Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

3 czerwca 2017 r.
8:05

Awantura o dwa złote. Burmistrz Łęcznej wzywa radnego do sprostowania

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 16 A A
(fot. (fot. Archiwum))

Po raz kolejny zaiskrzyło pomiędzy burmistrzem Teodorem Kosiarskim a radny, liderem opozycji, Mariuszem Fijałkowskim. Tym razem poszło o wypowiedź radnego w naszym tekście dotyczącym podwyżek wody w tym mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W miniony poniedziałek opublikowaliśmy tekst „Groszowa podwyżka wzbudza emocje”.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej przedstawiło nowy cennik usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Chodziło o podwyżkę nieco ponad 3 grosze za metr sześcienny. W komentarzu radny Mariusz Fijałkowski powiedział: ktoś może powiedzieć, że podwyżka o 3 grosze to żadna podwyżka. Biorąc jednak pod uwagę, jak napompowane są ceny wody i ścieków w Łęcznej, każda, ale to każda podwyżka jest zwyczajnie nieuzasadniona. Warto tylko przypomnieć, że kilka lat temu w cenie jednego metra sześciennego ścieków były 2 zł kredytu zaciągniętego na modernizację oczyszczalni ścieków. Kredyt został już dawno spłacony, jego część nawet umorzona, a cena nie spadła.

Burmistrz odparowuje

Owe dwa złote wywołały burzę. W oficjalnym piśmie wysłanym do radnego oraz naszej redakcji burmistrz Kosiarski wzywa radnego do sprostowania. – Powtarzanie przez pana stwierdzenia, że „w cenie jednego metra sześciennego były 2 złote kredytu zaciągniętego na oczyszczalnię...” jest kłamstwem, a do tego kłamstwem powtarzanym celowo. W cenie wody i ścieków nigdy, podkreślam nigdy, nie było żadnych 2 złotych spłaconego kredytu. Miał pan to wielokrotnie „łopatologicznie wyjaśniane” – pisze burmistrz.

Na reakcję nie trzeba było czekać. – W związku z pismem przesłanym przez Urząd Miejski w Łęcznej oświadczam, że stanowiło ono marną prowokację mającą odwrócić uwagę opinii publicznej od podwyżki cen za wodę i ścieki w Łęcznej oraz sprawy wodociągu do Ciechanek za ponad 800 tys. zł. Zawiera ono szereg pomówień pod moim adresem (...) – odparowuje radny. – Burmistrz Kosiarski twierdzi w nim, że rzekomo nieprawdziwym jest stwierdzenie: w cenie jednego metra sześciennego ścieków były 2 zł kredytu...” Skonfrontowałem więc to stwierdzenie ze słowami byłego wieloletniego zastępcy burmistrza Łęcznej oraz do chwili obecnej członka rady nadzorczej PGKiM Łęczna Dariusza Kowalskiego, zamieszczonymi na łamach Dziennika Wschodniego w artykule „Podwyżki ceny wody i ścieków w Łęcznej: Więcej zapłaci 7 tys. rodzin” z 23 maja 2011 r.

Kowalski stwierdza tam: w minionym roku spółka komunalna odnotowała straty (ponad 626 tysięcy złotych) z tytułu dostaw wody. Niestety nie możemy dopuścić do zadłużania komunalnej spółki. Trzeba dodać, że 2 złote w cenie każdego metra sześciennego ścieków to koszt pożyczki na modernizacje oczyszczalni – argumentuje radny.

Radny nie daje za wygraną

– Obnażyłem kłamstwa pana Kosiarskiego. Dlatego też podczas sesji zażądałem od pana Kosiarskiego publicznych przeprosin za pomówienie – dodaje radny.

Urząd nie zamierza jednak spuszczać z tonu. – Podtrzymujemy żądanie sprostowania przez pana M. Fijałkowskiego nieprawdziwych informacji. Wypowiedź zastępcy burmistrza D. Kowalskiego z 23 maja 2011 r. była co prawda nieuprawnionym uproszczeniem. Częściowo została jednak wyjaśniona panu Fijałkowskiemu na sesji następnego dnia 24 maja 2011 r. przez D. Kowalskiego. Na sesji w maju 2015 r. wiceprezes PGKiM, Piotr Hałas, wprost odpowiedział panu Fijałkowskiemu, że tych 2 zł kredytu nigdy nie było w cenie ścieków. Przez ile jeszcze lat Pan Fijałkowski będzie się powoływał na wielokrotnie sprostowaną publicznie wypowiedź byłego zastępcy burmistrza? – pyta burmistrz.

Pozostaje jeszcze sprawa wodociągu do Ciechanek. – Na sesji wyjaśniono, z czego wynikał wzrost kosztów inwestycji w porównaniu do wstępnych założeń. Straż pożarna postawiła warunki powodujące dwukrotny wzrost przekroju rur, z kolei brak zgód mieszkańców na przeprowadzenie wodociągu przez prywatne działki, jak również warunki postawione przez zarządcę drogi związane były z koniecznością wykarczowania ponad 100 pni drzew – tłumaczy Grzegorz Kuczyński, rzecznik magistratu w Łęcznej. – Wszyscy radni zgodzili się, że wykonanie tego wodociągu dla tej części miasta było niezbędne.

