środa, 21 marca 2018 r.

Łęczna

Elektrownia w Starej Wsi: Urzędnicy za, ekolodzy przeciw

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2014, 08:45
Autor: Paweł Puzio

Jeszcze w tym roku Urząd Miejski w Łęcznej wyda decyzję środowiskową w sprawie budowy elektrowni w Starej Wsi. Na uwagi mieszkańców i organizacji urzędnicy czekają tylko do 8 września

Dobiegają do końca konsultacje społeczne w sprawie decyzji środowiskowej dotyczącej budowy elektrowni węglowej w Starej Wsi pod Łęczną. Pozytywne opinie w sprawie tej inwestycji wydał już sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

- Do 8 września czekamy na ostatnie uwagi i wnioski obywateli oraz zainteresowanych instytucji - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik łęczyńskiego Ratusza.
Elektrownię chce zbudować francuski koncern energetyczny GDF Suez, właściciel siłowni w Połańcu. Rok temu francuski producent energii podpisał list intencyjny ze spółką Lubelski Węgiel Bogdanka. - Nad tym projektem pracujemy już od 2008 roku. Z budową elektrowni zamierzamy ruszyć w 2016 roku, aby w 2020 wpiąć się do sieci energetycznej - mówił rok temu Grzegorz Górski, wówczas prezes, a obecnie członek Rady Nadzorczej GDF Suez Energia Polska.

Inwestycja ma kosztować 3,5 mld zł. Przy budowie ma pracować około 1500 osób, potem w siłowni znajdzie zatrudnienie ok.140 osób.

Pomysł budowy elektrowni siłowej nie każdemu się podoba. Negatywne zdanie o projekcie mają cztery polskie towarzystwa ekologiczne. - Gminy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego promują się jako tereny, gdzie można cieszyć się nieskażona przyrodą i czystym powietrzem. Tysiące mieszkańców Lublina ma tam działki rekreacyjne. Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, ale kto będzie chciał odpoczywać w cieniu kominów elektrowni? Liczba osób czerpiących dochody z turystyki znacznie przekracza liczbę miejsc pracy oferowanych przez kopalnię i elektrownię razem wzięte - argumentuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Ekolodzy podnoszą także mocniejsze argumenty. - Do liczby 5400 przedwczesnych zgonów rocznie w wyniku emisji zanieczyszczeń z polskich elektrowni blok węglowy w Łęcznej może dodać kolejne 55 - wylicza Gorczyca. - Elektrownia ma rocznie emitować ponad 3 tys. ton dwutlenku siarki i ponad 300 ton niebezpiecznego pyłu PM10. Koszty leczenia chorób powinny być ujęte w ogólnym bilansie inwestycji - dodaje, powołując się na dane z raportu przygotowanego przez ekspertów z Uniwersytetu w Stuttgarcie

W toku konsultacji społecznych do tej pory wpłynęło siedem zapytań: 4 od organizacji, 3 od osób fizycznych. - Na wszystkie odpowiedzieliśmy. Teraz czekamy na decyzję UM Łęczna - zapewnia Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Grupy GDF Suez.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, mimo protestów ekologów, opinia środowiskowa Urzędu Miasta w Łęcznej będzie pozytywna. - Po wydaniu decyzji nie będzie już czasu na uwagi i sugestie. Strony będą miały jedynie czas na zaskarżenie decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie - dodaje Kuczyński.
GDF Suez po otrzymaniu decyzji środowiskowej będzie mógł się ubiegać o pozwolenia na budowę Starostwie Powiatowym w Łęcznej. To będzie ostatni "papierek” niezbędny do rozpoczęcia budowy siłowni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: elektrownia stara wieś
karol
Gość
Pracownik ratusza
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

karol
karol (8 listopada 2014 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

