Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 listopada 2021 r.
11:18

Nowy przedmiot obowiązkowy. Program pisze m.in. autor "500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła”

50 9 A A
Minister Czarnek zapowiada, że nowy przedmiot nie spowoduje zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych, bo pojawi się kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok.
Minister Czarnek zapowiada, że nowy przedmiot nie spowoduje zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych, bo pojawi się kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok. (fot. Piotr Michalski)

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot nauczania, który wejdzie do szkół ponadpodstawowych od 1 września. Pomysł budzi obawy części nauczycieli i polityków opozycji. Podstawę programową opracowują osoby związane z partią rządzącą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej – wyjaśniał na ostatniej konferencji prasowej minister Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji.

Obawy nauczycieli

– Nie rozumiem, po co ten nowy i obowiązkowy przedmiot. Dzieci i tak mają bardzo dużo zajęć. Po co dodawać im kolejne, które w dodatku dublują się z istniejącymi przedmiotami? – pyta historyczka z Lublina. – No chyba, że w nowym przedmiocie mają się pojawić jakieś inne informacje – snuje przypuszczenia inna nauczycielka.

Minister Czarnek zapowiada, że nowy przedmiot nie spowoduje zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych, bo pojawi się kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok.

Historycy związani ze środowiskiem akademickim nie chcą komentować sprawy pod nazwiskiem. – Nie ma jeszcze podstawy programowej ani podręcznika – podkreślają.

Kto pisze program

Nad podstawą nauczania pracują naukowcy związani z Prawem i Sprawiedliwością. Wśród nich wiceprzewodniczący sejmiku woj. lubelskiego prof. Mieczysław Ryba i miejski radny z Lublina dr Robert Derewenda. Obaj są z klubów PiS.

W zespole jest też prof. Grzegorz Kucharczyk, autor książki „Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła”. Oprócz niego nad programem pracuje dr Paweł Milcarek, red. naczelny kwartalnika „Christianitas”, współpracujący z dwumiesięcznikiem „Polonia Christiana”. W jednej z rozmów wyjaśniał „czy Kościół został zinfiltrowany przez masonerię?”.

Mieczysław Ryba i Robert Derewenda (fot. Maciej Kaczanowski)

W gronie ekspertów zasiada ponadto Małgorzata Żaryn, żona byłego senatora PiS Jana Żaryna, która podpisała list w obronie Roberta Bąkiewicza (szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości), który zakłócał przemówienie uczestniczki powstania warszawskiego podczas jednej z manifestacji w Warszawie.

Zespół ekspertów ma przedstawić propozycję programu do końca miesiąca. Na grudzień planowane są konsultacje.

Opozycja ma obawy

– Nie ma wątpliwości, że to będzie przedmiot prezentujący PiS-owską wersję historii – ocenia Kinga Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. – Nie będzie Lecha Wałęsy, twórcami „Solidarności” będą, jesteśmy o tym przekonani, bracia Kaczyńscycy – dodaje. Zdaniem opozycji partia rządząca chce „wyrzeźbić nowego Polaka na swoją modłę”.

– Nie wiem, skąd te obawy – odpowiada prof. Ryba, który broni zespołu ekspertów i tłumaczy, że są to ludzie ze świata nauki.

– Chodzi o to, aby współczesności nie rozumieć w oderwaniu od wydarzeń historycznych. Weźmy wstąpienie Polski do NATO czy Unii Europejskiej. Wielu z nas może się wydawać, że to działo się niedawno. A dla młodego pokolenia to już jest historia – przekonuje prof. Ryba, którego zdaniem „kwestie historii najnowszej” są w szkołach słabo wykładane. – Pojawiają się pod koniec ostatniej klasy szkół ponadpodstawowych, więc ta wiedza jest mała. Często na jej przekazanie po prostu nie starczy czasu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium