Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

22 lipca 2022 r.
14:29

Ratowali stare macewy, teraz zajmują się grobami żołnierzy z 1915 roku

Autor: Zdjęcie autora agdy
48 1 A A
Pamiątkowe zdjęcie przy lapidarium: „Wschód” i „Michalec 1864”<br />
Pamiątkowe zdjęcie przy lapidarium: „Wschód” i „Michalec 1864”
(fot. Materiały prasowe/Aleksandra Sokołowska)

Na cmentarnym murze pojawiło się lapidarium z tablicami z mogił pruskich żołnierzy. Może się powiększyć, bo już nieznany sprawca podrzucił w sąsiedztwo upamiętnienia kolejną. Jak wyliczają historycy, w czasie I wojny światowej w powiecie pochowano ponad 19 tysięcy żołnierzy obcych armii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejna inicjatywa członków Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa. Pisaliśmy o grupie około dwudziestu społeczników, którzy amatorsko interesują się historią regionu i starają się jak najwięcej zachować dla przyszłych pokoleń, gdy ratowali znalezione macewy.

Dzięki ich działaniom, w miejscu dawnego kirkutu w Gorzkowie postawiono lapidarium z elementami uratowanych nagrobków. Teraz „Wschód” doprowadził do upamiętnienia w Krasnymstawie poległych pruskich żołnierzy, którzy zmarli w 1915 roku.

– Współczesny cmentarz parafialny jest w miejscu dawnego wojskowego, gdzie leżeli żołnierze kilku armii: Rosjanie, Niemcy, Prusacy. Było na nim około 500 mogił wojskowych, którzy polegli w tych okolicach w 1914-1915 roku lub zmarli w lazaretach. Co ciekawe, sprawdzałem w publikacji dotyczącej wojskowych nekropolii na Lubelszczyźnie i tego cmentarza nie znalazłem – mówi Krzysztof Sokołowski, prezes Stowarzyszenia „Wschód”.

W zeszłym roku członkowie stowarzyszenia dostali kilka żeliwnych tablic pochodzących z grobów z tutejszego cmentarza.

– Nie znam ich historii, były bardzo zabrudzone ziemią. Coraz więcej osób wie o naszej działalności i docierają do nas różne wiadomości informacje albo przedmioty. Tablice udało się odczyścić, odnaleźliśmy informacje o poległych żołnierzach. To głównie młodzi chłopcy służący w piechocie i grenadierzy – dodaje prezes.

Pojawienie się epitafium na cmentarnym murze sprawiło, że ktoś podrzucił w to miejsce kolejną tablicę. To także poległy w 1915 roku niemiecki żołnierz. Możliwe, że tak odnalezionych tablic będzie więcej, bo grobów z charakterystycznymi krzyżami i epitafium były tysiące.

Czasy I wojny światowej dla Krasnegostawu i okolic były tragiczne, wojska rosyjskie wygrywały, by w końcu ulec armii niemieckiej i austro-węgierskiej zostawiając wrogom spaloną ziemię. I tysiące mogił.

Mamy akurat rocznicę tamtych wydarzeń, bo Rosjanie zajęli Krasnystaw 18 lipca 1915. Walki trwały blisko dwa miesiące. Jak wyliczają historycy, liczba poległych żołnierzy na tym odcinku frontu tamtego roku wielokrotnie przewyższała straty z sierpnia i września 1914 r.

Poległych grzebano w umundurowaniu i bez trumien w dość płytkich pojedynczych grobach, bądź w głębokich zbiorowych mogiłach z zachowaniem odrębności armijnej. Największa komasacja grobów na cmentarzach była na terenie powiatu tomaszowskiego i krasnostawskiego. Są tu cmentarze, w których spoczywa po przeszło 3 tysiące żołnierzy.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Tablica, którą podrzucono na cmentarz po umieszczeniu lapidarium

Księża z parafii Przenajświętszej Trójcy w Krasnymstawie, przy której znajduje się nekropolia, po informacje dotyczące jej przeszłości odsyłają do... lekarza, który jest zbieraczem i znawcą lokalnych historii.

– Parafialny cmentarz jest najmłodszym w Krasnymstawie. Powstał gdy zaczęło obowiązywać prawo o lokalizacji ich poza miastem. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z 1828 czy 1829 roku. Pochówków poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej było tam bardzo dużo. Tak dużo, że część mogił była na terenie przylegającym do cmentarza. Jak relacjonował mi dawny krasnostawski aptekarz, jego zdaniem groby nadal znajdują się w miejscu gdzie dziś jest plac zabaw urządzony w sąsiedztwie bloków przy ul. Okrzei. Po II wojnie światowej sukcesywnie usuwano żelazne krzyże z tabliczkami i wojskowe, ziemne mogiły zniknęły – relacjonuje doktor Leszek Janeczek, który interesuje się historią swojego miasta, od lat rozmawia ze starymi mieszkańcami i spisuje ich relacje. Ma ich już ponad tysiąc.