2,700000000 kosztują panele fotowoltaiczne na farmę 500 megawat zdrowe słoneczka nam nie brakuje jestem przeciwny takim inwestycją może  jeszcze będą dostawać dopłaty do zielonej energii

takie cuda to tylko u nas 70 km drogi szybkiego ruchu budowali 4 lata  podczas gdy ze Świecka w kierunku Poznania 100 km autostrady w 7 miesięcy i dziwimy się że to Polska B tu każdy myśli że trzeba załatwić i oni załatwili teraz w wyborach ludzie zachęcają mnie do głosowania na człowieka tylko dlatego że on załatwi dla gminy na pytanie co  nie ma odpowiedzi

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2014 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A przy okazji, gdzie jest wynalazek rodem z lubelszczyzny uzyskiwania paliwa z filtrów . Przecież to też proekologiczny i co? Rafinerie się zaangażowały?

To zmniejszyło by lobby rafineri na paliwo, ogólnie w ochronie środowiska na tak wysokim szczeblu jak elektrownie głównie chodzi o pieniądze. Chory system zauważ że nic teraz nie idzie w dobrym kierunku. a w odzysk Co2 i zamiana na paliwo trzeba wsadzć dużo energii i paliwo było by droższe od tego dzisiaj ale gdyby chodziło o dobro środowiska to może by ten sektor to chciał dofinansowywać ale żyjemy w czasach zysku za wszelką cęnę ....

Rozwiń
Pracownik ratusza
Pracownik ratusza (20 sierpnia 2014 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe czemu Francuzi u siebie nie postawią tych elektrowni tylko wciskają syf i zacofanie biedakom na wschodzi. O dziwo francuski rząd ma ambitne plany budowy nowych instalacji OZE. Ale u nas wciska się ludziom do głowy, że OZE drogie, a węgiel - taniocha. Ani nie truje, ani nie zanieczyszcza. Tylko ciekawe czemu w Stanach zamykają na potęgę elektrownie węglowe, a u nas budują. Acha, no i oczywiście ekolog to złodziej i wyłudzacz, a politycy i wielkie koncerny to sami prawowici i kochający ludzkość istoty działające wyłącznie charytatywnie, żeby ludziom było dobrze i miło... Proszę się zastanowić, co Państwo tutaj wypisujecie...żal

Rozwiń
kolo
kolo (20 sierpnia 2014 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ekolodzy do banda złodzieji, wszystkie ich argumenty są dla wyłudzenia pieniędzy. LUDZIE ROZUMNI w temacie wiedzą że od 2016 wchodzą zaostrzenia środowiskowe na NOx SOx CO2 i pył, przez co technologia elektrowni będzie najnowocześniejsza, widziałem w niemczech elektrownie węglowe z ZEROWYMI emisjami gazów 0 NOx, 0 SOx, 0 pyłu itd. z kominów wydostaje się praktycznie tylko PARA WODNA którą widać tylko w niskich temperaturach. Wybuch wulkanu rok temu wyrzucił 10000x więcej gazów niż od początku ludzkość wyprodukowała z przemysłu. NIE DAJCIE SOBIE MYDLIĆ OCZU. A CO2 potrzebują rośliny do wzrostu to jest ich pokarm. My z każdym wydechem wydychamy CO2 niedługo nam będą kazali płacić!! 

Więc jestem ZA bo wiem że będzie to CZYSTA elektrownia z NAJNOWSZĄ technologią będziemy spalać nasz Polski węgiel ludzie będą mieli prace wykarmią rodziny i będą szczęśliwi!!!!!!!!!! 

A przy okazji, gdzie jest wynalazek rodem z lubelszczyzny uzyskiwania paliwa z filtrów . Przecież to też proekologiczny i co? Rafinerie się zaangażowały?

Rozwiń
kolo
kolo (20 sierpnia 2014 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dokąd banda ekoterrorystów będzie rządzić w tym poje***ym kraju? Jak nie kler to eko-banda. Łęczyńska wladzo, panowie  decydenci . Chcemy elektrowni bo ona przynosi pieniądze,. wszelkie bandy anty--- przepędzić a jak trzeba to my udzielimy sie spolecznie aby przepędzić te bandy eko...

Szkoda,że nie ma łapek. Ode mnie kciuk w górę

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!