Podkreślali to również przedstawiciele opozycji, chociaż wcześniej zarzucali, że burmistrz ten wodociąg robi dla siebie.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 czerwca 2017 o 08:58
Kosiarski niech ci odda.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2017 o 08:46
Fijałkowski oddawaj moje dwa złote!
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 23:07
Czas ostudzić Trola! Chyba wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Rzeczywiście jak można brać pieniądze  za pracę której się nie wykonało, bo zwołanie i uczestnictwo w komisji bezpieczeństwa jest pracą a ty brałeś  nie pracując. Szanowny panie  oddaj co nie słusznie pobrałeś. Kto tak naliczył, na jakiej podstawie wypłacono mu pieniądze? Panie Starosto, czy to jest zgodne z przepisami? TVP-3 i prasa regionalna czeka na taki temat.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 22:13
Przeprowadził kalkulację, że Kuczyński nie zwoływał komisji w powiecie ale kasę brał. Ciekawe czy będzie protestował. A żona w MOPS, ale to już dawno pewnie wszyscy zapomnieli?
Avatar
MF / 4 czerwca 2017 o 21:29
A tej Fijałkowski to chociaż podważył jakieś liczby, wskazał gdzie jest zła kalkulacja czy sobie tak po prostu mówił że drogo. Chlep też drogi, benzyna również. Będzie protestował?
Avatar
Podpis / 4 czerwca 2017 o 20:48
abelard napisał:
Czy dziennik napisze ze komunalna pomyliła sie o pol duzej banki w szacunkach dla wodociagu? Napiszcie tez jak Kuczyński bral kase ze starostwa za nic przez prawie caly rok
 jakby o tym napisali to by urząd przestał im gotowe artykuły wysyłać
Avatar
#$%& / 4 czerwca 2017 o 12:45
"KOMPROMITJE"-coś nowego w Łęcznie......?
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 10:11
Nie strasz nie strasz bo sie KOSIARSKI kompromitje
Avatar
??????????sie pytam / 4 czerwca 2017 o 10:07
a co ma kuczyński do "f"  do wody,ścieków i innych "***reli"?
Avatar
abelard / 4 czerwca 2017 o 07:06
Czy dziennik napisze ze komunalna pomyliła sie o pol duzej banki w szacunkach dla wodociagu?  Napiszcie tez jak Kuczyński bral kase ze starostwa za nic przez prawie caly rok
Avatar
Gość / 5 czerwca 2017 o 08:58
Kosiarski niech ci odda.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2017 o 08:46
Fijałkowski oddawaj moje dwa złote!
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 23:07
Czas ostudzić Trola! Chyba wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Rzeczywiście jak można brać pieniądze  za pracę której się nie wykonało, bo zwołanie i uczestnictwo w komisji bezpieczeństwa jest pracą a ty brałeś  nie pracując. Szanowny panie  oddaj co nie słusznie pobrałeś. Kto tak naliczył, na jakiej podstawie wypłacono mu pieniądze? Panie Starosto, czy to jest zgodne z przepisami? TVP-3 i prasa regionalna czeka na taki temat.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 22:13
Przeprowadził kalkulację, że Kuczyński nie zwoływał komisji w powiecie ale kasę brał. Ciekawe czy będzie protestował. A żona w MOPS, ale to już dawno pewnie wszyscy zapomnieli?
Avatar
MF / 4 czerwca 2017 o 21:29
A tej Fijałkowski to chociaż podważył jakieś liczby, wskazał gdzie jest zła kalkulacja czy sobie tak po prostu mówił że drogo. Chlep też drogi, benzyna również. Będzie protestował?
Avatar
Podpis / 4 czerwca 2017 o 20:48
abelard napisał:
Czy dziennik napisze ze komunalna pomyliła sie o pol duzej banki w szacunkach dla wodociagu? Napiszcie tez jak Kuczyński bral kase ze starostwa za nic przez prawie caly rok
 jakby o tym napisali to by urząd przestał im gotowe artykuły wysyłać
Avatar
#$%& / 4 czerwca 2017 o 12:45
"KOMPROMITJE"-coś nowego w Łęcznie......?
Avatar
Gość / 4 czerwca 2017 o 10:11
Nie strasz nie strasz bo sie KOSIARSKI kompromitje
Avatar
??????????sie pytam / 4 czerwca 2017 o 10:07
a co ma kuczyński do "f"  do wody,ścieków i innych "***reli"?
Avatar
abelard / 4 czerwca 2017 o 07:06
Czy dziennik napisze ze komunalna pomyliła sie o pol duzej banki w szacunkach dla wodociagu?  Napiszcie tez jak Kuczyński bral kase ze starostwa za nic przez prawie caly rok
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 54 7

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 3 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 16

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 3 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!