niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraśnik

Żołnierza na pomniku trzeba przebrać? Teraz wygląda jak partyzant sowiecki


(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Wraca temat Pomnika Partyzanta z centrum starej części miasta. Podczas ostatniej sesji jeden z radnych stwierdził, że to nie jest partyzant polski tylko sowiecki. Padła propozycja by żołnierza „przebrać”.

– Byłem ostatnio na rekonstrukcji historycznej gdzie występowali rekonstruktorzy w strojach i można było porównać mundury i stwierdzić, że postać na pomniku przedstawia partyzanta sowieckiego – zaznaczał na ostatniej sesji radny Marian Tracz. Radny pokazał album Ewy Kurek „Zaporczycy w fotografii 1943-1963” aby zaprezentować pozostałym radnym jak wyglądał mundur, który nosili lubelscy żołnierze AK, walczący z totalitaryzmem.

– W związku z tym, że będzie opracowywana dokumentacja projektowa ronda Żołnierzy Wyklętych ( w pobliżu, którego stoi Pomnik Partyzanta z 1967 r.- red.) mam wniosek, że jeśli pomnik ma zostać w tej części Kraśnika, to powinien stać się autentycznie pomnikiem partyzanta polskiego – podkreślał radny Tracz, który sugerował, żeby partyzanta „przebrać”.

Dyskusja dotycząca przyszłości pomnika toczy się w Kraśniku od co najmniej 10 lat. Pojawiały się już różne propozycje. Wśród nich były m.in. sugestie przewiezienia monumentu do Galerii Sztuki Socrealizmu w Kozłówce czy poświęcenia. Ostatnio młodzi kraśniczanie sugerowali jego likwidację i honorowanie 24 Pułku Ułanów, który w Kraśniku stacjonował.

Pomnika od początku broni pochodzący z Kraśnika dr Dominik Szulc, historyk z PAN w Warszawie, który rozpoczął badania jego historii. Na łamach naszej gazety apelował, aby pomnika nie oceniać jednoznacznie. Historyk podkreślał też, że pomnik wykonało małżeństwo Strynkiewiczów – słynnych architektów związanych z AK, Państwem Podziemnym, a później „S”. Naukowiec zaznaczał też, że pod monumentem złożono urny z ziemią z miejsc bitew m.in. Porytowego Wzgórza, gdzie walczyli partyzanci AK i NSZ.

– Mieliśmy opinię słynnych historyków kraśnickich. Jeden próbował wmówić społeczeństwu, że to jest pomnik być może poświęcony nawet Armii Krajowej – komentował Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika, który przypomniał, że pomnik powstał w drugiej połowie XX w. – Trudno uwierzyć, aby ktoś w 1968 r. miałby choćby chęć przemycić informację, że jest to pomnik dla Armii Krajowej – powątpiewał przewodniczący Rady Miasta Kraśnik Jan Albiniak.

– To niewątpliwie jedna z atrakcji Kraśnika – podkreślał zaś radny Hubert Trukan. – Czy nie warto byłoby to wykorzystać? Tego, że był komunizm w Polsce nie da się wykreślić. Zaś o tym, że pewne rzeczy były przemycane jakby poza tekstem może świadczyć na przykład piosenka „Biały krzyż” Czerwonych Gitar.

– Wiemy co pomnik przedstawiał i co manifestował. Nie mieszajmy, że ktoś miał jakieś inne przesłanie – apelował zaś radny Witold Karpiński.

– Ten pomnik jest dla nas wszystkich wyzwaniem – podsumował dyskusję radny Tomasz Saj.

– Przebrać partyzanta na pewno się nie da – komentował wniosek radnego Tracza Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika. – Myślę, że nie odbędzie się bez konsultacji ze starszymi osobami, które kiedyś były inicjatorami tego przedsięwzięcia. Ale wydaje się, że formuła tego pomnika w tym miejscu już się skończyła. Musimy zrobić krok naprzód, ale na pewnie nie będzie to jego wyburzenie. Wcześniej też nikt tego robić nie chciał.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(57) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 października 2017 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marysieńka jest zawsze na "nie". Tak z natury ma. I już!
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby nie było oceeny wygranego ugrupowania, to by robili co chcieli i jak im sie podoba. Chociaz i tak robią. Arogancja i nieliczenie się z innymi górą, tyle tylko, że chociaz wiedzą, że  w swoich działaniach nie mają aż takiej akceptacji jakby mogło im sie to wydawać.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomnik nalezy do PO czy do mieszkańców, w tym tych nie zrzeszonych w żadnym ugrupowaniu. Chcecie robić na złosć PO to róbcie, ale nie róbcie im na złosć kosztem mieszkańców,  na złosć mieszkancom, bo w ten sposób wychodzicie czasani na gorszych skurczybyków od PO.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To że teraz rządzi PIS a nie PO to wynik wyborów. Mianownikiem każdych wyników wyborów i realiów po jest jeden :obrzucanie wulgaryzmami i ciągłe oceny pracy wybranego ugrupowania. Każda partia popełnia jakieś błędy ale istotne jest co robi dla Polski.Panowie i panie z PO też biegali po "chalupach" i zbierali podpisy /do mnie też kilkakrotnie zawitali/. PIS czasem błądzi ale czy za czasów PO Polska była tak dostrzegana na arenie międzynarodowej jak teraz? Czy dla PO ważnym było dbanie o jej dobre imię i obrona naszych ideałów ? PO to typowa marionetka,która sprzedalaby kraj gdyby jej na to pozwolić.
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2017 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Buhaha! Peowski totalitaryzm jest cacy :):):) Pamiętam, jak nawet pani woźna w szkole musiała trzymać miotłę zgodnie z wytycznymi od PO, bo jak nie, to na bruku lądowała. Dopilnowały tego władze miasta, szkoły, związki zawodowe i nauczyciele - taka była wolność słowa, myśli i czynu. Dziękujemy! Coby nie mówić, teraz jest lepiej. W każdym względzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (57)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!