sobota, 17 marca 2018 r.

Łęczna

Cyców: Budowlańcy natrafili na butelkę z aktem erekcyjnym sprzed 73 lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2010, 18:04
Autor: Paweł Puzio

73 lata w zalakowanej butelce przeleżał akt erekcyjny pod fundamentami Urzędu Gminy w Cycowie. Kartka pergaminu ze starannie wykaligrafowanym tekstem doskonale przetrwała próbę czasu.

Butelkę z pergaminem odkrył Zbigniew Kowalczyk, pracownik firmy Gaz Serwis z Lublina.

– Pod koniec ubiegłego tygodnia kuliśmy młotem udarowym fundamenty starego budynku. Nagle zauważyłem białą kartkę. Delikatnie ją wyjąłem i zaniosłem do urzędu – opowiada Zbigniew Kowalczyk.
– To akt erekcyjny złożony w fundamenty pod budynek urzędu 2 października 1937 roku – mówi Jan Baczyński vel Mróz, wójt gminy Cyców.

W tym roku gmach przechodził generalny remont i rozbudowę. – Nie wiedzieliśmy o tym akcie i nigdzie w historiografii gminy nie ma o nim nawet małej wzmianki. Spodziewałem się jednak, że gdzieś taki dokument może być wmurowany. Powiem szczerze, że już straciłem nadzieję, bo remont praktycznie kończy się – dodaje wójt.

Jeszcze mocniej zabiło serce zastępcy wójta. – W akcie widnieje m.in. nazwisko mojego dziadka, który przed wojną był sołtysem wsi Sewrynów. Proszę spojrzeć, jak to pięknie jest napisane – mówi Wiesław Pikuła. – Ci ludzie naprawdę mieli wielki szacunek dla Ojczyzny.

List z przeszłości pokazuje wielokulturowość przedwojennego Cycowa, wówczas leżącego w powiecie chełmskim, gminie Wiszniewice. – Tu przed wojną było tylko kilka polskich rodzin. Większość to Żydzi i Ukraińcy – mówi Sławomir Kazimierz Enskajt, fryzjer w Cycowie a zarazem regionalista. – O proszę, na akcie jest kilka nazwisk z mojej rodziny. To ważny dokument dla naszej społeczności.
Teraz pergamin trafi do renowacji. – A potem umieścimy go w godnym miejscu, w sali posiedzeń Rady Gminy – kończy wójt Baczyński vel Mróz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
WIKIPEDIA
WIERZYCIEL
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 grudnia 2010 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie! Co to za dziwna dyskusja?... Czy nie jest dla Was ważne poznawanie swojej historii, swoich rodzinnych korzeni? Chociażby po to by wiedzieć skąd pochodzimy i jakie są dzieje naszych przodków!... Przecież w dzisiejszej dobie takiego tempa życia i powszechnej globalizacji - przemieszczanie się ludności jest tak duże, że niewielu jest tu tzw "rodzimych" mieszkańców, którzy znają dokładnie dzieje tej wsi. Myślę, ze powinniśmy to "znalezisko" potraktować jako coś naprawdę dla nas wartościowego - BO TAKIM JEST!!!. Ja bardzo się cieszę, że włodarze gminy nie zachowali tej wiadomości tylko dla siebie, ale się nią z nami dzielą!
A tak jako podsumowanie powiem tylko tyle: TO JEST BARDZO DOBRA WRÓŻBA DLA NOWO ODDAWANEGO BUDYNKU I LUDZI KTÓRZY W NIM BĘDĄ Z RACJI PRACY LUB TEZ ZAŁATWIANYCH SPRAW!... A wszyscy Ci, którzy tylko krzyczą i wypisują bzdury, mam 100% pewność nigdy "NIE SPLAMILI SIĘ PRACĄ NA RZECZ INNYM", oprócz oczywiści krytykowania tych, którym CHCE SIĘ CHCIEĆ...
Tak z racji zbliżających się świąt: OPAMIĘTANIA ŻYCZĘ!!!
Rozwiń
WIKIPEDIA
WIKIPEDIA (21 grudnia 2010 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ciekawska blondynka' timestamp='1292792098' post='408373']
73-letnia erekcja? Niesamowite..
[/quote]
Zjrzyj do wikipedii co to jest akt erekcyjny.
Rozwiń
WIERZYCIEL
WIERZYCIEL (21 grudnia 2010 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lukasz' timestamp='1292790367' post='408360']
cyców kraina przekrętów i syfu, nic się nie dzieje a władza się chwali no właśnie czym ?? niech napiszą o deficycie budżetu, radnych po podstawówce, co sie nie znają na niczym o przekrętach z podatkami o totalnym marazmie i wielkim kolesiostwu, jak to samochód szkolny w niedziele odwozi lokalne "VIPY" do domów po libacjach no ciekawe za czyje pieniądze ? Pozdrawiam z sąsiedniej gminy,
[/quote]
Nie podszywaj się pod innych oddaj ludziom długi,bo niektórzy czekają po kilkanaście lat.
Rozwiń
Cycowiak zza Oceanu
Cycowiak zza Oceanu (21 grudnia 2010 o 04:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak potrzebuję informacji o swojej okolicy mam ją aktualną na stronie Urząd Gminy Cyców ,lub Zespół Szkół w Cycowie oczywiście wyszukiwarka GOOGLE.
Rozwiń
majkel
majkel (20 grudnia 2010 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='BATnaCZERWONYCH' timestamp='1292783838' post='408305']
A ciekawe czy napisali o tym że za kilkadziesiąt lat Cycowem będą rządzić Czerwoni z błym sekretarzem PZPR panem Baczyńskim vel Mrozem ps. RUDY LIS na czele. Brawa dla pana wójta który pomimo braku wykształcenia (bo wyższy uniwersytet LENINOWSKO MARKSISTOWSKI mgr nie dawał )dzielnie udaje że rządzi w naszym ciemnogrodzie, i dba starannie o rozwój swoich ludzi którzy go wybrali, rozwijając biurokracje, i umarzając podatki, ale tylko znajomym,popierajcym go radnym radnym itp, niech żyje nam sto lat czerwony raj, z królem vel Mrozem ps. POMARAŃCZ, zwanym dalej CZERWONYM
[/quote
No nie napisali też,że po 2002r już nie będzie podrabiania Praw Jazdy.
No nie napisali również,że demokracja da prawo skazańcom kondydować na urzędy.
Dlatego proszę, oszuście nie kandyduj już bo wstyd ,,ciemnogrodzianom,, przynosisz.
Ps.Dobrze ,że Ci ,,ciemnogrodzianie,,dali ci tylko parę głosów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!