sobota, 17 marca 2018 r.

Kraśnik

Świątynia nabiera blasku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2007, 17:45
Autor: FABIAN PLAPIS

W kraśnickim kościele od kilku dni słychać głośne stukanie. To ekipy remontowe skuwają tynki z elewacji zewnętrznych.

Dzięki temu światło dzienne ujrzą późnogotyckie freski.
- To jeden z niewielu kościołów, który przetrwał w prawie nienaruszonym stanie. Dzięki temu miedzy innymi, że był otynkowany. Zaczęliśmy już skuwać tynki od frontonu zachodniego i będzie on gotowy jesienią tego roku - podkreśla ksiądz Jerzy Zamorski z kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o odkryciu zabytkowych fresków wewnątrz kościelnej zakrystii. Wtedy też tynki na elewacji zostały miejscowo odsłonięte. Proboszcz parafii zastanawiał się jednak, czy skuć je całkowicie. Do Kraśnika przyjechali pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Lublina, a kilka dni później historycy sztuki.
- To jedno z największych odkryć konserwatorskich ostatnich lat. Świątynia jest wyjątkowym przykładem późnogotyckiej architektury - jednogłośnie orzekli znawcy.
- Byłoby wspaniale, gdyby podkreślić i wyeksponować te kamienne elementy. Podkreślają one pierwotny kształt ścian i cokołu kościoła - zachwycała się Halina Landecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków z Lublina. Zapewniała, że postara się przekonać księdza proboszcza, by zgodził się ma zdjęcie zewnętrznego tynku z całej bryły kościoła. I udało się.
Od kilku dni przy kraśnickiej świątyni są prowadzone prace pod szczególnym nadzorem konserwatorskim. Specjaliści od zabytków jeszcze przez długi czas będą przyjeżdżać do Kraśnika.
- Chcemy doprowadzić kościół go do pierwotnego wyglądu. Odkujemy tynki na całej budowli, a wewnątrz odsłonimy gotyckie freski - podkreśla ksiądz Zamorski. Przyznaje równocześnie, że to bardzo kosztowna inwestycja i parafii nie stać na finansowanie takich prac. Dlatego też wspólnie ze służbami konserwatora zabytków opracowują harmonogram prac i kosztorys. Proboszcz zamierza zwrócić się o pomoc do Ministerstwa Kultury lub starać się o przyznanie unijnych pieniędzy. Niektórzy z ekspertów uważają, że renowacja kościoła może kosztować grubo ponad milion złotych. Władze miasta przeznaczyły na razie 30 tys. złotych na odnowienie zabytku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!