Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

24 sierpnia 2022 r.
8:55

W poszukiwaniu powstańczej potyczki. Każdy może szukać śladów po bitwie

Autor: Zdjęcie autora agdy
99 0 A A
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864 (fot. Stowarzyszenie Michalec 1864/Facebook)

Jeszcze do niedzieli trwają zapisy chętnych, którzy będą szukać śladów powstańczej potyczki z lutego 1864 roku. Organizatorzy szacują że pół setki pasjonatów historii przejdzie z wykrywaczami metali po polach Wielkopola i Zamostka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Między 1 a 4 września w Wielkopolu (gmina Gorzków) i okolicy będzie trwało wydarzenie, które organizatorzy nazywają partiotyczno-narodowym. Zachęcają do udziału całe rodziny, zwłaszcza w sobotę (3 września), kiedy przygotowano wiele gier i zabaw dla dzieci m.in. poszukiwanie skarbów detektorem, łucznictwo. Będzie też można spróbować, czy trudno jest rzucać granatem.

Jednak głównym powodem spotkania w Wielkopolu 66A będą dwudniowe prace poszukiwawczo-badawcze, które mają wskazać, gdzie doszło do potyczki wojsk rosyjskich i polskich powstańców.

– Historycy oceniają, że oddziały powstańcze, które szły spod Wojsławic mogły liczyć nawet 600 osób. Spotkały się z kozacką rotą i rosyjska piechotą. Szacunki mówią o 850 chłopa, którzy walczyli gdzieś w tej okolicy. Do potyczki doszło raczej przypadkiem, powstańcy mieli wybić Rosjan do nogi, ale o faktycznych wydarzeniach z 3 lutego 1864 roku nie wiemy zbyt wiele. Już jako dziecko słyszałem opowieści o zabitych Rosjanach. Podobno w okresie międzywojennym księża na Michalcu odprawiali msze i ludzie mówili o mogile. Czy mieli na myśli poległych w czasie I wojny światowej, bo było tu potężne starcie wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, czy właśnie z powstania styczniowego, tego nie wiadomo – relacjonuje Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864, które współorganizuje wrześniowe wydarzenie.

Michalec to zwyczajowa nazwa, jakiej od lat używają miejscowi i dziś trudno stwierdzić, skąd ona się wzięła. Faktycznie poszukiwania w pierwszy weekend września będą prowadzone na polach Zamostka i Wielkopola w gminie Gorzków, w powiecie krasnostawskim.

– Będziemy szukać na powierzchni około 30-40 hektarów. Wszyscy właściciele pól wyrazili na to zgodę. Jestem stad, znam gospodarzy, nie było problemów, by udostępnili swoje grunty. Niektórzy jedynie zastrzegali, żeby poczekać, aż zbiorą zboże, czy zakończą polowe prace. Walki musiały się toczyć gdzieś tu. Na swoim polu znajdowałem monety, sąsiad powstańczą przypinkę, są kule. Ale możliwe, że najwięcej będzie pamiątek z okresu I wojny światowej, zobaczymy – dodaje emerytowany górnik, który wrócił w rodzinne strony i zaczął się interesować ich historią.

Uważa, że trzeba mówić o takich wydarzeniach jak powstańcze bitwy i przypominać o powstaniu styczniowym. Zwłaszcza, że w czasach PRL o nim nie wspominano.

Wydarzenie w Wielkopolu odbędzie się po raz drugi. W zeszłym roku poszukiwania były prowadzone na o wiele mniejszym obszarze.

– Teraz zapraszamy wszystkich chętnych z wykrywaczami metali. Udział jest bezpłatny. Zapisy trwają do niedzieli. Później zamykamy listę, bo muszę przekazać spis uczestników służbom konserwatorskim, pod nadzorem których wszystko jest organizowane. Sprzęt, wyżywienie, nocleg trzeba sobie zapewnić we własnym zakresie – wyjaśnia Krzysztof Sokołowski, prezes Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa i kierownik poszukiwań. Stowarzyszenie włączyło się w organizację poszukiwań.

Po oględzinach pól organizatorzy wyznaczą obszary, które podzielą między uczestników. W razie znalezienia czegoś, trzeba będzie podać miejsce znaleziska. W razie wykopania obiektów archeologicznych zostaną powiadomione odpowiednie służby.

Informacji i szczegółowego programu trzeba szukać na facebookowej stronie Stowarzyszenia „Wschód” i Stowarzyszenia „Michalec 1864”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium