poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Zostawcie naszego partyzanta w spokoju

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2007, 16:18
Autor: FABIAN PLAPIS

Pomnik jest poświęcony partyzantom ziemi kraśnickiej z lat 1940-44. Wprawdzie oficjalnej inicjatywy w sprawie likwidacji pomnika jeszcze nie ma, ale nieoficjalnie -

wśród niektórych radnych z PiS-u - krążą opinie o konieczności likwidacji tego pomnika jako wyrazu gloryfikacji komunizmu. Radni ci czekają jedynie na wejście w życie ustawy dekomunizacyjnej forsowanej przez PiS. Kombatanci postanowili wyprzedzić fakty. Stąd ich list do burmistrza.
- "Pomnik ten symbolizuje pamięć za poniesioną ofiarę życia poległym, jak i trud tamtych lat ocalałym partyzantom będących dziś u schyłku swego życia. Apelujemy do pana burmistrza i Rady Miasta Kraśnika o spowodowanie zaniechania przedsięwzięć zmierzających do uszkodzenia lub usunięcia z naszego miasta pomnika historii ufundowanego przez społeczeństwo bohaterskim Partyzantom Ziemi Kraśnickiej” - piszą w liście przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koła Oficerów Rezerwy i Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego.
O chęci zlikwidowania pomnika słyszał również Dominik Szulc, kraśniczanin, student historii UMCS i stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Bardzo zainteresowała mnie sprawa tego pomnika w aspekcie ustawy dekomunizacyjnej. Nie można wychodzić z założenia, że należy wyburzyć wszystkie pomniki wzniesione przez władzę ludową. Na tym pomniku nie ma żadnego napisu, który potwierdza, że gloryfikuje on komunizm. Jeżeli zostanie usunięty, to nie wierzę że stanie tu inny pomnik. Partyzanci zaś nie będą już nigdy tu wspominani - podkreśla pan Dominik.
Kombatanci przypominają, że właśnie na terenach byłego powiatu kraśnickiego - w czerwcu 1944 r. -- stoczona została największa bitwa partyzancka w Polsce, na Porytowym Wzgórzu w lasach janowskich.
Do sprawy wrócimy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
szeregowy
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 marca 2013 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Juz dawno powinien być rozebrany,narobilo się w Kraśniku pseudo kombatantów,
Jeżeli mamy kogoś upamiętniać to na pewno nie swiniobujcow.
Rozwiń
szeregowy
szeregowy (1 grudnia 2008 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Idąc tokiem myślenia powiatowych kacyków pis należałoby zniszczyć pomnik Al-Gl w Warszawie i wszedzie indziej. Znam wielu byłych szeregowych partyzantów, im bylo obojetne czy są w AK czy AL. Szli do lasu do pierwszego napotkanego oddziału. Teraz po 60-ciu latach lokalni politykierzy chca ich ukarać za to że nosili karabin.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!