niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraśnik

Zalew w Kraśniku opada. A co z rybami?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2013, 16:53

Zarządca zalewu zapewnia, że martwe ryby są na bieżąco wyławiane z wody. (Archiwum)
Zarządca zalewu zapewnia, że martwe ryby są na bieżąco wyławiane z wody. (Archiwum)

Wody w zbiorniku jest coraz mniej i już giną ryby – alarmują mieszkańcy miasta. Urzędnicy uspokajają w zeszłym roku ubyło tyle samo ryb.

– Zaczęło się już spuszczanie wody z zalewu, bo uszkodzony wał ma być naprawiany a tymczasem ryb nikt nie przeniósł w inne miejsce – denerwuje się pan Andrzej, mieszkaniec Kraśnika, który do nas zadzwonił. – Przy temperaturze powietrza 25 st. C ryby już się zaczęły dusić. W piątek byłem nad wodą. Wiele ryb już padło. Śmierdzi. Czy ktoś się tym w końcu zajmie? – dopytuje.

O interwencję zostali też poproszeni obrońcy zwierząt. – Napisały do nas osoby, które uczestniczyły w zarybianiu tego zbiornika. Są zaniepokojone losem tych ryb. Uważają, że są traktowane w sposób niehumanitarny – opowiada Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt i przypomina, że ryby zostały ujęte w ustawie o ochronie zwierząt.

Spuszczanie wody ze zbiornika trwa od 6 maja. Decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie prace przy uszkodzonym wale (od ul. Nadstawnej) trzeba prowadzić przy spuszczonej wodzie.

Menadżer zalewu uspokaja, że padłe ryby to nie jest wyjątkowa sytuacja. – Występuje co roku, bo co roku mniej więcej taką samą ilość ryb o tej porze wyławiamy – zapewnia Dariusz Kalinowski, menażer kraśnickiego zalewu. – To tarło tak zadziałało na ryby. Dołożyły się też drapieżniki, które żyją w wodzie np. szczupaki. W czwartek w stanicy było spotkanie z wędkarzami, którzy mi to potwierdzili.

– Ryby są rzeczywiście osłabione po tarle – tłumaczy nam Zbigniew Sadowski, prezes zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie. – Ale też nie bez znaczenia jest też to, że wody jest mniej. To się na siebie nałożyło.

Mimo protestów mieszkańców ryby na razie nie będą nigdzie przenoszone. – To jest bardzo skomplikowana operacja – zaznacza prezes Sadowski. – Obowiązują nas przepisy. Nie możemy wypuścić ryb np. do Wisły czy do jakiegoś innego zbiornika.

Prezes OPZW w Lublinie zapewnia, że zarząd związku jest w kontakcie z kołami kraśnickimi i że wspólnie podejmą decyzję, co dalej robić. Wędkarze mają nadzieję, że woda mimo wszystko nie zostanie do końca spuszczona.

Gdzie mieszkają ryby spokojnego żeru

Na zalewie prowadzona jest gospodarka rybacko-wędkarska. Akwen ma charakter stawu typu karpiowego. Struktura ichtiofauny kształtować się tu będzie przez co najmniej 5–7 lat od momentu rozpoczęcia zarybiania. Najpierw szczególnie wysoka będzie populacja szczupaka, która stopniowo zmniejszy się, przy równoczesnym wzroście liczebności ryb spokojnego żeru.

Jak informuje miasto na swojej stronie, w zalewie obecnie znajdują się (lub w najbliższym czasie będą występowały) ryby z garunku: ciernik, jazgarz, jaź, karaś, karaś srebrzysty, karp, kiełb, krąp, leszcz, lin, okoń, piskorz, płoć, słonecznica, sum, sumik karłowaty, szczupak, ukleja, wzdręga.
(na podstawie krasnik.pl i zalew.krasnik.eu)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
fredek
grzegorz
umpa
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fredek
fredek (14 stycznia 2014 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ludzie,spuszczenie wody ze zbiornika na Budzyniu to czysta złośliwość.Prace jakie zostały wykonane to śmiechu warte.Można to było zrobić bez spuszczania wody.Wapnowanie to wysypanie 50worków po25kg wapna magnezowego na40ha pow. akwenu.

Rozwiń
grzegorz
grzegorz (22 maja 2013 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czubinski wracaj!!!
Rozwiń
umpa
umpa (22 maja 2013 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='rybak' timestamp='1369218159' post='773036']
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
[/quote]

Z jakimi ludźmi gamoniu ? Przecież pod drugiej stronie są stawy rybne, a ich własciciel mieszka na lewo, na górce, wiec żadna woda go nie zaleje. Poza tym co ma go zalać, jak w "zalewie" (czyli zbiorniku retencyjnym) nie ma juz prawie wody ...
Rozwiń
rybak
rybak (22 maja 2013 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
Rozwiń
ktoś
ktoś (22 maja 2013 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę ,że tutaj pisze ktoś bardzo zorientowany we wszystkich sprawach urzędowych ,wcześniejszego włodarza i obecnych,może to ktoś niedowartościowany w poprzednim układzie i niezadowolony z obecnego układu????????Człowieku pomyśl tylko !!!!!!!Tamnten ze swoimi prz...sami się nachapał ,nabawił nadu...cył ,to Ci obecni mają być inni,co się tu oburzać wszyscy chcą tylko korzyści a nie utopijnie walczyć o dobrobyt innych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!