środa, 21 lutego 2018 r.

Łęczna

Aria operowa na Barbórkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2008, 19:47

Dziś, po raz pierwszy w historii, Dzień Górnika odbędzie przy dźwiękach arii operowych. Pomysł podzielił górników. Choćby dlatego, że po raz pierwszy na galę zaproszono ich żony. Ale tylko niektóre.

Obchody górniczego święta rozpoczną się dziś w cechowni kopalni. Będą przemówienia władz i medale dla górników. Potem był zawsze uroczysty obiad w kopalnianej stołówce. Tak było co roku.

Ale tym razem druga część uroczystości została przeniesiona ze stołówki w Bogdance do Filharmonii Lubelskiej. Tutaj górnicy wysłuchają koncertu arii operowych w wykonaniu muzyków Teatru Muzycznego.

- Czy pójdę na galę? Raczej nie. Nigdy w czymś takim nie brałem udziału - mówi Alfred Bondyra, szef "Solidarności” w Bogdance. - Pójdziemy z żoną na imieniny do sąsiadki Basi.

Na operową galę Bondyra został zaproszony z żoną. To też nowy zwyczaj w Bogdance. Problem w tym, że nie wszyscy górnicy dostąpili tego zaszczytu.

- Ci, co w zaproszeniu nie mieli dopisku "z osobą towarzyszącą” zezłościli się i chyba nie pójdą - przyznaje Bondyra. - Bo dlaczego kolega może przyjść z żoną, a on nie?

- Kto to wymyślił?! - denerwuje się jeden z górników. - Nie chodzi tylko o żony. 4 grudnia powinniśmy świętować w kopalni, a nie na jakichś salonach. Tradycja to tradycja.

O to, kto wpadł na pomysł operowej gali dla górników spytaliśmy w komitecie organizacyjnym Barbórki. - Ja nic nie wiem, proszę pytać rzecznika - ucina Mariusz Hamerski, przewodniczący komitetu.

Rzecznik Bogdanki Tomasz Zięba też nie chciał zdradzić, czyj to pomysł. - Chcieliśmy po prostu nadać obchodom barbórkowym bardziej uroczystą oprawę. I podkreślić rolę Bogdanki w naszym regionie - wyjaśnia Zięba. - A dlaczego niektórzy zostali zaproszeni z żonami, a inni nie? Bo nie dla wszystkich wystarczyło miejsc.

Na Dzień Górnika w Filharmonii zaproszono ponad 400 górników i pracowników kopalni. Będzie też ponad 200 innych gości.

- To nasze najważniejsze święto. A 70 proc. górników mieszka w Łęcznej, tu jest nasza kopalnia. Po co przenosić te uroczystości do Lublina? - pyta Bogusław Szmuc, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Bogdance.

Szmuc na galę też się nie wybiera. Tłumaczy, że ma sporo roboty ze związkowymi imprezami barbórkowymi. Ale próbuje bronić pomysłu: - Raz spróbować można. Wiem, że górnicy się śmieją, ale jak to wypali, to może się przekonają.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
elb
Gość
zdziwiony?
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

elb
elb (17 grudnia 2008 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2008 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No Bondyrze ciężko sięgac do kostek bo tak niski ma poziom, ale co się dziwić w S większość taka jest...
Rozwiń
zdziwiony?
zdziwiony? (5 grudnia 2008 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nabierz człeniu kultury.. .Bo p. Bondyrze nie siegasz kostek!!
Rozwiń
chart
chart (4 grudnia 2008 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Górniku, czytaj ze zrozumieniem. Filharmonia jedynie udostępnia salę, koncert realizuje Teatr Muzyczny, co jest "odwdzięczeniem" się za 300-tysięczny sponsoring "Traviaty" przez kopalnię. Nb ciekaw jestem jak to wszystko zostanie rozliczone, bo strasznie to jakieś przekombinowane...
Rozwiń
zdziwiony tym
zdziwiony tym (4 grudnia 2008 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahahah........
cytat:
- Czy pójdę na galę? Raczej nie. Nigdy w czymś takim nie brałem udziału - mówi Alfred Bondyra, szef "Solidarności” w Bogdance. - Pójdziemy z żoną na imieniny do sąsiadki Basi.
Pan Bondyra-swiatowiec nigdy[size=3] w czymś takim [/size]nie brał udziału
Czas więc zaczerpnąc trochę KULTURY panie przewodniczący
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!