Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 grudnia 2014 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Georadar prześwietlił rynek w Łęcznej. Skarbów nie ma

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 4 A A

Mamy złe informacje dla amatorów sensacji historycznych. Rynek II w Łęcznej nie kryje żadnych tajemnic. Takie są wyniki badań wykonanych georadarem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od kilku tygodni po Łęcznej krążyły domysły na temat tajemnic, a być może skarbów, ukrytych pod Rynkiem II. Znane są już pierwsze wyniki badania georadarem, które weryfikują wątpliwości i domysły na temat tego, co znajduje się pod powierzchnią rynku.

- W czasie badań wykonano 50 skanów obszaru Rynku II i przyległych ulic. Urządzenie wykryło kilkadziesiąt tzw. anomalii, czyli miejsc, które odróżniają się od otaczającego terenu. Odkryto obiekty naturalne oraz inne, które są efektem działalności człowieka. Niektóre z nich są jedynie punktami, a niektóre rozciągają się na powierzchni kilku metrów kwadratowych - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy łęczyńskiego magistratu.

Wyniki badań wykazały, że "stary” rynek jest średnio pół metra pod poziomem dzisiejszego. Niegdyś był tam lessowy wąwóz, biegnący ku południowemu zachodowi, w kierunku placu Kanałowego i ulicy Kanałowej, a stamtąd do Wieprza.

- I to się zgadza z wcześniejszymi badaniami. W trakcie nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas rewitalizacji Rynku I odsłonięto boczną odnogę tego wąwozu, która może być reliktem średniowiecznej fosy - dodaje Kuczyński.

Z biegiem czasu wąwozy zostały stopniowo zasypane i utwardzone belkami drewnianymi. Tak że powstał trakt komunikacyjny.
Amatorzy sensacji, niestety, będą zawiedzeni. - Należy jednoznacznie stwierdzić, że pod Rynkiem II nie ma lochów. Jedyny przestrzenny obiekt kubaturowy zlokalizowano w okolicach przychodni w północno-wschodniej części rynku. Jest to niewielkie pomieszczenie o szerokości około 1 metra i długości nie większej niż 2 metry. Prawdopodobnie georadar odkrył murowaną piwnicę - dodaje Kuczyński.
Na powierzchni rynku odkryto także ślady utwardzenia ulic podobnych do tych odkrytych na Rynku I. Georadar nie wskazał, aby pierzeje rynkowe były regulowane, co sugeruje plan miasta z 1846 r. wykonany po pożarze Łęcznej.

- Weryfikacja tej tezy będzie możliwa dopiero w trakcie planowanej przebudowy kamienic na Rynku II - kończy Kuczyński. A ta ruszy na wiosnę przyszłego roku.

Szczegółowe badania odkrytych obiektów będą możliwe dopiero w trakcie robót budowlanych związanych z planowaną rewitalizacją Rynku II. O ich zakresie i sposobie prowadzenia zdecyduje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zapozna się z wynikami badań przeprowadzonych w Łęcznej.
Czytaj więcej o:

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzok czy ptok / 21 grudnia 2014 o 16:14

Dobrze prawisz ... tylko nick sobie zmień na łęcznianin bo miasto nazywa się Łęczna a nie Łęczyna

Avatar
łęczynianin / 21 grudnia 2014 o 15:40

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obecnego sklepu meblowego a właściwie magazynu na ul.Partyzanckiej na poziomie ponad 5m w głąb odkryto zabytkowe kute półkoliste drzwi prowadzące dalej w głąb????A czy ktoś miał okazję i przyjemność zejść do piwnic nieżyjącego już Pana Wasilewicza ???????To jakim dziwnym trafem od Zawiepszyc w stronę ŁĘCZNEJ w starych kronikach było bardzo dużo wzmianek o podziemiach??????Cóż chyba lepiej inwestować w coś co będzie w rękach prywatnych i ktoś będzie czerpał z tego zysk ,niż miasto i mieszkańcy....Czy tak samo pod dawnym pałacem na Podzamczu także nic nie było ???????Panowie geolodzy wysilcie się bardziej i zapoznajcie się z kronikami choć by prowadzonymi przez osoby duchowne ,a dowiecie się wiele i dużó  ciekawych wiadomości.Polecam WARTO!!!

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obec... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2014 o 12:39

Z tego co ja się dowiadywałem kiedyś to gdzieś w okolicach kościoła Św.Magdaleny jest 'loch' w którym są szczątki ludzi, którzy zmarli na cholerę. Oczywiście dokładnego miejsca nikt nie poda bo odkopanie tego miejsca mogłoby spowodować kolejną epidemię tej groźnej choroby.

Avatar
twister / 18 grudnia 2014 o 12:31

Przecież Łęczna to wiocha.... co najwyżej można pod rynkiem znaleźć dobrze zachowane krowie gów..na

Avatar
krzok czy ptok / 21 grudnia 2014 o 16:14

Dobrze prawisz ... tylko nick sobie zmień na łęcznianin bo miasto nazywa się Łęczna a nie Łęczyna

Avatar
łęczynianin / 21 grudnia 2014 o 15:40

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obecnego sklepu meblowego a właściwie magazynu na ul.Partyzanckiej na poziomie ponad 5m w głąb odkryto zabytkowe kute półkoliste drzwi prowadzące dalej w głąb????A czy ktoś miał okazję i przyjemność zejść do piwnic nieżyjącego już Pana Wasilewicza ???????To jakim dziwnym trafem od Zawiepszyc w stronę ŁĘCZNEJ w starych kronikach było bardzo dużo wzmianek o podziemiach??????Cóż chyba lepiej inwestować w coś co będzie w rękach prywatnych i ktoś będzie czerpał z tego zysk ,niż miasto i mieszkańcy....Czy tak samo pod dawnym pałacem na Podzamczu także nic nie było ???????Panowie geolodzy wysilcie się bardziej i zapoznajcie się z kronikami choć by prowadzonymi przez osoby duchowne ,a dowiecie się wiele i dużó  ciekawych wiadomości.Polecam WARTO!!!

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obec... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2014 o 12:39

Z tego co ja się dowiadywałem kiedyś to gdzieś w okolicach kościoła Św.Magdaleny jest 'loch' w którym są szczątki ludzi, którzy zmarli na cholerę. Oczywiście dokładnego miejsca nikt nie poda bo odkopanie tego miejsca mogłoby spowodować kolejną epidemię tej groźnej choroby.

Avatar
twister / 18 grudnia 2014 o 12:31

Przecież Łęczna to wiocha.... co najwyżej można pod rynkiem znaleźć dobrze zachowane krowie gów..na

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 41 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra