wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kuchnia

Lubelskie Smaki 2013. Będzie konkurs kulinarny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2013, 14:04

Jean Bos<br />
<br />
królewski kucharz z Brukseli, szef Stowarzyszenia Euro-Toques Polska stanie na czele pro
Jean Bos

królewski kucharz z Brukseli, szef Stowarzyszenia Euro-Toques Polska stanie na czele pro

To prestiżowy konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych i restauracji, który towarzyszy 5 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. W dwudniowym gotowaniu na żywo, które odbędzie się na dziedzińcu zamku, uczniowie i zawodowcy udowodnią, że nasza kuchnia przeżywa w Polsce renesans. Po raz pierwszy pokazy i degustacje będą otwarte dla mieszkańców Lublina.

Lubelskie Smaki 2013 to nowa, odświeżona formuła konkursu "Smaki Lubelszczyzny”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W tym roku partnerem merytorycznym konkursu jest Stowarzyszenie Euro-Toques Polska, oddział międzynarodowej instytucji z siedzibą w Brukseli.

– Chcemy, żeby konkurs, przebiegający w tym roku pod hasłem "Renesans kulinarny”, miał w stu procentach profesjonalny wymiar – mówi Jean Bos, który stoi na czele polskiego oddziału Euro-Toques.

Dużo dobrego jedzenia

W piątek, 6 września, na dziedzińcu Zamku Lubelskiego w konkursowe szranki staną uczniowie 6 szkół gastronomicznych z naszego regionu. Na miejscu będą czekać na nich profesjonalne stoiska wyposażone w piece konwekcyjne, tradycyjne kuchnie gazowe, nowoczesne piece Sous-vide.

– Zadaniem młodych adeptów sztuki kulinarnej będzie przygotowanie 6 zakąsek i 6 dań głównych na bazie świeżych lokalnych produktów charakterystycznych dla regionu lubelskiego. Chcemy, żeby wśród produktów pojawiły się ekologiczne jajka, owoce lasów, jagnięcina – tłumaczy Jean Bos.

Jeszcze ciekawiej będzie w sobotę, kiedy na zamkowym dziedzińcu do akcji przystąpią zawodowcy, czyli szefowie kuchni restauracji z Lublina i regionu. – Jestem przekonany, że gotowanie na żywo daje im większą szansę, jest podstawą do sprawiedliwej oceny. To także dodatkowa atrakcja dla obserwującej publiczności – dodaje Jean Bos.

Gdzie ten renesans?

W czym konkurs "Lubelskie smaki” różni się od dotychczasowych edycji znanych jako "Smaki Lubelszczyzny”? Przede wszystkim w zasadach oceny kunsztu kucharzy.

Dania oceni jury techniczne i degustacyjne. Pierwsze oceni przygotowanie stanowiska pracy (maksymalnie 5 punktów), czystość pracy (15 punktów), profesjonalizm pracy (15 punktów) i wygląd stanowiska pracy (5 punktów).

Jury degustacyjne będzie oceniać wygląd i aranżację potrawy (maksymalnie 10 punktów), dobór składników potrawy (15 punktów) oraz smak (35 punktów).
Co będą premiować jurorzy? – Inwencję i talent, smak, kreatywność w podejściu do regionalnej kuchni. Będziemy uważnie przyglądać się pracy – mówi Jean Bos.

Za co można stracić punkty i pogrzebać nadzieję na zwycięstwo? Eksperci zrzeszeni w Euro-Toques zabraniają użycia sztucznych, przygotowanych wcześniej dekoracji i dodatków, gotowych sosów (majonez, ketchup dopuszczalne jako podstawa), przygotowanych wcześniej potraw lub ich elementów, gotowych farszów, uformowanych wcześniej elementów mięsa, warzyw i ciast.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt konkursu "Lubelskie smaki”. Na zamku pojawią się w roli obserwatorów przedstawiciele Kulinarnego Pucharu Polski, rekomendowanego przez WACS (World Association of Chefs Societies), czyli Światowe Stowarzyszenie Społeczności Szefów Kuchni. Jeśli docenią poziom lubelskich zmagań, podejmą decyzję o nominacji "Lubelskich smaków” do Kulinarnego Pucharu Polski.

Dobra restauracjo, zgłoś się!

Dwa lata temu w salach Muzeum Lubelskiego lubelscy restauratorzy zachwycili jurorów wystawnością dań, odwołujących się do kuchni króla Jana III Sobieskiego. Rok temu na dziedzińcu klasztoru Dominikanów kucharze odkrywali "Prowansję Wschodu”. W tym roku konkurs otwiera się na publiczność Europejskiego Festiwalu Smaku, zacięte rywalizacje będą mogli śledzić mieszkańcy Lublina i turyści, którzy specjalnie przyjeżdżają na festiwal.

Konkursowi będzie towarzyszyć ciekawy program z pokazami i szkoleniami dla uczestników oraz dla publiczności, który przewiduje niepowtarzalne atrakcje o charakterze kulinarnym, kulturalnym i promocyjnym. Doradcami merytorycznymi konkursu są: Stowarzyszenie Euro-Toques Polska oraz Willa Win Sp. z o.o. z Lublina. Nabór szkól do konkursu jest już zamknięty. Organizatorzy czekają na zgłoszenia restauracji z Lublina i regionu. Regulamin dostępny jest na stronie: http://www.lubelskie.pl – osobą do kontaktu z ramienia organizatora jest Jadwiga Januszek, sekretariat konkursu "Lubelskie Smaki 2013”, tel. (81) 44 16 785.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Czysmakuje?
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Czysmakuje?
Czysmakuje? (14 lipca 2013 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cieszymy się, że będzie można śledzić poczyniania uczestników. Skorzystamy :).

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!