wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Złapać inwestora. Nowe zwolnienia podatkowe w Kraśniku

  Edytuj ten wpis
Autor: aa

Kraśnik chce zachęcić przedsiębiorców, aby inwestowali w mieście i tworzyli nowe miejsca pracy. Gotowy jest projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zwolnień podatkowych. Chodzi o podatek od nieruchomości.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości stanowi pomoc de minimis. "W przedstawionym projekcie uchwały uzyskanie prawa do zwolnienia obwarowane jest utworzeniem określonej liczby nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją” - czytamy w uzasadnieniu. "Powstanie nowych obiektów przemysłowych lub ratowanie upadający zakładów pracy wiąże się z kształtowaniem rynku pracy, a co za tym idzie z pobudzeniem lokalnej gospodarki. Jednym z czynników zachęcających do podejmowania działań inwestycyjnych jest zwolnienie z podatku od nieruchomości.”

I tak w przypadku przedsiębiorcy, który zapewnia co najmniej trzy pełnoetatowe nowe miejsca pracy w mieście, urząd przewiduje zwolnienie z podatku od nieruchomości przez okres 1 roku. Im więcej zatrudnionych w pełnym wymiarze osób, tym dłuższe mają być zwolnienia. I tak np. jeśli zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie wzrośnie o co najmniej sześć nowych etatów przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości na 2 lata.

Na zwolnienia nie mogą liczyć wszyscy. "W projekcie proponuje się wyłączenie ze zwolnienia nieruchomości zajętych na stacje paliw, działalność bankową, działalność instytucji finansowych, działalność handlową detaliczną i hurtową oraz wznoszenie budynków mieszkalno-usługowych i związane z nim usługi deweloperskie”.

Propozycją burmistrza zajmą się radni podczas najbliższej sesji - 30 października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: praca biznes Kraśnik
Sygin
Wiesław
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Sygin
Sygin (5 listopada 2014 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Apropo inwestorów. Jak się rozliczacie? Czy te informacje są dobre: http://www.sii.org.pl/6582/podatek-gieldowy/wszystko-o-podatku-gieldowym/jak-prawidlowo-wypelnic-deklaracje-pit-38.html - powinnam rozliczać się pit 38?

Rozwiń
Wiesław
Wiesław (1 listopada 2014 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wniosek przeszedł. Mam pwody mieć odrobinę rozczarowania.

Stanowisko Kraśnickiej Izby Gospodarczej w sprawie projektu Uchwały Rady Miasta Kraśnika,         w sprawie wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w wyniku realizacji nowej inwestycji na terenie Miasta Kraśnika.

Szanowni Państwo Radni,

Kraśnicka Izba Gospodarcza popiera każdą Uchwałę Rady Miasta, mającą na celu pobudzenie przedsiębiorczości. Niemniej §3.1. jest bardzo ogólnikowy i dyskryminujący przedsiębiorstwa mikro i małe, oraz handel. Trudno zgodzić się z opinią, że handel Polski     w Kraśniku rozwija się należycie. Jeżeli brak jest możliwości użycia przymiotnika Polski, to handel mało powierzchniowy. Wydaje się, że jest on konieczny do zachowania prawidłowej struktury handlu w mieście. Nadmieniamy, że rodzimy handel skutkuje blisko 40% powrotem środków do kasy miasta z podatku PIT.  Kryzys w Kraśniku przeżywają również usługi, które w takim zapisie mają znikomą szansę na korzystanie z dobrodziejstw Uchwały Rady Miasta. Naszym zdaniem, potrzeba jest bodźców do pobudzenia inicjatyw przedsiębiorczości tak dla inwestorów zewnętrznych,  jak i dla naszego, Kraśnickiego społeczeństwa. Stworzenie warunków do powstawania mikro przedsiębiorstw, czy wręcz samozatrudnienia, jest ważniejsze z dla miasta ze strategicznego punktu widzenia,  niż ukierunkowanie się tylko na inwestora zewnętrznego. Myślenie, że handel i usługi rozwiną się dlatego, że inwestor w sposób zasadniczy podniesie stopę życiową społeczeństwa, jest tylko życzeniem. Sytuacja takich miast jak Biłgoraj, czy Janów Lubelski jest znacząco inna na dzień dzisiejszy niż Kraśnika. Dlatego potrzeba korzystać z doświadczeń tamtych samorządów, ale należy uwzględnić potrzeby i możliwości Miasta Kraśnika.

            Wzorem może być  Uchwała  Rady Miasta Lublina z dnia 13 marca 2014 r.

            Zwalnia ona od podatku od nieruchomości budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w/g następujących zasad:

 6 miesięcy – w przypadku utworzenia 1 nowego miejsca pracy, albo 12 miesięcy w przypadku utworzenia 2 nowych miejsc pracy przez mikro przedsiębiorcę. 6 miesięcy – w przypadku utworzenia 4 nowych miejsc pracy, albo 12 miesięcy w przypadku utworzenia 8 miejsc pracy przez małego przedsiębiorcę. 6 miesięcy / 15 miejsc pracy, albo 12 miesięcy / 30 nowych miejsc pracy przez średniego przedsiębiorcę. 6 miesięcy – 60 miejsc pracy, 12 miesięcy – 120 miejsc pracy przez innego przedsiębiorcę niż wymienionego w pkt. 1-3.

W Uchwale tej czytamy również, że zwolnienia te nie będą dotyczyły handlu o powierzchni powyżej 1000m2. Można zatem podjąć Uchwałę Rady Miasta, która nie wykluczy handlu i usług. Która lokalną społeczność, nie potraktuje po macoszemu. Można argumentować, że wszyscy mają równe szansę w inwestowaniu, tak jak wilk i zając w jednej klatce. Obaj mają i pazury i zęby.

Przedstawiona propozycja Uchwały, sprawia wrażenie pisanej na kolanie dla potrzeb chwili, dlatego że padła taka obietnica. Konsekwencje takiej Uchwały, mogą przynieść więcej strat niż zysków społecznych.

 

Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2014 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ekipa Czerwa i Czubińskiego to o strefie tylko gadała. I zajęło im to gadanie 14 lat! Dużo to, czy mało?

A co ze sztandarowym pomysłem ekipy Czerwa a wcześniej Czubińskiego, z przetwórnią malin? Robili, robili x 14 i...nic!!!!! Bo oni nic nie potrafią!

Rozwiń
Marek
Marek (27 października 2014 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może by tak zasponsorować każdemu inwestorowi dach na budynek??

Najlepiej z miedzi.

Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2014 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ekipa Czerwa i Czubińskiego to o strefie tylko gadała. I zajęło im to gadanie 14 lat! Dużo to, czy mało?

A co ze sztandarowym pomysłem ekipy Czerwa a wcześniej Czubińskiego, z przetwórnią malin? Robili, robili x 14 i...nic!!!!! Bo oni nic nie potrafią!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!