poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Łęczna

I LO im. Jana Zamoyskiego w Łęcznej czeka na decyzję. Uczniowie: kto nas przygotuje do matury?

Dodano: 7 maja 2015, 07:19
Autor: Paweł Puzio

Wciąż nie ma decyzji o przejęciu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Kuratelę nad szkołą miasto ma przekazać powiatowi. Młodzież jest przeciwna, a urzędnicy mówią, że to jedyny ratunek dla tej szkoły.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Łęczna powróciła sprawa przenosin I LO, które liczy 92 uczniów. Tym razem za sprawą młodzieży z tej szkoły oraz radnych z opozycyjnej „Lepszej Łęcznej”, którzy tę sprawę poruszyli w interpelacjach.

W toku dyskusji pytano o aspekty prawne dotyczące przeniesienia liceum. – Prowadzimy rozmowy ze starostwem, które w zamian za przejęcie liceum zaoferowało ulokowanie go w budynkach szkolnych przy ulicy Bogdanowicza – w Zespole Szkół Górniczych. Nie zgodziłem się na tę propozycję. Teraz piłka leży po stronie starostwa – odpowiadał Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

Swoje obawy dotyczące przeniesienia liceum przedstawili obecni na sesji uczniowie. – Nie wiemy, kto nas będzie przygotowywać do matury, bo nie wiadomo, czy nasi nauczyciele przejdą razem z nami. Warunki nauki znacznie się pogorszą – widzieliśmy to w budynkach przy Bogdanowicza – mówi Tomasz Machulski, licealista, członek samorządu szkolnego.

Burmistrz twierdzi, że przenosiny są konieczne, bo w zwolnionym przez liceum budynku musi stworzyć odpowiednie warunki dla najmłodszych dzieci, które 1 września rozpoczną edukację. – Dla całego rocznika 6-latków oraz połowy 7-latków – precyzuje.

Według burmistrza, chodzi też o zapewnienie przyszłości liceum, które w ciągu ostatnich lat mocno straciło na atrakcyjności. – W przeszłości w I LO mieliśmy po 8–9 klas. Trzy lata temu było ich 4, a w ubiegłym roku udało się przeprowadzić nabór do półtorej klasy. Przeniesienie liceum do zespołu szkół to szansa na jego rozwój, a także dostosowanie do obowiązującego prawa. To na starostwie, a nie gminie spoczywa obowiązek prowadzenia szkół średnich – podkreślił Kosiarski.

I ten argument nie do końca został zaakceptowany przez młodzież. – Jak może być duży nabór, skoro już od dawna mówi się o przeniesieniu lub wygaszeniu liceum. My nie jesteśmy tylko numerami w księgowości, ale także ludźmi, przyszłymi wyborcami – replikował Tomasz Machulski.

Przejęcie szkoły i zmiana adresu miałyby obowiązywać od 1 września br. Niepewny jest los części nauczycieli „ogólniaka”. W liceum pracuje 22., a do nowej szkoły – jak się dowiedzieliśmy – miałoby przejść 14 pedagogów.

Uczta siebedzieta na górze
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Uczta siebedzieta na górze
Uczta siebedzieta na górze (7 maja 2015 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co będzie dalej jest w wyłącznej właściwości Rady Miasta Łęczna.

Rozwiń
Gość
Gość (7 maja 2015 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale mieszają, już nie wiem czy LO mają przenieść do ZS Górniczych, czy do Jagiellończyka. Jeśli chodzi o warunki nauki, to byłem w obu szkołach. Warunki w jagiellończyku są o wiele lepsze, bo w LO od wielu lat nikt nie inwestował, a w jagiellończyku cały czas są remonty sal i korytarzy, nie wspomnąć już o łazienkach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!