: jasno, ciepło, przytulnie, choć nowocześnie.

Na piętrze budynku zlokalizowano salę świetlicową. To duża, jasna przestrzeń, która, jak zapewnia dyrektor Michał Zimowski, może pełnić rolę np. saloniku literackiego, bo takie są plany.

W planach są też automaty z kawą czy herbatą. Dyrektor Zimowski lansuje nowoczesną koncepcję biblioteki, jako miejsca przyjaznego dla odbiorcy w każdym wieku, umożliwiającego wyciszenie się po pracy czy szkole, służącego pomocą w poszukiwaniu wiedzy, odrabianiu lekcji, jak również dostarczającego rozrywki na odpowiednim poziomie. To również miejsce spotkań: dzieci na zajęciach np. plastycznych, czy dorosłych na spotkaniach literackich, młodzieży przy grach planszowych.

Pani Iza, mama Irenki i Urszulki, przychodziła z dziewczynkami do biblioteki jeszcze przed remontem. Często siedziały na zimnej podłodze bo nie było miejsca dla małych dzieci. Teraz – jak zauważa – są materace, a przestrzeń zachęca tych najmłodszych do oglądania książeczek. Zachwycona mama zapewnia, że będą odwiedzać książnicę jeszcze częściej.

Pani Irena jest bibliotekarką z MBP filia nr 1 w Kraśniku, jest pod ogromnym wrażeniem nowo otwartej biblioteki. Podkreśla, że każdy bibliotekarz dba, aby zasoby biblioteczne spełniały oczekiwania czytelników, jednakże inne czytelnie nie są aż tak barwne i współczesne jak ta najnowsza w Kraśniku. Jest przekonana, że wnętrza i zajęcia odbywające się w niej będą przyciągać czytelników w każdym wieku.

Przebudowa MBP w Kraśniku trwała od 2019 r i kosztowała ok  4 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze
ZDJĘCIA
galeria

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze

Pod starostwem powiatowym w Lublinie zebrano się by świętować Dzień Flagi RP.

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Pamiętacie jeszcze korki na rondzie w Kołbieli? Przejazd przez Garbów czy Garwolin? A podróż Lublin-Warszawa, gdy nie było ekspresówki? Przypominacie sobie korki pod Zamkiem w Lublinie i sznury ciężarówek sunących przez centrum miasta? To na szczęście już przeszłość. W sporej mierze dzięki Unii Europejskiej.

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim
ZDJĘCIA
galeria

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi RP. O tym ważnym symbolu narodowym podczas uroczystego wciągnięcia jej na maszt mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Po weekendowej porażce ze Stalą Kraśnik trener Cisowianki Drzewce Łukasz Giza podał się do dymisji. Wraz z nim z klubu odeszli pozostali członkowie sztabu szkoleniowego. Natomiast w środę zamiast hitowego starcia z Lewartem Lubartów ekipa z Drzewc oddala mecz walkowerem

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

W pierwszym spotkaniu o trzecie miejsce Bogdanka Arka Chełm przegrała z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 2:3. Kolejny mecz w sobotę w Bydgoszczy. Początek o godzinie 20.30

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Zaraz po weekendzie, od poniedziałku 6 maja będzie można składać propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wystarczyła chwila nieuwagi i drzwi ciężarowego samochodu przygniotły pracownika firmy odpowiadającej za porządkowanie dróg do maszyny. Poszkodowany 60-latek z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Metody oszustów są różne. Często się powtarzają. Policja przed nimi ostrzega, a mimo to nadal nie brakuje osób, które dają się nabrać. Tak jak 66-latek z Białej Podlaskiej, który po rozmowach z "bankowcami" stracił prawie 50 tys. zł swoich oszczędności.

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Rozmowa z Arturem Gronkiem, trenerem koszykarzy Polskiego Cukru Start Lublin

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt.

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu ma nowe logo. Rafał Zwolak, prezydent-elekt nie jest tym zachwycony. Krytykuje nie potrzebny wydatek dokonany na dokładkę tuż przed zmianą władzy. Prezes miejskiej spółki wyjaśnia sytuację. A wszystko to rozgrywa się na portalu społecznościowym.

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Leczenie rwy kulszowej powinno być zawsze dopasowane do przyczyn bólu i stanu zaawansowania dolegliwości. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także przyczyny rwy kulszowej i ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie ma jednego przepisu, jak leczyć rwę kulszową. Czasami potrzebna jest pomoc neurochirurga, czasami ortopedy. Często sięga się także po wsparcie fizjoterapeuty.

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Znane z krystalicznie czystych jezior i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Mazury stają się coraz bardziej pożądanym miejscem dla inwestorów poszukujących luksusowych apartamentów turystycznych. Region ten przyciąga zarówno turystów, jak i inwestorów z całego świata, tworząc obiecujące perspektywy dla rozwoju nieruchomości turystycznych.

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu ma nosić imię Piotra Łachno - tak zakłada projekt uchwały, którą w poniedziałek mają przyjąć nowi radni Zamościa podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji w tej kadencji.

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Choć często kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wsparcie dla osób w różnych życiowych trudnościach. Znaczenie psychoterapii szczególnie wzrosło w czasach globalnej pandemii SARS-CoV-2, która wpłynęła na ogólnoświatowy wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium