Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 stycznia 2013 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Swastyka i szubienica na pomniku ofiar hitlerowców

12 22 A A
Pomnik w Urzędowie (Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)
Pomnik w Urzędowie (Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)

Pomnik stojący w miejscu dawnego kirkutu, a upamiętniający pomordowanych przez hitlerowców Żydów, został zdewastowany. – To nie jest pierwszy raz, kiedy monument jest niszczony – mówią mieszkańcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie można sprowadzać takich czynów wyłącznie do aktów wandalizmu i chuligaństwa. Byłoby to bagatelizowanie problemu. Wyobrażam sobie oburzenie społeczne gdyby zbezczeszczono swastykami groby Polaków pomordowanych w czasie pacyfikacji Zamojszczyzny – zaznacza pan Andrzej, mieszkaniec Kraśnika, który zauważył swastykę kilka dni temu, podczas rowerowej wycieczki.

Zdewastowany pomnik znajduje się w połowie drogi między Kraśnikiem Fabrycznym a Urzędowem. Monument ma kształt macewy. Upamiętnia urzędowskich Żydów pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939–1944. Postawiono go w miejscu dawnego kirkutu. Monument ufundowali mieszkańcy Urzędowa w 1993 r.

– Do gwiazdy Dawida dorysowano szubienicę, z tyłu pomnika narysowano swastykę – opowiada nasz Czytelnik. – Wokół pomnika leżą rozbite butelki. Teren jest odludniony, zimą rzadko odwiedzany. Wokół są pola i łąki, kilka działek rekreacyjnych.

Okazuje się, że nie jest to pierwszy przypadek dewastacji. – W sierpniu 2012 r. otrzymaliśmy informację
e-mailową, że ten pomnik został zbezczeszczony – mówi Agnieszka Machaj z Urzędu Gminy w Urzędowie. – Na miejsce pojechali pracownicy z urzędu. Rzeczywiście, pomnik był pomalowany farbą. Były na nim napisy. Jakie? Tego nie wiem. Zostały usunięte.

O kolejnym incydencie urzędnicy dowiedzieli się od nas. – Ktoś z urzędu pojedzie na miejsce, żeby to sprawdzić – zapewnia Machaj.

Sprawą zajmują się też policjanci. – Na miejsce został wysłany patrol. Będziemy prowadzić czynności w tej sprawie – informuje mł. asp. Janusz Majewski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku.

Przypadki niszczenia miejsc pamięci zdarzają się na terenie powiatu kraśnickiego raczej rzadko. – Sporadycznie dochodzi do kradzieży rynien z budynku bożnicy w Kraśniku, ale nie tylko. Rynny kradzione są również z kościołów – zaznacza Majewski.


Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jaś / 9 stycznia 2013 o 11:25
[quote name='kacper' timestamp='1357641199' post='717509']
To jezyk milosci Pisu prowadzi do takich zachowan! Wystarczylo posluchac dzisiaj rano w radiu Girzynskiego ... Pis to prawdziwy dramat wolnej Polski!
[/quote]
Może tak może nie! Ale może to jest ostrzeżenia dla żydów sprawujących czasowo władzę w Polsce? Takich np icków rostowskich, bartoszewskich-kolaborantów, że o geremku który już gnije nie wspomnę!
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 19:33
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]To jest pomnik na dawnym kirkucie, czyli cmentarzu.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 19:05
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie i Ukrainie i protestowałeś? Skoro Pol Pot mordował w Kambodży i pan Andrzej nie protestował, to znaczy że Amin w Ugandzie juz mógł mordowac?
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie... rozwiń
Avatar
gada / 8 stycznia 2013 o 18:53
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 18:26
[quote name='Dariusz' timestamp='1357661925' post='717632']
Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
[/quote]

Uf ! To dobrze !
Ja też oczywiście.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 18:03
Czy aby napewno nie jest to krzyz maltański???))) tak przeciez policja nazwała swastyke , która ktos namalował na garażu w lbln
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 o 17:18
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]

Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 17:08
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 o 16:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote]

[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote] hej ,schaboszczak ,jeśli nie posiadaz wiedzy to nie zarzucaj mi kłamstwa.Myto było pobierane przez żydów .Do tej pory jest stróżówka przy moście Na Giełczwi ponizej kościoła ,w kierunku na Zamość.Odsyłam cie do ksiażek znanego regionalisty p.Świetlickiego.Zreszta do tej pory starsi ludzie to potwierdzaja.Arcymistrza światowego zegarnictwa Norberta Patka tez znam z historii.Jego imie nosi piaseckie gimnazjum.Także mnie tym nie zagiąłeś ćwoku.W Piaskach urodził sie też znanu reżyser Zaorski oraz ostatni partyzant Franczak który zginąl w1963 roku.Osobiście znam Jego syna Marka.W Piaskach jest jego grób i pomnik.
A co do zydów....dobrze ze ich już jednak nie ma ...ale Ich grobów bezczescić nie wolno !
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - s... rozwiń
Avatar
ja / 8 stycznia 2013 o 15:41
ładna pogoda na tym zdjęciu : )
Avatar
Jaś / 9 stycznia 2013 o 11:25
[quote name='kacper' timestamp='1357641199' post='717509']
To jezyk milosci Pisu prowadzi do takich zachowan! Wystarczylo posluchac dzisiaj rano w radiu Girzynskiego ... Pis to prawdziwy dramat wolnej Polski!
[/quote]
Może tak może nie! Ale może to jest ostrzeżenia dla żydów sprawujących czasowo władzę w Polsce? Takich np icków rostowskich, bartoszewskich-kolaborantów, że o geremku który już gnije nie wspomnę!
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 19:33
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]To jest pomnik na dawnym kirkucie, czyli cmentarzu.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 19:05
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie i Ukrainie i protestowałeś? Skoro Pol Pot mordował w Kambodży i pan Andrzej nie protestował, to znaczy że Amin w Ugandzie juz mógł mordowac?
[quote name='gada' timestamp='1357667633' post='717668']
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
[/quote]Widocznie pana Andrzeja nie było w tym czasie na Litwie i Ukrainie, tu był, widział i wie o czym mówi. Możliwe również, ze nie zajmuje się zawodowo protestowaniem, przemierzając kraj nasz jak długi i szeroki. Ty byłeś na Litwie... rozwiń
Avatar
gada / 8 stycznia 2013 o 18:53
Szanowny panie Andrzeju, jakoś nikt nie protestował i nie doszukiwał się niczego, gdy całkiem niedawno dewastowano groby polskich patriotów na Litwie i Ukrainie. Ani polskojęzyczni dziennikarze ani Pan, Szalom. Aj waj.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 18:26
[quote name='Dariusz' timestamp='1357661925' post='717632']
Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
[/quote]

Uf ! To dobrze !
Ja też oczywiście.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 18:03
Czy aby napewno nie jest to krzyz maltański???))) tak przeciez policja nazwała swastyke , która ktos namalował na garażu w lbln
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 o 17:18
[quote name='Gość' timestamp='1357661333' post='717630']
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
[/quote]

Ja bym zostawił w spokoju ,a Ty ?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2013 o 17:08
Darku, a jeśli to nie jest grób tylko pomnik, to już można bezcześcić ?
Avatar
Dariusz / 8 stycznia 2013 o 16:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote]

[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - słyszałeś o takim, Polaczku?
[/quote] hej ,schaboszczak ,jeśli nie posiadaz wiedzy to nie zarzucaj mi kłamstwa.Myto było pobierane przez żydów .Do tej pory jest stróżówka przy moście Na Giełczwi ponizej kościoła ,w kierunku na Zamość.Odsyłam cie do ksiażek znanego regionalisty p.Świetlickiego.Zreszta do tej pory starsi ludzie to potwierdzaja.Arcymistrza światowego zegarnictwa Norberta Patka tez znam z historii.Jego imie nosi piaseckie gimnazjum.Także mnie tym nie zagiąłeś ćwoku.W Piaskach urodził sie też znanu reżyser Zaorski oraz ostatni partyzant Franczak który zginąl w1963 roku.Osobiście znam Jego syna Marka.W Piaskach jest jego grób i pomnik.
A co do zydów....dobrze ze ich już jednak nie ma ...ale Ich grobów bezczescić nie wolno !
[quote name='schaboszczak' timestamp='1357641368' post='717510']
No rzeczywiście, bardzo źle by było... Żałujesz także, że wytłukli tak mało "etnicznych" Polaków? A co do Piask i pobierania jakiegoś tam myta - najzwyczajniej w świecie KŁAMIESZ. Poza tym, Żydów mieszkało całkiem sporo w całym regionie, Piaski natomiast w swoim czasie były ostoją polskich protestantów (stąd dawna nazwa miejscowości Piaski Luterskie), pochodził stamtąd także jeden powstaniec i zegarmistrz, który na nazwisko miał Patek - s... rozwiń
Avatar
ja / 8 stycznia 2013 o 15:41
ładna pogoda na tym zdjęciu : )
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 1

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 2

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 21 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 44 16

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 8

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę