Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

8 września 2017 r.
6:48

"To była taka chłopięca ciekawość: zobaczyć bombardowanie". Tego dnia bomby spadły po raz trzeci

0 3 A A

Kraśniczanie uczczą w piątek ofiary bombardowań miasta przez lotnictwo hitlerowskich Niemiec w 1939 roku. O godz. 17 zostaną włączone na minutę syreny alarmowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poza Fabryką Amunicji Nr 2 – dzisiejszą Fabryką Łożysk Tocznych, koszarami 24 Pułku Ułanów i dworcem kolejowym w mieście nie było żadnych innych obiektów o charakterze militarnym. Dominowała ciasna, w części drewniana zabudowa mieszkaniowa, zaś na przedmieściach były gospodarstwa rolne.

Mimo to pierwsze bomby na Kraśnik spadły już 2 września 1939 roku, na leżącą wówczas poza miastem Fabrykę Amunicji Nr 2. Ich ofiarą padł inż. Stanisław Wincenty Nowakowski. Więcej ofiar w rannych i zabitych pociągnęło za sobą bombardowanie z 4 września, które swym zasięgiem objęło dworzec kolejowy. Najtragiczniejszy jednak okazał się 8 września, ponieważ z racji przypadającego wówczas święta kościelnego, w mieście przebywało wielu przyjezdnych.

Ten dzień doskonale pamięta podpułkownik Marian Pawełczak ps. „Morwa”, który mieszkał wówczas w pobliskich Popkowicach. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 16 lat.

– To była taka chłopięca ciekawość: zobaczyć bombardowanie. Do Kraśnika miałem jakieś 10 km jazdy tzw. wygonem, czyli drogą rozjeżdżoną przez furmanki – wspomina ppłk Pawełczak. – Pojechałem rowerem. Samoloty przeleciały mi nad głową i zrzuciły bomby na miasto. Pamiętam miejscowych Żydów, którzy byli ostrzeliwani przez lotników z pokładowych karabinów maszynowych. Wielu zginęło. Później zauważyłem kolejne samoloty. Zaskoczył mnie ich jasny, niemal biały kolor.

Ludzie nie uciekali od razu, bo myśleli, że to polskie bombowce, „łosie”. – Nie spotkałam się z takim opisem samolotów, które bombardowały miasto – przyznaje Aneta Kowalczyk, kierownik kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie. – Tego, jakie samoloty zbombardowały Kraśnik, prawdopodobnie nikt nie badał.

Świadkowie tamtych wydarzeń zapamiętali, że we wrześniu 1939 roku w mieście krążyły opowieści, że Niemcy użyli do bombardowań samolotów zagrabionych w zaanektowanej przez Hitlera części Czechosłowacji.

Szacuje się, że 8 września zginęło ok. 70 osób. Być może dużo więcej, bo nie wiadomo, ile osób zmarło w wyniku odniesionych ran.

– W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy uczczą rocznicę tych tragicznych wydarzeń sprzed 78 lat – informuje Emilia Łukasik z Urzędu Miasta w Kraśniku. – We wszystkich miejskich szkołach przeprowadzone zostaną uroczyste apele, przybliżające uczniom historię naszego miasta.

O godzinie 17 odezwą się syreny alarmowe, zaś pół godziny później w kościele pw. Ducha Świętego zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar bombardowań.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 11:06
"8 września było wówczas świętem kościelnym". Teraz też.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 10:40
A jutro 9 września będzie rocznica bombardowania Lublina. Mój ojciec świadek bombardowania Lublina opowiadał,że widział srebrne samoloty i też ludzie mówili,że to samoloty które niemcy( proszę nie poprawiać piszę specjalnie z małej litery) zrabowali w Czechosłowacji.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 10:09
"Bohaterskie" Luftwaffe niemieckie .....:)))))) banda niemieckich świń !!!!! Oddawać kasę złodzieje i barbarzyńcy !!!!!!
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 11:06
"8 września było wówczas świętem kościelnym". Teraz też.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 10:40
A jutro 9 września będzie rocznica bombardowania Lublina. Mój ojciec świadek bombardowania Lublina opowiadał,że widział srebrne samoloty i też ludzie mówili,że to samoloty które niemcy( proszę nie poprawiać piszę specjalnie z małej litery) zrabowali w Czechosłowacji.
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 10:09
"Bohaterskie" Luftwaffe niemieckie .....:)))))) banda niemieckich świń !!!!! Oddawać kasę złodzieje i barbarzyńcy !!!!!!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć 0 0

Przedstawiamy 5 kluczowych wskazówek związanych z kredytami gotówkowymi. Przydadzą się, jeżeli planujesz pozyskanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o podpisaniu umowy kredytowej – nawet na niewielką kwotę.

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 1

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 95 15

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 385 53

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 135 73

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 10 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!