środa, 21 marca 2018 r.

Łęczna

Gmina Ludwin: Podnosimy cenę za wywóz śmieci. Mieszkańcy: Będzie brudniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2009, 15:02

Musimy wspólnie dbać o środowisko - twierdzą władze Ludwina i podnoszą ceny za wywóz odpadów. Właściciele działek rekreacyjnych uważają ten krok za… antyekologiczny.

Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Gmina usunęła kontenery, które do tej pory stały w określonych punktach zbiorczych.

- Nie widzę w tym sensu. Nie dość, że utrudniają nam życie, to jeszcze musimy do tego dopłacać - mówi oburzony Zbigniew Szczepaniak, właściciel działki.

- Gmina po prostu chce zrobić na tym biznes - dodaje Mieczysław Hrycaj.
W miejscu starych kontenerów pojawią się nowe na frakcję mokrą i suchą. Poza tym będzie obowiązywał dodatkowy podział. W ramach miesięcznej opłaty mieszkańcy gminy i działkowicze dostaną specjalne worki na makulaturę, szkło, plastik i pozostałe odpady.

- Opłata będzie uzależniona od rodzaju zbiórki - informuje Sławomir Czubacki, zastępca wójta. Najmniej - 4.30 zł zapłacą właściciele, którzy mają na działce własny kompostownik. Przy zbiórce selektywnej opłata będzie wynosić już 6,40 zł za jeden worek na określony rodzaj odpadów. Najwięcej będą musieli wyłożyć ci, którzy nie chcą segregować śmieci na własną rękę - 8.60zł za worek na wszystkie odpady.

- Dotychczas płaciliśmy za wywóz 26 zł rocznie. Teraz nie chcę nawet myśleć, ile mnie to wyniesie - narzeka Szczepaniak.
Mimo że na działkach sezon się jeszcze nie zaczął, już widać pierwsze efekty nowej uchwały.

-Nie ma kontenerów, więc ludzie zaczynają wyrzucać śmieci gdzie popadnie. Wszędzie pełno butelek, trawy, liści. Ostatnio znaleźliśmy nawet oponę samochodową -opowiada Hrycaj. - Można sobie wyobrazić, co się będzie działo, jak się zrobi ciepło i ludzie zaczną przyjeżdżać -dodaje Szczepaniak.

Uchwała ma wejść w życie w kwietniu.

- Odpady, które nie będą w oznaczonych workach, nie zostaną wywiezione. Będziemy stosować kary pieniężne wobec tych, którzy nie podpiszą z nami umowy - zapowiada Czubacki. -Musimy wspólnie dbać o środowisko i nauczyć się odpowiedzialności. Właściciele działek nie chcą się na to zgodzić i liczą, ze gmina zmieni swoje stanowisko.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
h.k
????
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

h.k
h.k (26 marca 2009 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może ktoś zajmie się tym problemem w gminie Firlej . jezioro w Firleju jest już ładnie zagospodarowane - natomiast J. Kunowskie 2 km dalej nie ma nic. Były śmietniki ale ich nie ma, działkowiczów to denerwuje, chcą płacić tylko nie wiadomo komu !
Rozwiń
????
???? (25 marca 2009 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skąd w tytule "...Mieszkańcy: będzie brudniej" skoro artykuł oparty na opinii dwóch działkowiczów??
Wnisek prosty: wiadomo kto głównie zaśmieca pojezierze
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2009 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czarny napisał:
a w gminie Łęczna wywóz śmieci selekcjonowanych kosztuje 223,92 pln. za rok. ,,nieważne, posiadasz śmieci czy nie,, i tak straż miejska ściągnie opłatę i znowu szykują podwyżkę.

Czarny nie ma takiego gospodarstwa, które by nie produkowało żadnych odpadków.
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (24 marca 2009 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Póki co w Gminie Ludwin wywozem śmieci nie zajmuje się żaden zewnętrzny podmiot stąd ceny są przystępne, a działkowicze - "świadomi potrzeby ochrony środowiska" protestują, bo w Lublinie muszą płacić za wywóz śmieci horendalne sumy, więc większośc śmieci zwłaszcza tych, za które trzeba wnosić dodatkowe opłaty ląduje na Pojezierzu, a znaczna część na terenie Gminy Ludwin, w końcu przyjeżdżający tu to ludzie wykształceni, więc umieją liczyć
Rozwiń
Czarny
Czarny (23 marca 2009 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a w gminie Łęczna wywóz śmieci selekcjonowanych kosztuje 223,92 pln. za rok. ,,nieważne, posiadasz śmieci czy nie,, i tak straż miejska ściągnie opłatę i znowu szykują podwyżkę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!