Historyk, Ryszard Maleszyk, który pisał o cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej na Lubelszczyźnie, przytacza zestawienie z kwietnia 1918 roku, w którym jest mowa o liczbie pogrzebanych żołnierzy i grobach w poszczególnych powiatach. Dla krasnostawskiego to: 6776 Austro-Węgrzy, 3775 Niemcy i 8618 Rosjanie.

Tablice, które dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia „Wschód” pojawiły się na cmentarnym murze to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem „Michalec 1864” oraz osobami, które pomogły w identyfikacji poległych, służbami konserwatorskimi i proboszczem z parafii Przenajświętszej Trójcy.

 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko
WAKACJE NAD WODĄ

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko

Tylko Grabniak i Sumin na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim są tym roku zgłoszone jako kąpieliska. W pozostałych akwenach, na przykład w Jeziorze Piaseczno czy Łukcze, można kąpać się tylko na własną odpowiedzialność.

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można
LUBLIN

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można

W czwartek (13 czerwca) rano drogowcy rozpoczynają nowy etap prac przy rozbudowie ul. Wallenroda. Pracy im nie zabraknie, co oznacza niestety spore utrudnienia.

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum
WSPARCIE
galeria

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum

133 387 złotych – taką kwotę zebrano w 113 szkołach z Lublina i naszego województwa podczas XIV edycji akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Jej organizatorem jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Żółkiew. Kierowca zginął na miejscu.

Na ekspresówce jechał na wstecznym
WIDEO
film

Na ekspresówce jechał na wstecznym

Obywatel Ukrainy na drodze ekspresowej stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas zatrzymania był agresywny. Został ukarany wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów.

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian zachodzących na naszej planecie, dlatego poszukujemy ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach życia. Rosnące rachunki za prąd powodują, że wiele osób dodatkowo szuka wyjścia ze spirali narastających kosztów, odnajdując prawdziwą korzyść w odnawialnych źródłach energii. Co wspólnego mają rachunki z dbaniem o środowisko?

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!
DLA WAS

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!

Już dziś o godzinie 18:00 zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu „Dla WAS”. Tym razem prowadzący przygotowali wyjątkowy temat – uzależnienia. Gościem specjalnym odcinka jest Alicja Wnuczek-Michalczewska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień.

Zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm wywalczył brązowy medal podczas międzynarodowych zawodów w Budapeszcie

Katarzyna Krawczyk i Anhelina Łysak na podium zawodów w Budapeszcie

Chełmianki na podium międzynarodowych zawodów Polyak Imre & Varga Janos Memorial Ranking Series, które rozegrane zostały w Budapeszcie

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

O uratowaniu życia decydują sekundy. Przekonali się o tym funkcjonariusze lubelskiego wydziału wywiadowczego, którzy ruszyli na pomoc młodej kobiecie, która leżała w kałuży krwi. Życie uratowała sznurówka i długopis.

Kibice z Zamościa w czasie dopingowania reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Turcją.
Zdjęcia
galeria

Wkrótce EURO 2024. Gdzie będzie strefa kibica w Lublinie?

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się EURO 2024 rozgrywane w tym roku w Niemczech. Kiedy dwa tygodnie temu pytaliśmy czy w Lublinie pojawi się strefa kibica w związku z tym turniejem miasto jeszcze analizowało taką możliwość. Dzisiaj już wiemy, że strefa kibica w Lublinie się znajdzie.

Policjanci złapali amatorów cudzego mienia
ZDJĘCIA I WIDEO
film

Policjanci złapali amatorów cudzego mienia

Lubartowscy kryminalni we współpracy z policjantami z KWP złapali trzech mężczyzn odpowiedzialnych za włamanie do jednego z mieszkań na terenie Lubartowa. Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Amazonki Budowlani Lublin - mistrz Polski U 16 w sezonie 2023/2024

Amazonki Budowlani Lublin z pierwszym mistrzostwem w historii

Amazonki Budowlani Lublin wygrały ostatni turniej mistrzostw Polski do lat 16 lat i tym samym zostały po raz pierwszy w historii mistrzyniami Polski w Rugby 7.

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby to jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski, który regularnie przyciąga miłośników przyrody, nietuzinkowej kultury i kuchni kaszubskiej czy też aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak warto spędzić czas na Kaszubach podczas weekendowego wypadu? Poniżej znajduje się kilka propozycji dotyczących najlepszych atrakcji turystycznych.

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Telefon na kartę to wygodne rozwiązanie, które nie wychodzi z mody. Nic dziwnego, bo to Ty decydujesz, kiedy i ile zapłacisz za korzystanie z usług operatora. Dokładnie taka sama swoboda użytkowania może dotyczyć internetu w telefonie – przy wyborze odpowiedniej oferty. Ciekawą opcją jest internet w Orange na kartę, z którym zyskujesz nie tylko wolność wyboru, ale też naprawdę spore paczki gigabajtów. Sprawdź dostępne obecnie pakietyinternetuw Orange na kartę i serfuj w sieci tak, jak lubisz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium