niedziela, 18 marca 2018 r.

Łęczna

Internet i hotspoty dla powiatów łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 09:24
Autor: Paweł Puzio

Już w lipcu ruszą przetargi na budowę światłowodowej sieci na obszarach zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym. Internet dotrze wreszcie pod strzechy.

Prace nad wartą 30 mln inwestycją już ruszyły. Projekt "Wirtualne Powiaty. Budowa Społeczeństwa Informacyjnego na Lubelszczyźnie. Etap III” ma na celu zwiększenie dostępu do Internetu. W szczególności chodzi o obszary wiejskie, gdzie bardzo często nie ma dostępu do sieci, albo jest mocno ograniczony.

- Uruchomimy ponad 100 publicznych punktów dostępu do Internetu. To będą telecentra wyposażone w laptopy oraz drukarki, powstanie ponad 200 hot spotów.

Umożliwią one posiadaczom komputerów przenośnych i innych urządzeń wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową podłączenie się i dostęp do Internetu – tłumaczy Natalia Golonka, odpowiedzialna za program w łęczyńskim starostwie.

Infrastruktura, która powstanie, będzie platformą działania dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych.

– To dla nas szansa na dorównanie w nowoczesnych technologiach informacyjnych i komunikacyjnych do dużych miast – podkreśla Jan Baczyński, wójt gminy Cyców.

W ubiegłych latach zakończono realizację dwóch etapów informatyzacji.

– Inwestycja ta pozwoliła na wdrożenie elektronicznego systemu obsługi interesantów. Dzięki temu wzrosła liczba osób kontaktujących się, ze starostwem i urzędami gmin przy pomocy Internetu – mówi Rafał Kloc ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

– Uruchomiliśmy też publiczne punkty dostępu do sieci: telecentra w Urzędzie Miejskim w Łęcznej, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, Powiatowej Bibliotece Publicznej. W urzędach gminnych w Cycowie, Ludwinie, Puchaczowie oraz Spiczynie stanęły infomaty z niezbędnymi informacjami dla petentów.
Przetargi to pierwszy krok trzeciego etapu programu. Jego zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wojciech Z
DOBRZE POINFORMOWANY
ziółek
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wojciech Z
Wojciech Z (14 lipca 2010 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co z tego że kładą "światło".
Jestem lokalnym operatorem działającym na "radiu" w Tomaszowie Lub. i okolicy (ok 25 km od Tomaszowa), stworzyłem własną sieć radiową około 60 km w linii prostej. Mam podłączonych (na razie) tylko około 1 tyś klientów. Sieć szerokopasmowa na tym obszarze myślę że się nie sprawdzi. Powodem jest to że społeczeństwo w tym obszarze jest biedne, większość moich klientów w tej chwili (prawie 60%) ma problem z opłaceniem abonamentu 36,60 zł za internet. Co z tego że będzie dostęp do światłowodu jak wydzierżawienie włókna w miejscowościach w których mam "radio" będzie więcej kosztowało niż teoretyczny mój miesięczny przychód z abonamentu z całej mojej działalności. Co z tego że będę mógł zaoferować 10, 20 czy więcej mb łącza, świadczyć usługi VOD, czy telewizji jak ludzi nie będzie stać aby zapłacić za te usługi 100 czy 150 zł miesięcznie. Skoro mają problem aby zapłacić 35 zł to tym bardziej nie zapłacą 100. Niestety wydaje mi się że nie ma co liczyć na to że ceny np. internetu, IPTV ("telewizja przez Internet") czy innych usług na tym obszarze będą cenowo podobne do cen np. z Warszawy czy ogólnie z większych miast. Powód jest prosty. Tam na jednym osiedlu można znaleźć więcej klientów niż tu w całym powiecie.
Obecnie wchodzi telewizja cyfrowa z nadajników naziemnych a więc uważam że nie będzie takiego zapotrzebowania na łącza kablowe - moim zdaniem IPTV u nas się nie przyjmie, będzie mało konkurencyjny cenowo w stosunku do telewizji naziemnej a więc dzierżawienie gigabitów na światłowodzie nie będzie opłacalne przynajmniej dla mnie - zostaje na "radiu" gdzie teraz jestem w stanie przesłać realnie 260Mbit/s (jak zabraknie podwajam anteny czyli będzie 500Mbit/s) na odległość 25 km przy pingach poniżej 10ms, dla mnie to wystarczy i płacę 1/10 tego bym miał płacić za "światełko" to "za darmo". Większości moich klientów 1 czy 2 mega łącza jest i tak za dużo - i tak nie wiedzą co z tym zrobić (nie mają takiej potrzeby) - sami klienci określają że wystarczy im łącze "bylejakie" aby strony www nie ładowały się po minucie, działało skype, nasza-klasa, gg no i "pingi" były niskie w grach.


Pozdrawiam
Rozwiń
DOBRZE POINFORMOWANY
DOBRZE POINFORMOWANY (23 maja 2010 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIESTETY PRZY OBECNYM UZBROJENIU TECHNICZNYM NIE WSZYSCY CO CHCĄ MAJĄ MOŻLIWOŚĆ PODŁĄCZENIA PIENIĄDZE UE PODZIELONE SĄ NA DZIAŁANIA I Z INFORMATYKI NIE MOŻNA DOSTAĆ NA DROGI TAK JAK Z PROW DLA MIASTA ITP ITD INTARNET MOŻE SŁUŻYĆ POMOCĄ W NAUCE I KONTAKTACH A PO DRODZE WOZI SIĘ GNÓJ AKURAT WTEDY GDY ROZMARZA I NISZCZY SIĘ DROGĘ NA SZCZĘŚCIE PO SIECI INTERNETOWEJ NIE DA SIĘ JEŻDZIĆ ROZRZUTNIKAMI TO NA DŁUŻEJ WYSTZRCZY CHOCIAŻ WIEŚNIAKI NA BMW TO WJADĄ RÓWNIEŻ W SIECI INTERNETOWE.
Rozwiń
ziółek
ziółek (23 maja 2010 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaka informatyzacja skoro gmina Spiczyn nie ma nawet własnej strony internetowej chyba władzy zależy by nie było
Rozwiń
MR JEDI 2000
MR JEDI 2000 (22 maja 2010 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
owszem! budować drogi, łatać dziury! dopiero później zająć się "luksusem" :/
Rozwiń
Sieciak
Sieciak (22 maja 2010 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi budować a nie publiczne pieniądze puszczać przez "wybrane" firmy. Dzisiaj kazdy kto tylko chce moze miec szerokopasmowy internet od operatorow telefonii komorkowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!